תוך התלהטות הוויכוח הגרעיני, ציידה איראן את מטוסי הקרב שלה בפצצה אופטית חדשה.

בלעדי ומיוחד למקורות האיראנים של תיקדבקה: ויכוח חריף פרץ בתוך ההנהגה האיראנית סביב לתוכניות גרעין, פעם ראשונה בצורה גלויה. סביר להניח שככל שיעבור הזמן וכאשר או אם יוחמרו הסנקציות של מועצת הביטחון, הקרע הגלוי הזה יתרחב וילך. הויכוח הפומבי הזה בטהרן עדיין מתנהל סביב השאלה מה היא המדיניות הטובה שתאפשר המשך תוכניות הגרעין, ובו בזמן תחסוך מאיראן את הגינויים או העונשים הבינלאומיים. עדיין אין באיראן אישיות דתית, פוליטית, או צבאית, שתעז בפומבי להעמיד סימן שאלה בפני עצם החלטת ראשי המשטר לפתח נשק גרעיני. בינתיים, הציגה איראן, בימים האחרונים, פצצה חכמה חדשה, מתוצרת עצמית הנקראת 'גאדר' Ghadr כלומר 'כוח'. הפצצה מונחית על ידי אמצעים אופטיים, והיא שוקלת 900 ק"ג. האיראנים דיווחו כי מטוסי הקרב שלהם כבר צוידו בפצצה החדשה.
בכך חזר המפקד החדש של משמרות המהפכה האיראנים הגנרל עלי ג'פערי Gen. Mohammad Ali Jafari, הנחשב קיצוני יותר מקודמו, למדיניות האיראנית להציג כל כמה ימים מערכת נשק חדשה, במטרה להרתיע את ארצות הברית וישראל מלתקוף את איראן, ולהעלות את המורל בצבא ובדעת הקהל האיראנית.
הויכוח 'הגרעיני' פרץ בצורה פומבית בין אחמדי נז'אד הנשיא, לבין מי שהייה עד לפני שנתיים נציג איראן לשיחות גרעין עם מדינות העולם וגורמים בינלאומיים, חסן רוחני Hoajjat-ol Eslam Hassan Rouhani . רוחני אמר את דבריו בנאום בפני חברי המועצה המרכזית של מפלגת מתינות ופיתוח E’tedal va Tovse’e שהיא מפלגה קטנה המנסה לנסוק לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני האמורות להיערך בעוד שנה.
הוא התריע בפני הנזקים הרבים שנגרמים ע"י הסנקציות – אפילו בגריסתן הלא מורחבת הנוכחית והאשים את ראשי המשטר בזלזול והתעלמות מן הנזקים שנגרמו עד היום ופגיעות עתידיות בכלכלה ובמשטר באיראן.
רוחני אמר: ישנן קבוצות באיראן המחליטות על דעת עצמן, לא רק שהן לא מתייעצות עם אחרים לפני קבלת החלטות הרות גורל, אלא גם מתעלמים מן הסכנות והפגיעות – כאילו שלא איכפת להם מגורלה של איראן.
איראן היא לא הנכס הבלבדי של אף אחד, אמר. האינטרסים מתייחסים לכל העם ולא לאדם יחיד או קבוצה קטנה. אי אפשר למסור לידיהם הלא מאומנות של אנשי קבוצה מצומצמת את הנושאים הגורליים למדינה.
להזכיר: רוחני נשלח בשבוע שעבר לאירופה ע"י המחנה המתון של המשטר כדי לקיים שיחות ריכוך עם ח'אוויר סולנה האחראי על מדיניות החוץ של האיחוד. אולם לפני קיום הפגישה אילצו אותו לחזור לאיראן. הנשיא, אחמדי-נז'אד רתח מזעם ואמר, שהוא לא ירשה שליחויות אישיות ומדיניות גרעינית נפרדת.
רוחני האשים את אחמדי-נז'אד בכך שהוא מטפח אויבים לאיראן באומרו: אלף ידידים אינם מספיקים, אולם אפילו אויב אחד הוא מיותר.
רוחני טען כי גם בתקופת שמונה שנות נשיאות אחמד ח'אתמי , איראן המשיכה בתוכניות הגרעין שלה מבלי לעורר זעם בינלאומי. אולם אחמדי-נז'אד היום מעורר את עוינותן של כל המדינות נגד איראן.
אחמדי-נז'אד דחה היום בתוקף את הביקורות הזה והאשים את תקופת ח'אתמי ברפיון בניהול תוכניות הגרעין ובעצירת הפעילות כתוצאה מן הלחץ הבינלאומי. הוא הזכיר שבמשך שנתיים, הצנטריפוגות באיראן היו משובתות והדבר גרם לבזבוז זמן חיוני.
