תדהמה במערב. הנשיא ביידן נתן אור ירוק לפוטין לפלישה רוסית מוגבלת לאוקראינה. אם רוסיה תבצע פלישה מוגבלת היא לא תעמוד בפני סנקציות חמורות

תדהמה במערב, לאחר שבמסיבת עיתונאים שערך ביום ד' 19.1 בוושינגטון, אמר הנשיא ביידן, 'כי  אם ולדימיר פוטין יבצע חדירה קטנה/מוגבלת לאוקראינה רוסיה לא תעמוד בפני סנקציות ( אמריקניות, ) הרסניות', if Vladimir Putin were to make only a "minor incursion" into Ukraine, then Russia would not face devastating sanctions.
הנשיא ביידן המשיך ואמר: 'רוסיה תוחזק אשמה באם היא תפלוש.' 'זה תלוי מה היא תעשה'. 'זה דבר אחד אם מדובר בחדירה קטנה, ואז נתווכח בנא"טו מה מה לעשות ומה לא לעשות'. Russia will be held accountable if it invades. And it depends on what it does. It's one thing if it's a minor incursion and we in Nato end up having to fight about what to do and what to not do, etcetera.
'אולם', המשיך ביידן ואמר, 'כי אם הם יעשו מה שהם מסוגלים לעשות זה הולך להיות אסון לרוסיה באם הם יפלשו לאוקראינה', But if they actually do what they're capable of doing, it is going to be a disaster for Russia if they further invade Ukraine.
התדהמה מדבריו של הנשיא ביידן, שעשה הבחנה ברורה בין 'פלישה'invasion  ובין 'חדירה קטנה/מצומצת' minor incursion, גברה כאשר ביידן נשאל באם דבריו נותנים אור ירוק לפוטין לבצע חדירה קטנה/מצומצת לאוקראינה, והוא ענה: 'שאלה טובה'. 'זה נשמע ככה, הלא כן', Good question. It did sound like that, didn't it.
בקייב בירת אוקראינה הגיבו מיד על דברים אלה של נשיא ארצות הברית ואמרו, כי הדברים מרמזים על האפשרות שקיימת הבנה סודית בין וושינגטון ומוסקבה לגבי היקף הפלישה/החדירה הרוסית לאוקראינה.
בוושינגטון ניסו מקורות בבית הלבן לטשטש את עמדתו של הנשיא באומרם, כי בדבריו על 'חדירה קטנה' הנשיא התכוון למתקפת סייבר רוסית על אוקראינה ולא על כניסת כוחות צבא רוסיים לשטחה.
דוברת הבית הלבן ג'אן פאסק Jen Psaki אמרה כאשר סירבה להתייחס ישירות לדברי הנשיא, 'כי אם כוחות צבאיים רוסיים יחצו את גבול אוקראינה  זו תהייה פלישה והיא תיתקל בתגובה אחידה ( של ארה"ב ומדינות נאט"ו, ) מהירה וחמורה,' If any Russian military forces move across the Ukrainian border, that's a renewed invasion, and it will be met with a swift, severe, and united response.
בצעד אמריקני אחר שנועד לטשטש את דבריו של הנשיא, נמסר בוושינגטון, כי שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן יערוך ביום חמישי 20.1 מסיבת עיתונאים בברלין שם יציג את עמדת ארה"ב בנושא אוקראינה.
מקורות צבאיים מערביים אמרו, כי מספר החיילים הרוסיים המרוכזים עתה על גבולות רוסיה עם אוקראינה הגיע ל-125,000.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות