תדהמה במשפט לוקרבי: מערכת הטיעונים של התביעה התמוטטתה. העד המרכזי של התביעה סיים את עדותו מבלי שהצליח להביא מידע שיפליל את הנאשמים. מתרבים הסיכויים ששני הנאשמים הלוביים יזוכו.

12 שנה מאז פיצוץ מטוס פאן-אם מעל הכפר הסקוטי לוקרבי ב- 21 לדצמבר 1988 ו- 147 יום מאז החל משפטם של שני הסוכנים הלוביים הנאשמים כי הם הטמינו את הפצצה במטוס חיכו כל המעורבים במשפט,ביניהם 270 המשפחות של הקרבנות לרגע בו יעלה על דוכן העדים העד הראשי של התביעה, עבדול מג`איד המכונה "גיקאה". מג`איד, סוכן לובי שערק לארצות הברית היה צריך להיות האיש שיאמר מי תיכנן וביצע את מעשה הטרור הנורא ביותר בהיסטוריה של התעופה האזרחית. הוא גם היה צריך להיות האיש שיצביע על שני הנאשמים הלוביים כאנשים אשר העלו את מזוודת הנפץ למטוס פאן-אם 103 .שום דבר מכל דברים אלה לא קרה.
לתדהמת כל אלה שהיו קשורים או עקבו אחר המשפט עדותו של מג`איד רק חיזקה את ההנחה כי בידי ארצות הברית ובריטניה ובידי שירותי הביון שלהם אין הוכחות אשר יצביעו על האחראים למעשה הטרור וכי סיכויים של שני הנאשמים הלוביים לצאת זכאים במשפט הם רבים. גם העובדה כי חקירת העד על ידי התביעה נמשכה יום אחד בלבד והיתה שטחית, חיוורת ובלתי משכנעת מעידה כי גם התביעה התייאשה מהאפשרות להוכיח כי אכן הביון הלובי ושני סוכניו הם שפוצצו את מטוס פאן אם.
עבדול מגא`יד "גיקאה" שהתחיל לעבוד כסוכן כפול עבור הסי.אי.איי בשנת החל את עדותו 1988 ביום ג` 26.9 . העד סיפר כי הוא התגייס למודיעין הלובי בשנת 1983 וכי שלוש שנים לאחר מכן בשנת 1986 הוא התמנה לתפקיד סגן מנהל התחנה של נתיבי אוויר של לוב בשדה התעופה לוקה במלטה. הוא העיד כי שני הנאשמים, עבדל באסט עלי מגראי ועלי אמין חליפה פימה עבדו גם כן באותו מקום וכי גם הם היו למעשה סוכנים של שירות הביון הלובי. כאשר נתבקש לציין האם האנשים עליהם הוא מדבר נמצאים באולם המשפט הוא הצביע על שני הנאשמים.
מג`איד המתגורר עתה בארצות הברית במסגרת התוכנית האמריקנית להגנת עדים הגיע לבית המשפט כשהוא מלווה ב-30 סוכנים אמריקנים. הוא דיבר בערבית מאחורי פרגוד וקולו עוות כדי להגן על זהותו ועל ביטחונו.
באוגוסט 1986 פאהימה, איתו מג`איד חלק משרד של נתיבי האוויר הלוביים בנמל התעופה לוקה, הראה לו שתי לבנים של חומר נפץ טי.אנ.טי. אותן החזיק במגרה נעולה בשולחן העבודה שלו. פאהימה אמר לו כי חומר הנפץ הועבר לידיו על ידי אל מגארי, (הנאשם השני במשפט). בשלב זה התביעה הראתה לעד תמונה של שתי לבנים של חומר הנפץ "סמטקס". העד אישר כי הלבנים בתמונה דומות ללבנים שפאהימה הראה לו.במזוודת הנפץ שהתפוצצה במטוס פאן אם 103 הוטמן "סמטקס". כמה חודשים קודם לכן באפריל 1986 כאשר האמריקנים הפציצו מטרות בלוב כתגובה על פיגוע חבלני בגרמניה בו נהרגו חיילים אמריקנים, המשיך העד בסיפורו, פנה אליו איש בכיר במודיעין הלובי, סעיד ראשיד, וביקש ממנו להכין דו"ח בדבר האפשרות להטעין מזוודה שלא תהייה קשורה בנוסע באווירון המגיע לבריטניה. העד אמר כי לאחר שהכין דו"ח כזה שקבע כי אכן הדבר אפשרי התקשר אתו הנאשם השני, אל מגארי וביקש להיפגש אתו כדי לשוחח על הנושא. בשיחה ביניהם אמר אל מגארי לעד "אל תחיש את הדברים". מג`איד הבין מהערה זו כי אל מגארי מייעץ לו לא לשים לב ללחצים שמפעלים עליו סעיד ראשיד.
