תימן הופכת לזירת ההתנגשות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן. כוחות מיוחדים אמריקנים יתקפו מטרות של משמרות המהפכה

בתימן, מדינה בת 25 מיליון תושבים, נלחמים עתה שמונה צבאות: צבא תימני הנמצא בברית עם המורדים ההוטיים. צבא תימני הנאמן לנשיא עבדראבו מנסור האדי Abdrabbuh Mansur Hadi, צבא סעודי, צבא מצרי, צבא איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, צבא שכיר הממומן על ידי סעודיה וה-UAE-רובו מורכב משכירי חרב קולימבייאנים, צבא המורדים ההוטים, ואלמנטים של משמרות המהפכה האיראניים המשתמשים בעיקר בתפקידים של יועצים צבאיים להוטיים.
מידי פעם מתערבים כוחות מיוחדים אמריקנים במלחמה. כמו לדוגמא לפני חמישה חודשים כאשר ב-9 וב-12 לאוקטובר שנה שעבר תקפו אוניות מלחמה אמריקניות את סוללות הטילים נגד אוניות ואת תחנות המכ"ם של ההוטים שהיו מופעלות על ידי קצינים של משמרות המהפכה האיראניים בתגובה על ירי טילים מהחוף התימני על אוניות מלחמה אמריקניות.
עכשיו כאשר משמרות המהפכה האיראניים הביאו והציבו בתימן מזל"טים ארוכי טווח מדגם "Shahed 129 meaning "witness,  הנושאים אתם טילים מסוג  Sadid-1,  והחלו לזרוע מוקשים ימיים ליד נתיבי השיט הבינלאומיים במצרי באב אל-מאנדב Bab al-Mandab, הולכת ומתקרבת האפשרות כי כוחות מיוחדים אמריקנים, יתקפו מטרות צבאית איראניות בתימן.

מזל"ט איראני ארוך טווח מדגם "Shahed 129 meaning "witness )
מבחינת ממשל הנשיא דונלד טראמפ יש להתקפה כזו לפחות 7 שיקולים מרכזיים:
1. ארצות הברית תוכל לומר , או להעמיד פנים,כי התקפה כזו היא התקפה על כוחות ההוטים בתימן, וכי וושינגטון  איננה תוקפת ישירות מטרות צבאיות איראניות.
2. אם מטרות איראניות תפגענה ממשל טראמפ יטען כי לא היה לחיילי משמרות המהפכה האיראניים מה לעשות בתימן, בייחוד כאשר טהרן מכחישה את הימצאותם שם.
3. איראן לא תצטרך להגיב צבאית על מכה או מכות צבאיות אמריקניות שאינן תוקפות ישירות מטרות בטריטוריה איראנית.
4. התקפה אמריקנית כזו תתמוך בצבאות סעודיה וה-UAE, השקועים במלחמה בתימן מבלי שצבאותיהן יצליחו לה תגבר על המורדים ההוטים, ותראה לריאד, אבו דאבי, ולקהיר, כי הנשיא טראמפ מוכן להלחם עבורן מול איראן.
5. איראן יכולה לעמוד במלחמה בתימן, כאשר הכוחות התוקפים את ההוטים הם צבאות אזוריים מקומיים. אולם איראן תתקשה לתמוך במורדים ההוטים, שעה שוושינגטון תפעיל נגדם את כל כוח  משקלה הצבאי.
6. הרוסים אינם מעורבים במלחמה בתימן, ומעורבות אמריקנית כזו, איננה צריכה להפריע לקשרים המדיניים והצבאיים המתפתחים בין וושינגטון ומוסקבה בסוריה.
7. כפי שארצות הברית איננה מתערבת בימים האחרונים בכך שהרוסים החלו להטיס מומחים צבאיים ללוב שמצטרפים לצבאו הגנרל הלובי-אמריקני General Khalifa Haftar השולט על חלקים גדולים של מזרח לוב, היכן שמצויים חלק משדות הנפט והגז הלוביים, ובדרך חזרה למוסקבה הם מפנים פצועים לוביים מצבאו לבתי חולים צבאיים רוסיים, כך ממשל טראמפ בטוח כי פעולה אמריקנית בתימן לא תביא למעורבות מוסקבה במלחמה זו.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות עבור “תימן הופכת לזירת ההתנגשות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן. כוחות מיוחדים אמריקנים יתקפו מטרות של משמרות המהפכה

 • פבר 4, 2017 @ 22:31 at 22:31
  Permalink

  עיניין של זמן עד שתהיה לחימה ישירה בין אמריקה ואיראן.

