תוך כדי הפצצות והפגזות לא ישירות, ולאחר אולטימאטום, אילץ צבא ארה"ב את הצבא הסורי וחיזבאללה לסגת מעמדות שהקימו בגבול סוריה עם ירדן

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כוחות מיוחדים אמריקנים פעלו, בשבת 21.10, נגד כוחות של הצבא הסורי וחיזבאללה שהקימו עמדות בחלקו הדרומי-מזרחי של גבול סוריה עם ירדן.
הכוחות האלה השתלטו על עמדות אלה עוד ב-12.10, לאחר שכוחות של המורדים הסוריים שאומנו וצוידו על ידי האמריקנים- מיליציות אוסוד א-שארקייה Usud a-Sharqia, ובריגדת הקדושים אחמד אל-אבדו   Martyr Ahmad al-Abdo Brigade, שהם חלק 'מצבא סוריה החופשית' SFA, נסוגו אל תוך ירדן ופינו את כל אזור המדבר המזרחי הסורי  Badia.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי תחילה הופיעו מטוסי קרב אמריקנים מעל הכוחות הסוריים ושל חיזבאללה וביצעו מעליהם טיסות תקיפה מדומה בגובה נמוך. המטוסים האמריקנים ביצעו גם תקיפת דמה על שיירה של הצבא הסורי שנעה לעבר עמדות אלה. 
לאחר זמן קצר הופיעו שוב פעם המטוסים האמריקנים וביצעו הפצצה וירי טילים באש חיה על שטחים ריקים ליד העמדות הסוריות ושל חיזבאללה.
לאחר תקיפות המטוסים, החלו סוללות מרגמות של הכוחות המיוחדים האמריקנים המוצבים בתוך סוריה באזור משולש הגבולות ירדן-עיראק-סוריה להפגיז את האזור בו נמצאו העמדות של צבא סוריה וחיזבאללה. הכוחות האמריקנים טיווחו את המרגמות כך שהפגזים יתפוצצו מסביב לעמדות אולם לא יפגעו בהן.
לאחר ההפגזה הציבו הכוחות האמריקנים, באמצעות כרוזים שהפיצו מהאוויר, אולטימאטום לכוחות הסוריים וחיזבאללה.  האולטימאטום דרש מכוחות אלה לפנות את השטח תוך שלוש שעות, שאם לא כן הכוחות המיוחדים האמריקנים יתקפו אותם ישירות.
תוך שעתיים החלה הנסיגה של הכוחות הסוריים ויחידות חיזבאללה מאזור הגבול הסורי-ירדני. הכוחות האלה נסוגו מערבה עד לקו של 55 ק"מ מאזור אל טאנף Al-tanf, שהוא קו הגבול של אזור הביטחון de-escalation zone בדרום-מזרח סוריה, עליו הסכימו האמריקנים והרוסים עוד בחודש יוני השנה.
זו הייתה הפעולה הצבאית האמריקנית הראשונה הישירה נגד מטרות של צבא סוריה וחיזבאללה, בחמשת החודשים האחרונים, מאז מטוסי קרב אמריקנים הפילו, ב-18 ביוני, מטוס קרב סורי שפעל בגזרת ראקא Raqqa.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי האמריקנים פעלו לאחר שהופעל עליהם לחץ כבד מצב ירדן, להביא לנסיגתם של הכוחות הסוריים וחיזבאללה מגבול ירדן.
מסתבר כאשר האמריקנים רוצים הם פועלים ומשיגים תוצאות.

Print Friendly, PDF & Email