ב- 7 לדצמבר 1988 , שבועיים לפני הפיגוע במטוס פאן אם, ראה העד את הנאשם אל מגארי מגיע לנמל התעופה לוקה מלוב. כעבור "שבועיים או שלושה" הוא ראה שוב הפעם את אל מגארי מגיע לשדה התעופה מלוב. הפעם קיבל את פניו הנאשם פאהימה. השניים עמדו על ידי מסוע המזוודות ונטלו משם תיק חום ועזבו את שדה התעופה מבלי שהתיק יבדק על ידי השוטרים או המוכסים המלטזים.זו היתה כל עדותו של העריק.
נציגי ההגנה שחקרו את העד ביום ד` 27.9 טענו כי העד שקרן וכי אף פעם לא ראה את שני הנאשמים בשדה התעופה לוקה כאשר הם אוספים ממסוע המזוודות תיק חום דומה לזה בו הוטמנה הפצצה שהועלתה ופוצצה את מטוס פאן-אם. נציגי ההגנה שחקרו את העד ביום ד` וה` 27 ו- 28.9 טענו כי העד שקרן וכי אף פעם לא ראה את שני הנאשמים בשדה התעופה לוקה כאשר הם אוספים ממסוע המזוודות תיק חום דומה לזה בו הוטמנה הפצצה שהועלתה ופוצצה את מטוס פאן-אם .
הטקטיקה של ההגנה היא להראות כי הנאשם הוא סוכן ביון מהמדרגה הנמוכה ביותר וכי נוסף להיותו שקרן הוא גם פנטיוזר. כדוגמא הביאה ההגנה מברק של הסי.אי.איי בו מדווח אחד הסוכנים האמריקנים שעמד אתו במגע כי מאג`יד טוען שהוא קרוב משפחה של מלך לוב שהודח בשנות החמישים וכי הביון הלובי מאמין כי מועמר קאדפי הוא סוכן כפול הפועל בשירותם של הבונים החופשים.
בהסתמכה על מסמכי הסי.אי.איי שהועברו לבית המשפט טענה ההגנה גם כי את כל המידע שהוא סיפר לבית המשפט כאילו הוא הכין דו"ח מודיעין על אפשרות הטענת מזוודה ללא ליווי במטוסים, הסיפור על חומר הנפץ הנמצא במגרת שולחן העבודה של אחד הנאשמים והסיפור על המזוודה החומה הזהה לזו שהוטענה על מטוס פאן אם. העד חיבר בעצמו כדי שהסי.אי.איי. יאפשר לו לבוא לארה"ב וימשיך לשלם לו משכורת קבועה. כדי לחזק טענה זו הביאה ההגנה הוכחות המראות כי בכל חקירה בה העד היה נתון מאז 1988 ועד סוף 1991ח על ידי האמריקנים, הבריטים והסקוטים הוא אף פעם אחת לא הזכיר נקודות אלה וזאת למרות שחוקריו העלו שאלות רבות שנגעו בנושאים אלה. בסיום חקירת ההגנה, ביום חמישי 28.9 , העלתה ההגנה את הטענה כי הסי.אי.איי. הציע למאג`יד 4 מיליון דולר בתנאי שהוא יביא להפללתם של שני הסוכנים הלוביים העומדים למשפט. מאג`יד הכחיש טענה זו.

Print Friendly, PDF & Email