  • פבר 5, 2017 @ 20:49 at 20:49
   Permalink

   מכון. בקרוב.

  • פבר 5, 2017 @ 21:43 at 21:43
   Permalink

   האמריקאים בבעיה! האסטרטגיה שלהם שנשענת על נושאת מטוסים עם צי נלווה, אינה מתאימה
   למרחב ימי מצומצם כמו במפרץ. האיראנים בנו צי של מאות סירות מהירות, לשפכך רכשו קו של הסירות המהירות בעולם, שכל אחת נושאת טיל טורפדו ו/או עמוסה בחומרי נפץ לשם התאבדות. הרעיון שלהם, לשלוח נחיל של עשרות רבות של סירות כאלה, שייצאו ממעגנים שמפוזרים לכל אורך חופי המפרץ ואייו.
   בטווחי הים של המפרץ, (מקס 300 ק"מ, כלומר 150 ק"מ בשביל להיעמד באמצע) לא יהיה להם מספיק זמן לנטרל את הנחיל לפני שיגיע לטווח טילים, כשלזה יצתרפו מטחים של יאחונט, וטילי ים ים וקרקע ים נוספים שיש להם בארסנל, שמכסים את כל המפרץ, תהיה לצי האמריקאי בעיה קשה, ואולי בלתי פתירה.
   ועוד לא דיברנו ע צי צוללות תקיפה קטנטנות, מהירות, לטווחים קצרים (המפרץ) שיכולות להשתתף בחגיגה.
   תגידו מה שתגידו על הפרסים, אבל בתחום הימי הם הציגו טקטיקה מקורית, א סימטרית. ודרך אגב לא רק שם, למשל בקרקע תראו את החיזבאללה והטקטיקות שלו, הכל מייד אין איראן.
   מנגד, איראן כרגע מתוחה עד הקצה, עם אוייבים סונים וכורדים, ועם כתף קרה של הרוסים… ולא סביר שתוכל או תרצה לעמוד במערכה מול האמריקאים.

 • פבר 4, 2017 @ 23:33 at 23:33
  Permalink

  לא ניתן לקיים מלחמה של כולם בכולם, זה יותר מידי מעורבב ולא מתואם, מה שכן זה שצריך להקים מערכת אחת, עם מפקד כללי אחד, מפקד חיל היבשה אחד, מפקד חיל האויר אחד, מפקד חיל התותחנים אחד, והמערכת הזו תשלוט ותנהל את כל הלוחמים הנשלחו מכל 6 המדינות המעורבות, אד הוק, וכולם יחברו יחד נגד ההוטים ומשמרות המהפכה

 • פבר 5, 2017 @ 4:06 at 4:06
  Permalink

  האירנים יוכלו להחזיר לאמריקאים במקום אחר ולטעון שזה לא הם ושהאמריקאים לא היו צריכים להיות שם

 • פבר 5, 2017 @ 8:29 at 8:29
  Permalink

  מלחמת העולם השלישית ממשיכה להתפתח צעד אחר צעד

  • פבר 5, 2017 @ 11:56 at 11:56
   Permalink

   נו באמת… ומי יילחם במי? הרי ארה"ב ורוסיה מתואמות..
   מה, צבא הפח זבל של איראן (שרואים את ה "איכות" שלו מול מורדים סורים וערבים בכפכפים) מול ארה"ב?
   לצערי 8 שנים של חוסיין אובמה השכיחו מהעולם מהי עוצמה אמריקאית…
   בקיצור שום מלחמת עולם ושום נעליים, מקסימום עימות מוגבל המבוסס על פרוקסי ועל אדמת מדינה שלישית (תימן, סוריה, עיראק)

   • פבר 5, 2017 @ 19:12 at 19:12
    Permalink

    יותר מזה, ארה"ב צבאית חזקה אף מרוסיה וסין גם יחד!! בכוחו של הצבא האמריקאי בקלות להביס את אירן
    וקואליציה שיעית מול ארה"ב זה לא מלחמת עולם.

    מלחמת עולם מוכרזת כאשר שני כוחות עולמיים מובילים נלחמים אחד בשני כאשר לכל כוח יש ברית עם כוחות לחימה מובילים נוספים.

    במלחמת העולם השניה גרמניה הנאצית (מבחינה צבאית הייתה מעט פחות חזקה מארה"ב) הייתה בברית עם יפן האדירה ואיטליה החלשה!! זה כוח משמעותי ביותר שלא היה רחוק מלנצח.
    אם היטלר לא היה פולש לרוסיה והיה מבסס את כוחו למשך שנתיים בשטחים שכבש סביר להניח שהיה מכריע את אנגליה בשלב הבא ובסופו של דבר היה מכריע את רוסיה בפעולת מספריים שיפן תוקפת מהמזרח וגרמניה מהמערב!! אל נשכח שגרמניה+יפן+איטליה היו 250 מיליון איש.

    כיום אין כוח כזה שעומד מול המערב ןארה"ב בראשם.

 • פבר 5, 2017 @ 9:20 at 9:20
  Permalink

  הצילום הוא של מל"ט ישראלי מתוצרת אלביט, לא סביר

 • פבר 5, 2017 @ 11:39 at 11:39
  Permalink

  העולם נכנס לעידן של מלחמה גם בלי שנרגיש שזו מלחמה שקשורה לכל אחד מאיתנו
  זה יכול להתפרץ כל יום בכל כיוון כמו רעידת אדמה שלא ציפינו לה אבל ידענו שהיא תבוא

 • פבר 5, 2017 @ 11:54 at 11:54
  Permalink

  יש פה אינטרס כלכלי אישי להחליש את אירן אנחנו יכולים להתחבר לשלל התירוצים של טראמפ להיכנס איתם למלחמה . וגם נקבל מלחמה אזורית הפעם עלינו בגלל אינטרסים כלכליים של הנשיא.

 • פבר 6, 2017 @ 6:52 at 6:52
  Permalink

  בתמונה זה מלט הרמז 450 המספר עליו אומר שזה של צבא ניו זילנד , הדגם המדובר האיראני הוא עם כנפיים מחוברות לגוף אבל דומה קצת לזה

 • פבר 6, 2017 @ 10:20 at 10:20
  Permalink

  לא מדובר כאן על מלחמת עולם שלישית אלא למעשה על מלחמת העולם הא סימטרית הראשונה בתקופה המודרנית!
  קואליציות שמורכבות ממספר מדינות (מעצמות העולם) בכל צד של המתרס, כאשר האינטרסים מורכבים ומשתנים, והלחימה ברובה מול כוחות חצי צבאיים שפושטים צורה ונטמעים באוכלוסייה. שדה הקרב מתפרס על שטח גדול ומתקיים למעשה ברוב השטח של הלבנט, סוריה, עיראק, תימן, חלקים של מצרים, לבנון וכמובן לוב והסביבה.

 • פבר 11, 2017 @ 23:33 at 23:33
  Permalink

  איראן אינה יכולה להכריע את ארהב.אבל
  היא יכולה להזיק מעט וגם זה מעורר הערכה
  בעולם הערבי מוסלמי.איראן יכולה להזיק
  בדרך טרור למשל.בנוסף ארהב עם כל חוזקה
  אינה מצליחה להגיע לתוצאות לטווח ארוך.
  כי העולם הערבי מוסלמי לא בנוי לשינוי דמוקרטי ויציבות עקב ריבוי העמים והשבטים.
  ארהב לא הצליחה.לא בויטנאם.לא בעיראק.
  לא בלוב.לא בצפון קוריאה.ולא בסוריה.ולא בתימן.דין אירופה לא דין מזרח התיכון.

Comments are closed.