תדהמה בירושלים: אנשי אובמה מציעים לאשר באו"ם את הפתוואה של חמנאי על הנשק גרעיני

פעמיים בשבוע שעבר אמר נשיא איראן אחמדינז'אד, כי איראן היא מדינה גרעינית. בשבת 16.2 אמר מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כי איראן איננה רוצה לפתח נשק גרעיני, אבל שום כוח בעולם לא יעצור מטהרן להשיג פצצה גרעינית, אם היא תחליט לבנות אותה. ציטוט המקור: Iran is not seeking nuclear weapons, but that no power could stop Tehran's access to an atomic bomb if it intended to build it.
תיקדבקה: לאיראן יש את כל החלקים והחומרים הדרושים לבניית פצצה גרעינית, והיא שברה את כל הקווים האדומים שישראל וראש הממשלה נתניהו הציבו לה, אבל עדיין השאירה קו אדום אחד עבור נשיא ארצות הברית באראק אובמה, אותו היא עדיין איננה חוצה.
היא עדיין לא ניגשה לבנות את הפצצה. יש לה את כל החלקים והחומרים הדרושים לבניית הפצצה, והיא יכולה להרכיב אותם לפצצה אחת בצורה מודולארית. ההיגיון הפשוט אומר, כי אם היא יכולה לבנות פצצה אחת, היא יכולה לבנות גם שלוש או חמש פצצות, מבלי שאיש ידע זאת.
ב-12 בפברואר כתב תיקדבקה, כי בניסוי הגרעיני שערכה באותו יום צפון קוריאה, נכחו מדעני גרעין איראניים.
ששה ימים לאחר מכן ביום א' 17.2, כתב 'הסנדיי טיימס'  Sunday Times בלונדון, כי בניסוי נכח ראש תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית מוחסיין פאקריזאדה-מהבאדי Mohsen Fakhrizadeh-Mahabadi. אין לנו מידע כזה, ועל פניו הדבר נראה לא סביר, משום שהאיש אף פעם איננו יוצא יותר את איראן, מחשש כי ייחטף או שיתנקשו בחייו. 
אבל הדבר איננו משנה הרבה, משום שחלוקת העבודה בין טהרן ופיונגיאנג בנושא הנשק הגרעיני ברורה ופועלת בצורה חלקה מאוד.
זה שבארצות הברית וישראל, מעדיפים לסובב את הראש ולא להכיר בעובדות, איננה משנה את העובדה כי בעוד על איראן מוטל התפקיד לפתח ראשי חץ גרעיניים קטנים שטילים יוכלו לשאת אותם, על פיונגיאנג מוטל התפקיד לפתח את הטילים הבליסטיים שיוכלו לשאת אותם לכל נקודה בעולם, כאשר שתי המדינות מעבירות אחת לשנייה כל התפתחות המתרחשת בתחומים אלה.
ב-28 לינואר איראן שיגרה קוף לחלל לגובה של 120 ק''מ והחזירה אותו לכדור הארץ. מאז וושינגטון משקיעה מאמצים רבים להטיל ספק באם אכן קוף כזה שוגר.
האיראנים פתחו במאמצי נגד להכחיש את הפקפוקים האמריקנים, והחל מה-13 בפברואר הם מפרסמים הודעות המצטטות גורמים מערביים המאשרים, כי אכן היה שיגור איראני כזה have confirmed the launch . יש הבדל עדיין מאוד בין הטענות האמריקנית והאיראניות. האמריקנים אינם מטילים ספק בעובדה ששוגר טיל, אלא בכך ששוגר קוף. ולכך יש משמעות מאוד ממוקדת: אם האיראנים לא שיגרו קוף, אין להם יכולת לשגר ראש חץ גרעיני.
אולם אז בא השיגור הצפון הקוריאני והוכיח, מה שהאיראנים ביקשו להוכיח בשיגור הקוף, והוא שיש בידי טהרן ופיונגיאנג יכולות לשגור פצצות גרעין קטנות miniature nuclear bomb, לחלל.

זו היא התפתחות טכנולוגית-צבאית אפילו יותר מסוכנת מעצם הרכבת הפצצה הגרעינית האיראנית. אם לצפון קוריאה יש שליטה בטכנולוגיה כזו, היא נמצאת גם בידי איראן.
זו הסיבה מדוע בירושלים נדהמו כאשר קראו ביום ג' 12.2, דברים שפרסם השגריר תומס פיקרינג Ambassador Thomas  Pickering, אשר למרות שאיננו נמנה על אנשי החוג המקורב לאובמה,  הוא נחשב כאחד מבעלי ההשפעה בוושינגטון על המדיניות האיראנית של אובמה.
פיקרינג מציע כנקודת התחלה חדשה ליחסים של הממשל החדש של אובמה עם מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי את ההצעה הבאה: מנהיג איראן חמנאי טוען, כי לפני תשע שנים ב-2004 הוא הוציא פתאווה (כתב הלכה) האוסרת על האיראנים להחזיק בנשק גרעיני.
פיקרינג מציע, כי ארה''ב תביא פתוואה זו לדיון ואישור במועצת הביטחון, וזו תהייה נקודת ההתחלה של ההסכם הגרעיני שיתגבש בין ארה''ב ואיראן. ציטוט המקור:  In years past, he (Khamenei)’  issued a fatwa condemning nuclear weapons — Washington could take advantage of this fact by drafting a UN Security Council resolution endorsing the fatwa. This could be a small step toward boosting Khamenei's international profile while simultaneously pressuring Iran to follow its own religious decree. במילים אחרות, מועצת הביטחון תאשר את התוכנית הגרעינית על כל חלקיה, מלבד עצם הרכבת הפצצה הגרעינית עצמה.
המדובר בניצחון אסטרטגי איראני, שתהיינה לו השלכות לשנים רבות במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי.

מלבד העובדה, כי לפתוואה הזו אין שום ערך לא דתי ולא מעשי, משום שחמנאי איננו מורשה ואיננו מוכר על ידי שום איש דת שיעיי רציני לא באיראן ולא מחוצה לה להוציא פתאוות (כתבי הלכה), וישראל הייתה סבורה כי היא כבר את שכנעה את אנשי אובמה בנקודה זו, פתאום חמישה שבועות לפני  ביקורו של אובמה בישראל  מועלית שוב ההצעה לבוא לקראתו של חמנאי ולתת לו ולפתוואה שלו מעמד בינלאומי מוכר. וושינגטון מוכנה לעשות דבר שבמדרסות של קום מסרבים לעשות.
עצם ההצעה, מראה לצמרת הישראלית לאן באמת מועדות פני הממשל החדש של אובמה בנושא האיראני. 
 

Print Friendly, PDF & Email