תדהמה בצה"ל ובאמ"ן: לחמס ולג'יאהד יש טילים בעלי טווח של 110 ק"מ

תדהמה ומבוכה בצה''ל ובאמ''ן, ביום ג' 8.7 בלילה, כאשר הוברר כי כמה טילים ששוגרו על ידי החמס הגיעו עד לשוליים הדרומיים של בנימינה. הטילים התפוצצו בשטחים ריקים בין חדרה ובנימינה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המרחק מעזה עד לאזור נפילת הטילים הוא 106 ק''מ. שום גורם בצה''ל לא העריך ערב פתיחת מבצע 'צוק איתן' כי לחמס, או לג'יהאד, יש טילים ארוכי טווח כאלה. ההערכה, שגם נמסרה לציבור היא, כי לחמס יש טילים המסוגלים להגיע עד נתניה-טווח של 80 ק''מ בלבד.  תיקדבקה: בלילה נורו בין 10 ל-12 טילים בעלי טווח ארוך כזה. חלקם התפוצץ באזור השרון, כולל כפר סבא ורעננה. לאור עובדות אלה  נאלץ צה''ל לאשר כי טיל התפוצץ בחדרה.
קודם לכן דיווחנו:    
החמס הגביר ביום ג' 8.7, את מתקפת הטילים שלו על ישראל, כשהוא משגר עשרות טילים על יותר ממחצית מדינת ישראל, מבאר שבע  ועד לכפר סבא. לפחות שלושה טילים שוגרו  לעבר ירושלים והתפוצצו  בצפון העיר, כאשר אחד הטילים פוגע ישירות בבית. אין נפגעים. הדי הנפץ טילים של החמס והג'יהאד מדגם M-75, שיש להם טווח של 70 ק''מ, התערבבו עם הדי הפיצוצים של טילי היירוט של 'כיפת ברזל', ועם אזעקות עולות ויורדות שנשמעו  מקיסריה ובנימינה בצפון, כפר סבא וירושלים במזרח, וכל שלושת ערי הדרום הגדולות, באר שבע, אשדוד, ואשקלון.    
במקביל, חוליות מחבלים של החמס ממשיכות לנסות לחדור, ביום ג' 8.7, לישראל ולבצע פיגועים. לאחר שאחה''צ חדרה חוליית מחבלים לאזור שבין נתיב העשרה וזיקים, וחוסלה לאחר קרב עם כוחות צה''ל, יש חשש לחדירה של חוליית מחבלים נוספת באזור כרם שלום. האירוע החל כאשר החמס פוצץ מנהרת נפץ מתחת, או ליד מוצב צה''ל. כוחות גדולים מאוד של צה''ל בסיוע אש טנקים מכסים את השטח באש, במטרה למנוע ממחבלים, באם ישנם כאלה בשטח, המשתמשים במנהרות נוספות, להגיע אל בתי היישוב. כל התושבים נצטוו  להישאר בבתיהם ולסגור אותם. גם באזור שבין זיקים לאשקלון, נמשכות סקירות אחר אפשרות כי מחבלים נוספים של החמס נמצאים בשטח. כבישים רבים באזור נחסמו. יש מצוד אחר מחבלים גם באזור יד מרדכי שם נמצאו מצנחי גלישה ריקים.  חדירת המחבלים לתחום ישראל מתבצעת במקביל לירי הטילים הנמשך מהרצועה ללא הפוגה.   
קודם לכן דיווחנו:
עם נחיתת טילי החמס, ביום ג' 8.7, בתל-אביב ובגדרה, שיורטו ע''י 'כיפת ברזל', נמסר על נחיתה של חוליית קומנדו ימי של החמס על אזור החוף בין זיקים ואשקלון, כוחות צה''ל שהיו פרושים באזור חיסלו את החודרים. 
 הקבינט המדיני-ביטחוני החליט ביום ג' 8.7, על גיוס נרחב של 40,000 אנשי מילואים. הגיוס יבוצע ב-24 השעות הקרובות. במקביל, צה''ל ממשיך לפגוע במפקדי החמס. בסיכול ממוקד ביום ג' 8.7 במרכז עזה, חיסל כלי טייס של חיל האוויר מפקד בקומנדו הימי של החמס, מחמד שעבאן בן 24. עוד שלושה פלסטינים שהיו במכונית  נהרגו. מפקד אחר של החמס נהרג בהפצצת ביתו על ידי צה''ל. במקביל נמשך ירי הטילים מהרצועה לישראל. לפחות 9 ישראליים נפצעו קל, חלקם נפגעי חרדה. ירי הטילים משתק לאט לאט את החיים בחלקה הדרומי של ישראל. מפעלים גדולים, ביניהם נמל אשדוד הפסיקו את עבודתם, וחלקים של ערוצי התחבורה, כמו הרכבת בין אשקלון-לשדרות נותקו. שירות האוטובוסים צומצם.  עד שעות אחה''צ שוגרו לעבר ישראל 50 טילים. ההנחה היא כי בשעות הערב המוקדמות והלילה ירי הטילים יתגבר.