אחמדי-נז'אד הגן בלהט על המדיניות שלו ואמר: עבור מדיניות הגרעינית שלנו לא נשלם אתנן לאף אחד ולא ניכנע לשום לחץ. הוא חזר וטען כי איראן מסוגלת לעמוד איתן מול כל לחץ בינלאומי ואין להירתע מאיומי המערב.
מנהיג איראן עלי ח'אמנאי הגן עד היום על מדיניות אחמדי-נז'אד. וחיזק את ידו. הוא אמר לפני שבוע: המדיניות ההתקפית שלנו הביאה לנו רווחים גדולים ואנו נטשנו את מדיניות המתגוננת והמתכופפת בפני הלחצים הבינלאומיים. אבל אמירות אלה, לדעת מקורות המקורות האיראנים של תיקדבקה> אינם מייצגות את הדעה האמיתית שלו. לא מן הנמנע שהוא הגיע לידי מסקנה כי יש לשנות את מדיניות הגרעין של איראן, אולם אינו רוצה לנקוט בצעד דרסטי.
באיראן לא קרה אף פעם שהמנהיג הרוחני יצא בפומבי מול המדיניות שננקטה בידי הנשיא, למעט מקרה אחד, כשח'ומיני הדיח בשנת 1982 את הנשיא בני סאדר Abol-Hassan Bani-Sadr לאחר שהוא לא נכנע להוראתו של המנהיג הרוחני, ולא חדל להאשים את הקיצונים של המשטר בעינוי אסירים פוליטיים. במקביל, חמנאי צריך לקחת בחשבון כי אחמדי-נז'אד מייצג למעשה את המחנה החזק של משמרות המהפכה.
רוחני הוסיף אמר בנאום ההתרסה שלו: מדיניותו של אחמדי-נז'אד הביאה להקמת קואליציה מסוכנת נגד תוכניות הגרעין של איראן. אלה החושבים שאין להם אויבים או האויבים שלהם הם חלשים, מקרבים את איראן לאסון, בכך שהם מתעלמים מעוצמתו של האויב. ארה"ב אינה מכירה רחמים וחסד ואויבים אחרים מצטרפים אליה בזמן אחרון.
רוחני גם האשים את הממשלה בכישלון חרוץ בביצוע רפורמות ובשיפור המצב הכלכלי של איראן, וזאת למרות שמחיר הנפט עלה מ-18 דולר לחבית לסביבות 80 דולר. הוא אמר: הממשלה לא השכילה להפעיל אפילו דולר אחד לפתרון המשבר הכלכלי של איראן.
רוחני הוא לא הראשון שמותח ביקורת על המדיניות הגרעינית המתריסה של אחמדי-נז'אד. גם האשמי רפסנג'אני דיבר לפני חודש על הצורך בנקיטת מדיניות נבונה המבוססת על
מקורות תיקדבקה מעריכים כי ויכוח זה יתגבר בעתיד, ככל שנתקרב למועד סיום הדיונים של המועצה הבינלאומית לאנרגיה גרעינית בווינה האמורה להחליט בנושא האיראני בסוף דצמבר.
איראן עוקבת בדאגה אחרי החרפת עמדתן של מדינות אירופה מאז שניקולא סרקוזי זכה בנשיאות צרפת. האיראנים גם עקבו בדאגה אחרי הדיונים של נשיאים צרפת ורוסיה שהתקיימו ביומיים האחרונים במוסקבה. אולם נרגעו במידה רבה כשפוטין במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת חזר וטען שאין בידי רוסיה שום מידע המצביע על כוונתה של איראן לפתח נשק גרעיני. סרקוזי אמר אחריו: השיחות הביאו לקירוב עמדות צרפת ורוסיה בנושא הגרעין האיראני, אולם מקורביו אמרו לאחר מכן, כי הפער בין הערכות הצרפתיות לרוסיות נשאר בעינו.
למקורות שלנו נודע כי ההנהגה האיראנית, בהתייעצויות פנימיות, מביעה דאגה רצינית מכך שארה"ב עשויה לתקוף את איראן. הידיעות על כך שישראל הצליחה לשתק את המכ"ם הסורי גרמו לבהלה בתוך איראן. ניתנה הוראה ע"י מפקדי משמרות המהפכה והצבא לבדוק את כל מערכות המכ"ם של איראן, המבוססות על טכנולוגיה רוסית, ובמקביל לבדוק את האפשרות של רכישת מערכות מכ"ם מערביות באמצעות צד שלישי.
מקורות בתוך איראן סבורים שבמקרה של הפצצה מסיבית אמריקאית על מתקני הגרעין של איראן, העם האיראני עשוי להתקומם ולמוטט את המשטר. אולם רוב גורמי ההערכה האמריקנים, בייחוד אלה של קהילת המודיעין, סבורים שהפצצות אמריקאיות ידחפו את אזרחי איראן בחזרה לזרועו של המשטר.

Print Friendly, PDF & Email