תוהו ובוהו בפתיחת המו"מ עם הפלסטינים. קארי נסוג מהצעתו שסידורי הביטחון ביהודה ושומרון יהיו רק בין ארה"ב לישראל

חוגים ישראליים בכירים מדווחים, ביום ד' 13.8, כי תוהו ובוהו שורר במגעים בין ארה''ב, ישראל והפלסטינים, עם פתיחתן היום של המו''מ המדיני בין ארה''ב-ישראל-והפלסטינים בירושלים.
'לצדדים למו''מ ברור, כי אין לארה''ב מושג באיזה בנושא להתחיל להוביל את המו''מ, וכי אין הסכמה בין ישראל לפלסטינים כמעט בשום נקודה'.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בירושלים זעמו ביום ג' על שאנשיו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, הדליפו קטעים חסויים משיחותיו של קארי עם ראש הממשלה נתניהו, בהם קארי איים שישראל תעמוד בפני מסע דה-לגיטימציה באם לא תוותר בשאלת הישובים הישראלים ביהודה ושומרון.
'מוטב שקארי יתרכז בראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אשר נסוג אפילו מהסכמות שקיבל יאסר ערפאת בשנת 2000', אמרו מקורות ישראליים בכירים. 'אם קארי מדליף בעצמו פרטים מהמו''מ, לאחר שהופיע בפומבי בסוף יולי והכריז על חשאיות מוחלטת של השיחות, נראה כי השיחות נקלעו כבר למשבר עוד בטרם התחילו'.
המקורות אמרו, כי דבריו של אבו מאזן, כי במדינה הפלסטינית לא יהיו אף חייל או אזרח ישראלי, הן למעשה איתות מצידו, כי הוא נסוג מהסכמותיו של יאסר ערפאת עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון ועם מי שהיה אז ראש ממשלת ישראל אהוד ברק, כי לצה''ל תהייה זכות לפרוס את כוחותיו במהירות בגדה המערבית ולאורך נהר הירדן, במקרה של התעוררות סכנה או הידרדרות ביטחונית חמורה לאורך גבולה המזרחי של ישראל. כמו כן נסוג אבו מאזן מהסכמה פלסטינית, כי אנשי ביטחון ישראליים יוצבו במעברי הגבול של המדינה הפלסטינית שתקום.
מקורות בוושינגטון ובירושלים, מאשימים את שר החוץ האמריקני קארי בנסיגה הפלסטינית מהסכמות הביטחוניות אלה.
המקורות אומרים, כי הצעה שהעלה קארי באחרונה לפיה הסדרי הביטחון לאורך נהר הירדן, וביהודה ושומרון, יקבעו בין ארה''ב לישראל, ללא הסכמתם והשתתפותם של הפלסטינים, היא שהביאה לעמדותיו החדשות של אבו מאזן בנושאי הביטחון.
המקורות, הגדירו כיוון זה של קארי במו''מ כ'נון סטרטר' non starter , וככזה שיכול לטרפד את המו''מ כולו. 'אם קארי איננו מבין כי נושא סידורי הביטחון הוא הלב של כל הסכם', אמר מקור ישראל שסירב להזדהות בגלל עדינות הנושא, 'אזי המו''מ מצוי בפני קשיים גדולים מאוד'.
'איזה ערך יש להבנות על סידורי ביטחון בין ארה''ב לישראל, אם הפלסטינים לא יסכימו להן', אמר המקור הישראלי הבכיר.

מקורות בוושינגטון אמרו, כי קארי נכשל לשכנע את מנהיגי יהדות ארצות הברית, בפגישה שערך אתם בבית הלבן ב-8.8, פגישה בה השתתפה גם היועצת לביטחון לאומי של ארה''ב סוזן רייס, בנכונות הדרך שהוא נוקט במו''מ. רוב המשתתפים בפגישה התרשמו מקארי כי העמדות של שר החוץ האמריקני אינן ברורות, סותרות אחת את השנייה, ומסכנות את ישראל.
כתוצאה מהתרחשויות אלה, תיארו מקורות בישראל ובוושינגטון, את המאמצים הרבים שמשקיע המתווך האמריקני לשיחות השלום השגריר מרטין אינדיק, כניסיון להציל את השיחות מפני התמוטטות מיד עם תחילתן.
המקורות של תיקדבקה, מוסרים כי מרטין אינדיק נפגש, ביום א' 11.8, עם ראש הצוות הישראלי למו''מ שרת המשפטים ציפי ליבני וצוות העוזרים שלה במסעדת יוקרה בהרצליה פיתוח, בניסיון למצוא נוסחה שתאפשר המשך השיחות לאחר ישיבת הפתיחה שתיערך ביום ד'. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי החשש העיקרי של אינדיק הוא שמיד בתחילת השיחות יציגו הפלסטינים עמדה קשוחה ביותר האומרת כי הם מוכנים להמשיך בשיחות, רק באם ציפי לבני תצהיר שישראל מסכימה לזה שהמו''מ מתחיל מהנקודה בו הופסק עוד ב-2008, כאשר הוא התנהל אז בין מי שהיה ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, ואבו מאזן. במילים אחרות, הפלסטינים דורשים כי רשימת הוויתורים הישראלים שאולמרט הגיש להם אז, תהייה הבסיס למו''מ היום, ובסיס לוויתורים ישראליים נוספים'.
מקור ישראלי בכיר, אמר ביום ד' בבוקר, כי עם דרישות לא מציאותיות כאלה, המו''מ לא יתקדם לשום מקום. המקור הוסיף ואמר, כי שר החוץ האמריקני קארי מכיר כבר בטעות שעשה לגבי סידורי הביטחון העתידיים ביהודה ושומרון, אולם הפלסטינים עדיין שוגים באשליות שהם יכולים לחזור לתקופת אהוד אולמרט.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות