תחת שמים בהירים ביטל המלך הירדני עבדאללה את ביקורו אצל אבו מאזן, בגלל 'עננים נמוכים'-ו…החשש של הפלסטינים מפני גירושם מירדן.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח התיכונים של תיקדבקה ביום א' 13.5, לאחר שכבר חלק מפמלייתו נחת תחת השמים הבהירים ברמאללה, ביטל המלך הירדני עבדאללה את ביקורו הראשון אצל יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הסיבה הרשמית לביטול הביקור היה 'מזג האוויר הקשה' למרות שבמציאות ששר ברמאללה ולאורך כל המרחב האווירי בין עמן לרמאללה וירושלים, מזג אוויר נאה ושמים בהירים. אולם הסיבה האמיתית לביטול הביקור היא הריב הגדול שפרץ בין הפלסטינים ובין ירדן לאחר שביום ו' 11.5, פרסם תיקדבקה בלעדית את הפרטים על תוכניתו החדשה של המלך להחזרת ההשפעה הירדנית בגדה המערבית, כצעד עיקרי בתוכנית השלום הירדנית, ועל השליח שהוא שלח לישראל לדווח על פרטי התוכנית. הקישו כאן לקריאת הידיעה המקורית. תיקדבקה דיווח גם כי הירדנים דיברו עם אבו מאזן על התוכנית והוא לא דחה אותה על הסף. אולם עם הפרסום בתיקדבקה התחוללה ברבת עמון וברמאללה, סערה קשה שטרפדה את ביקורו של המלך עבדאללה ברמאללה.
מנהיגי הפלסטינים בירדן ראו בכך איום ישיר על מעמדם בממלכה, ועל כך כי המלך עבדאללה, או יועציו שהגו את התוכנית, סוללים את הדרך לקראת השבתם לגדה המערבית. כלומר הפלסטינים הירדנים המונים למעלה מ-3.5 מיליון איש מתוך אוכלוסיה ירדנית של קצת למעלה מ-6 מיליון תושבים, אינם מעוניינים בזכות השיבה הפלסטינית.
כדי להרגיע את הפלסטינים הירדנים הגיע בשבת 12.5, ראש ממשלת ירדן מערוף אל באחיט Maaruf al-Bakhit, אל מחנה הפליטים הפלסטיני הגדול ביותר ליד עמן 'וואחדת'
והכריז באוזני מנהיגים פלסטינים כי ממשלתו עומדת להכיר בזכות הפלסטינים להישאר לצמיתות בממלכה האשמית, ולקבל הכרה רשמית על הבעלות שיש להם על אדמותיהם ובתיהם. עד עתה הפלסטינים, המהווים למעלה ממחצית אוכלוסיית ירדן, אינם נחשבים הבעלים של בתיהם והאדמות בהם הם מתגוררים. אולם המנהיגים הפלסטינים לא נרגעו מדבריו ובייחוד לא מהבטחותיו של ראש הממשלה, והם החלו להפעיל לחץ על אבו מאזן, כי כאשר המלך הירדני עבדאללה יגיע לרמאללה, הוא יוציא מהמלך הבטחה ברורה יותר לשמירת זכויותיהם…בירדן.
אבו מאזן מצא את עצמו בין הפטיש והסדן. מצד אחד הוא איננו יכול לריב עם מנהיגי האוכלוסייה הפלסטינית הגדולה ביותר בירדן, מצד שני הוא איננו יכול לדרוש מעבדאללה מלך ירדן, להבטיח השארתה של אוכלוסיה זו בארצו, מאחר ובכך הוא ישמיט את הלגיטימציה מהדרישה לזכות השיבה הפלסטינית. לכן ביום א' בבוקר, כאשר התברר עומקו של המשבר הפנימי בקרב הפלסטינים הירדניים החל אבו מאזן לוחץ על עבדאללה מלך ירדן, להכחיש בתוקף את הידיעה שהתפרסמה בתיקדבקה, ובייחוד את הפרטים שנמסרו בה על פגישותיו של השליח הירדני רם הדרג, ראש ממשלה הירדני לשעבר עבדול סאלם מג'אלי Abdul Salem Majali, עם פוליטיקאים ישראליים. אולם המלך סירב. אם המלך היה מכחיש את הידיעה הוא לא רק היה מעלה את חמת זעמם של חוגים רחבים בחצר המלוכה ובשירותי הביטחון הירדניים התומכים בתוכנית, אלא הוא היה מטרפד את דבריו שלו בחודשים האחרונים למנהיגים רבים, ביניהם הנשיא ג'ורג' בוש, כי צריך לפעול במהירות ולהשיג תזוזה מדינית בין ישראל והפלסטינים עד סוף הקיץ 2007. הכחשה כזו הייתה מטרפדת את המהלכים שהוא עצמו נוקט. למרות שביום א' 13.5, השמים מעל רמאללה ועמן היו נקיים מעננים, נשארו מעליהם עננים פוליטיים שחורים כבדים.

Print Friendly, PDF & Email