תהליך פיוס בין מצרים לקטאר? במציאות הקרע נמשך. דרישה סעודית-מצרית לגרש את משעל מקטאר

נשיא מצרים עבדל פאתח אל-סיסי נפגש, בשבת 20.12 בקהיר, לפי בקשה של חצר המלוכה הסעודית, עם שליחו של אמיר קטאר השייח' תמים Sheikh Tamim. סעודיה הודיעה, כי בכך נפתח דף חדש ביחסים שבין שתי המדינות. קטאר הודיעה מצידה, כי 'היא תומכת בתפקיד ההנהגה שמצרים ממלאת בעולם הערבי והמוסלמי'. ציטוט המקור: Qatari official statement said it is “keen on a leading role for Egypt in the Arab and Muslim worlds.”
במוצאי שבת 20.12 הודיעה קהיר, כי ראש המודיעין הכללי  המצרי הגנרל מוחמד פריד א-תהאמי Gen. Mohammed Farid el-Tohamy, שוחרר מתפקידו. עדיין עוד לא ברור באם מהלך מצרי הוא חלק מההתפייסות עם קטאר, מאחר וא-תהאמי עמד בראש המלחמה שמנהלת מצרים באחים המוסלמיים.  קשה להניח שאל סיסי הייה מוכן להקריב את אחד מתומכיו העיקריים א-תהאמי בשביל 'ההתפייסות', אם אכן יש כזו עם קטאר.
כל הצעדים האלה הסעודיים, המצריים, והקטאריים מתבצעים, לפי ההחלטות של וועידת ראשי המפרץ הפרסי ה- GCC שהתכנסה בדוחה בירת קטאר, בשבוע הראשון של דצמבר. החשובה בהחלטות אלה הייתה: כי שליטי המפרץ מסכימים שיש נושאים בהם אי אפשר להגיע להסכמה ביניהם-כמו סוריה- וכי כל אחד מהם יכול להחזיק בעמדותיו השונות. במסגרת הבנות אלה לקח על עצמו שליט קטאר השייח' תמים, למתן את תמיכת ארצו באחים המוסלמים, עד כדי הפסקת השידורים האנטי-סעודיים והאנטי-מצריים ברשת הטלוויזיה אל ג'זירה.
אולם החלטות, הצהרת כוונות, הודעות רשמיות, ומפגשי פיוס-כפי שנערכו בקהיר, ונשמעו בריאד בסוף השבוע, הם נושא אחד, ומציאות בשטח היא נושא שונה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי בתחילת השבוע, משתוללות סעודיה ומצרים מכעס, ודורשות משליט קטאר השייח' תמים לגרש את מנהיג החמאס חלאד משעל מקטאר, בטענה 'כי אין מקום לאנשים כאלה בארצות המפרץ ה-GCC' וכי עצם נוכחותו בקטאר סותרת את החלטות וועידת הפסגה.
הרקע לדרישת הגירוש היא הידיעה הבלעדית שהמקורות של תיקדבקה פרסמו ביום שישי 19.12, לפיה החמאס אפילו לא טרח לענות על הצעה סעודית  לנתק את היחסים עם איראן, ולקבל על עצמו חסות מדינית ופיננסית נדיבה של הסעודים.  זו הסיבה לחידוש ירי הטילים מהרצועה בסוף השבוע, ותגובת ההפצצה החריפה של ישראל,  בה נהרס מפעל לייצור מלט של החמאס.
במקום לענות על  ההצעה הסעודית, החמאס התעלם ממנה, והחליט סופית לחזק את קשריו המדיניים, הכספיים, והצבאיים עם טהרן, ולהתחיל בתהליך התפייסות עם נשיא סוריה בשאר אסד.
במקביל, משלים משעל את הכנותיו לצאת, בעוד כמה ימים, לטהרן, שם הוא ישתתף בטכס רשמי שיכריז על הפיוס בין איראן, סוריה והחמאס. (קראו את הדיווח הבלעדי של תיקדבקה).
הסעודים והמצרים מאמינים, כי אם שליט קטאר השייח' תמים, היה לוחץ על החמאס לבצע תפנית כזו היא הייתה מתבצעת.  גם קהיר וגם ריאד רואות בכך, תיאום לא רק בין החמאס ובין טהרן, אלא גם המשך התיאום בין איראן וקטאר.
עכשיו צריך להמתין ולראות כיצד והאם, מלך ערב הסעודית עבדאללה, ונשיא מצרים עבדל פתאח אל סיסי, יחריפו את צעדיהם מול קטאר והחמאס, או שיחליטו להמשיך בתהליך 'ההתפייסות'?       

 

Print Friendly, PDF & Email