מבצע 'צוק איתן' של צה''ל , החל ביום ב' 7.7, בהפצצות של חיל האוויר על מטרות החמס, ובתגובה מיידית של החמס בירי של קרוב ל-100 טילים על מטרות בישראל. עד יום ג' לפנות בוקר 8.7, המטרה הרחוקה ביותר בישראל אליה החמס הגיע הייתה רחובות, הנמצאת 50 ק''מ צפונית מרצועת עזה. צה''ל התעקש לחזור ולומר, כי החמס לא חצה את קו הירי של 40 הק''מ, כאילו הדבר באמת משנה.
הממשלה וצה''ל, אומרים כי המבצע יעלה כל יום מדרגה, בהתאם לתגובות החמס. כלומר החמס קיבל לידיו עם פתיחת המבצע, את התוכנית האופרטיבית של צה''ל, אשר עיקרה התרחבות הדרגתית של הפצצות אוויריות, ובעת הצורך פשיטות קרקעיות מוגבלות וחיסולים ממוקדים, אשר תחסלנה את התשתיות הלוגיסטיות והאסטרטגיות של החמס.
בקבינט המדיני-ביטחוני וצה''ל מעריכים, כי החמס החושש מהרס התשתיות שלו, יירתע לבסוף, ויסכים להפסיק את אש הטילים. אולם החמס, מסרב לשחק לפי הכללים שישראל מנסה להכתיב לו, ולכן ההערכה ביום ג' לפנות בוקר היא, שצה''ל והחמס נכנסו לתוך מסדרון ארוך וחשוך בו כל אחד ינסה להנחית על הצד השני מכה מוגבלת אבל חזקה ומכאיבה יותר. 
צה''ל אותת, כי בשלב ראשון הוא מסתפק בתקיפות אוויריות, החמס ענה בשיגור טילים על רחובות. 
לפי הדוקטרינה הזו עכשיו תורו של צה''ל להחריף את התגובה, ומיד לאחריה החמס ירחיב את בנק המטרות שלו, וישגר טילים לעבר תל-אביב וגוש דן. השאלה היא כמה זמן הדו קרב המוזר הזה, יכול להימשך?  נראה שלאיש אין תשובה לכך. 
הסיבה העיקרית לכך היא שמאז הפעולה לחטיפתם והירצחם של שלושת הנערים הישראלים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז''ל, ב-12 ליוני,  החמס מרגיש את עצמו, למרות פעולות צה''ל נגדו ביהודה ושומרון וברצועת עזה, יותר ויותר בטוח בעצמו.
תוך חודש אחד בלבד, מעמיד  החמס את עצמו מול שני מבצעים גדולים של צה''ל, קודם 'שובו בנים', ועכשיו 'צוק איתן', ועדיין הוא מכתיב את הכללים המדיניים והצבאיים בשטח, כאשר הוא תופס את עמדת ההנהגה אצל הפלסטינים.
אחת הסיבות העיקריות לכך, היא החטיפה והרצח האכזרי ב-2 ביולי על ידי ישראלים, של הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר משופעט, שגופתו נמצאה ביער ירושלים. הרצח המזוויע הזה נתן בידי החמס קלף שאף פעם לא שיער לעצמו להגיע אליו. הוא שולט בגובה הלהבות בעזה, ביהודה ושומרון, ואצל ערביי ישראל.  במילים אחרות, לרשות החמס עומדת חזית שנייה מול צה''ל, ואילו צה''ל מתחיל את מבצע 'צוק איתן' מעמדה מדינית נחותה.  
סיבה נוספת למצב ולעמדה המשופרים האלה אליהם החמס הגיע, היא האכזבה הגדולה בישראל מחוסר העניין שנשיא מצרים פאתח אל-סיסי מגלה במתרחש ברצועת עזה.
ישראל קיוותה כי אל-סיסי ישתף אתה פעולה נגד החמס, אולם להפתעתה היא גילתה, שאל-סיסי חושב, כי מדובר באירוע חסר חשיבות לגבי הזירה האזורית, ומוטב כי הוא יפנה את תשומת ליבו ואת מרצו, למתרחש בסוריה ובעיראק.
זה לא המקום והזמן להיכנס לניתוח עמדה זו של נשיא מצרים, שייתכן שמזווית הראייה של האינטרסים הלאומיים המצרים היא צודקת. אולם עמדה מצרית זו, השאירה את ישראל לבדה מול החמס באחד הרגעים הקשים של ירושלים, כאשר המתווכים היחידים הקיימים בינה ובין החמס הם האירופאים, שאותם ישראל לא מעניינת ביותר.
מה שמעניין את האירופאים הוא להבטיח את המשך קיומה של ממשלת האחדות הלאומית  הפלסטינית, וזו היא בדיוק המטרה המדינית ההפוכה אליה ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה להגיע-קרי פירוקה של ממשלה פלסטינית זו.
בצר לו, פנה נתניהו ביום ג' לפנות בוקר אל מועצת הביטחון של האו''ם, בדרישה לגנות את התקפת הטילים של החמס על ישראל, ולקרוא לפרק את ממשלת הפיוס הפלסטינית. ספק גדול באם דרישה ישראלית כזו תיענה.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות