תדהמה בצה"ל: הכוחות הרוסיים בסוריה מאפשרים למשמרות המהפכה האיראנים ולחיזבאללה לחזור למוצבים בדרום סוריה מול גבול ישראל

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: תדהמה ודאגה עמוקה שוררת בצמרת צה"ל לאחר שבשבועות האחרונים התברר, כי הכוחות הצבאיים הרוסיים בדרום סוריה, שהיו צריכים לפקח על הקמתו של אזור ביטחון רוסי בדרום סוריה לאורך גבולות ישראל וירדן עם סוריה, מאפשרים בשבועות האחרונים ליחידות קטנות של גדודי 'אל קודס' האיראניים, וליחידות של חיזבאללה לחזור ולתפוש מוצבים הקרובים לא יותר מאשר 10 עד 15 ק"מ מגבולות ישראל וירדן.

המקורות שלנו מדווחים, כי בימים האחרונים המצב החמיר כאשר הכוחות האיראנים ושל חיזבאללה האלה לא רק שהורשו לחזור ולהחזיק במוצבים אלה, אלא שהכוחות הרוסיים שהיו מוצבים באזורים אלה התפנו, דבר שמאפשר לאיראנים ולחיזבאללה לשלוט בשטחים שמסביב למוצבים אלה ובאוכלוסייה המקומית.

המקורות שלנו מציינים, כי התפתחות זו עומדת בניגוד גמור להתחייבויות שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין נתן לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ולראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו.

במגעים תכופים שהתקיימו בימים האחרונים בין וושינגטון וירושלים בנושא לא היה ברור לא לגורמי המודיעין האמריקנים ולא לגורמי המודיעין הישראליים, האם מדובר במדיניות רוסית חדשה בסוריה  המוכתבת על ידי נשיא רוסיה פוטין, או שמדובר בהתפתחות המוכתבת על ידי הפיקוד הצבאי הרוסי  בסוריה הכפוף למשרד ההגנה הרוסי.

כמו כן לא הוחלט עדיין כיצד לטפל בהתפתחות זו.
לדרגים המדיניים האמריקנים והישראלים עדיין לא ברור, באם הצעדים הרוסיים האלה קשורים לעובדה, כי קבוצה ראשונה של אנשי צבא אמריקנים הגיעה השבוע לדרום טורקיה במטרה להקים את אזור החיץ האמריקני-טורקי בצפון מזרח סוריה, שמטרתו להפריד בין הכוחות הטורקיים וכוחות הסוריים הפרו-אמריקנים של 'הכוחות הדמוקרטיים הסוריים'  SDF, שרובם מורכבים מלוחמים כורדיים. נבדקת האפשרות כי המצב הצבאי החדש שהרוסים יצרו בדרום סוריה, היא התשובה הרוסית להעמקת המעורבות הצבאית האמריקנית בצפון סוריה.

הצעדים הצבאיים הרוסיים יצרו בדרום סוריה מצב חדש, בו הרוסים מרכזים את כוחותיהם באזור, רק בחלקים הצפוניים-מזרחיים של דרום סוריה, בעוד שאת החלקים המערביים של האזור הם מוסרים לידי הכוחות הצבאיים הסוריים, האיראניים ושל חיזבאללה.
ישראל ניסתה כבר, לפני שבועיים, ב-24 ליולי לאותת, כי היא איננה מוכנה להשלים עם התפתחויות אלה, כאשר תקפה בטילי קרקע-קרקע את המתקנים המודיעיניים האיראנים שהוקמו בתל אל-חאררה, המרוחק כ-10 ק"מ בלבד מגבול רמת הגולן, אולם התקפה זו והתקפות נוספות מצומצמות יותר על מוצבים של הכוחות האיראניים וחיזבאללה מול רמת הגולן, לא עצרו את המהלך הרוסי.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות