תדהמה בשווקי הנפט והזהב: הודו משלמת עבור נפט איראני בזהב, במקום בדולרים

המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הודו הפכה למעצמה הראשונה שהחלה משלמת החודש עבור הנפט האיראני שהיא קונה בזהב, במקום בדולרים. מקורות בשווקי הנפט והזהב הבינלאומיים מעריכים כי סין תלך בעקבותיה של הודו. שתי המעצמות האסייתיות רוכשות מאיראן ביחד כ-1 מליון חביות נפט ליום, שהן כ-40 אחוז מייצוא הנפט האיראני המסתכם בכ-2.5 מיליון חביות ליום. הודו נחשבת כמעצמת-על בתחום הזהב, ושוק הזהב ההודי נחשב לגדול ביותר בעולם.  
בנקיטת צעד זה נערכו טהרן וניו-דלהי לעקוף את הסנקציות האמריקניות על הבנק המרכזי  ה-CBI, ועל משק הנפט האיראניים. העובדה שאיראן החלה להפעיל מכניזם  של קבלת תשלומים בזהב עבור הנפט שלה, תעלה את מחיר הזהב, ותפגע בדולר האמריקני.
הודו קונה בשנה מאיראן נפט בשווי של כ-12 מיליארד דולר. 
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי התשלומים ההודים בזהב יבוצעו על ידי שני בנקים, הודי וטורקי, הנמצאים בבעלות ממשלות ניו-דלהי ואנקרה. שני בנקים אלה נבחרו מאחר ואין להם קשרים עם מערכת הבנקאות האמריקנית, ככה שהסנקציות האמריקניות על איראן לא תשפענה לא על הבנקים ולא על התשלומים שיבוצעו דרכם עבור הנפט האיראני.
הבנק ההודי הוא  UCO Bank, שמרכזו בכלכותה  Calcutta, ומועצת המנהלים שלו מורכבת מנציגים של ממשלת הודו ושל הבנק הממלכתי ההודי Reserve Bank of India.
הבנק הטורקי הוא Halkbank, הנחשב לבנק השביעי בגודלו בטורקיה והוא נמצא בבעלות ממשלת אנקרה. בשבוע שעבר שהתה בטהרן  משלחת הודית אשר סיכמה  את הפרטים הנוגעים לחישוב קניות הנפט בזהב.
הנכונות של ממשלת טורקיה לקחת חלק במנגנון ההודי-איראני לשבירת אמברגו הנפט האמריקני על איראן,
זאת מלבד ההודעה הטורקית מיום שישי 20.1, כי טורקיה לא תפסיק את עסקות הנפט שלה עם איראן, מטילה צל כבד על המשמעות המעשית של החלטתם של שרי החוץ האירופאים מיום שני 23.1, להטיל אמברגו נפט על איראן שייכנס לתוקפו מיד. ההחלטה קובעת שכל החוזים הקיימים עם איראן יכובדו עד 1 ביולי. לאחר מכן תוקפם של החוזים יבוטל, והאמברגו יהיה מלא. שרי החוץ האירופאים החליטו גם להקפיא את כל הנכסים של הבנק הממלכתי האיראני ה-CBI  באירופה.
אולם כבר עתה, עוד לפני שהסנקציות תכנסנה לתוקפן בעוד שבעה חודשים, ברור שהאפקט שלהן על המשק האיראני יהיה מוגבל ביותר מאחר וטהרן תוכל להמשיך לבצע את עסקות הנפט שלה שבאמצעות המערכת הבנקאית הטורקית, וההודית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי סידורים פיננסים אלטרנטיביים כאלה לביצוע עסקות נפט ותשלומים עבורן שלא בדולרים, הוכנו באחרונה על ידי צוותים איראניים משותפים עם בכירים סיניים ורוסיים בתחומי הנפט והפיננסים. טהרן, מוסקבה ובייג'ין  שומרות את הסיכומים שקבלו צוותים אלה בסודיות רבה. 
 

Print Friendly, PDF & Email