תהליכי התפוררות השלטון והצבא רק יתעצמו.

תיקדבקה: המעשה שעשה האלוף, שהפך במשך יום ד` 4.10 בלילה לאלוף במיל. יפתח רון טל, בדבריו על צה"ל, הרמטכ"ל, וראש הממשלה, הוא מעשה שלא ייעשה בשום צבא הפועל במדינת חוק דמוקרטית. תהייה מה שתהייה דעתו של האלוף במיל. על המלחמה ועל אלה שהנהיגו אותה, לא יכול להיות מצב בו יפר קצין בצה"ל את חוקי הצבא ויפגע בצורה כל כך אנושה במפקד העליון של הצבא, בעקרונות המשמעת, והיותו של הצבא כפוף לדרג המדיני. בלי קיום עקרונות אלה,אין צבא! יש קצינים ויש יחידות המייצגים דעות אישיות או פוליטיות, אבל לא צבא אחיד ממלכתי.
עם זאת, אין ספק כי ביום ד` חלה התדרדרות נוספת חמורה במעמדם של ראש הממשלה אהוד אולמרט ושל הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ.
אולמרט אמר בישיבת הממשלה לשר אופיר פז-פינס, שהביע בראיונות לעיתונות ביום ו`, דברים דומים לדברים שאמר רון טל, כי הממשלה והמטכ"ל נכשלו בניהול המלחמה, שהוא צריך להחליט אם הוא יושב בממשלה או מחוצה לה. אולמרט לא העז לומר מה שכל ראש ממשלה בעל סמכות היה צריך לומר. הוא גם לא העז לפעול. כלומר, הוא היה צריך לשלוח מכתב פיטורים.
אותו הדבר קרה עם הרמטכ"ל דן חלוץ. במקום לשלוח את הפרקליט הצבאי לזמן את רון טל למשפט צבאי, קרא דן חלוץ את האלוף לבירור. רון טל ניצל את החולשה המופגנת של הרמטכ"ל, ולא הופיע לבירור. במקום זה הוא חזר והכה שנית כשהוא שולח לחלוץ מכתב פוגע בו הודיע על פרישתו מהצבא, תוך הדגשה כי זה הוא הדבר שלדעתו חלוץ היה צריך לעשות מזמן. בתגובה מאוחרת הודיע הרמטכ"ל בלילה, כי הוא מפטר את האלוף רון טל. בכך הפגין שוב הפעם כי החלטותיו הפיקודיות-מבצעיות באות תמיד באיחור לא מובן.
המיוחד במקרה של רון טל שהוא הקצין הגבוה הראשון בצה"ל שהעז לקשור בקול רם, את ההתנתקות עם ביצועיו הכושלים של צה"ל במלחמה ועם תוצאותיה. בכך הוא פגע בול במה שרוב אזרחי המדינה והחיילים בצבא חושבים היום, וחתך את הבסיס האידיאולוגי-פוליטי-האישי עליו מבוססת מנהיגותם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, והרמטכ"ל דן חלוץ.
פרשיות השר אופיר פינס והאלוף רון טל, הן רק עוד סימפטום אחד נוסף במפולת המתרגשת על אהוד אולמרט, דן חלוץ, עמיר פרץ, וציפי ליבני, העומדים במרכז הממשלה והצבא, שניהלו את המלחמה. עד עתה העמידו הארבעה פנים כאילו הסערה המתרגשת סביבם איננה נוגעת להם אישית וכי הם ייפתרו אותה באמצעים טכניים של ועדות בדיקה. אבל באותו יום בלילה התברר כי יו"ר וועדת הבדיקה השופט אליהו וינוגרד שוקל לפטר את מזכיר הוועדה, לאחר שהתברר לו כי הוא מונה לתפקידו בגלל היותו חבר פעיל `בקדימה`. במילים אחרות, גם השופט וינוגרד מחפש דרך להימלט מהסד שראש הממשלה אולמרט מנסה לשים בו את כולם, החל מהשרים, האלופים, וכלה בשופטים.
מה שאולמרט ושותפיו לשלטון ולכישלון לא לוקחים בחשבון הוא זה, שאם הם לא ייקחו אחריות אישית על מה שהתרחש במלחמה ועל הסיבות שהביאו לכך, הסערה רק תתעצם. כל יום נוסף יביא אותו התמוטטויות חדשות ותופעות חמורות יותר, גם במערכת השלטונית, וגם במערכת הצבאית.

Print Friendly, PDF & Email