תיקדבקה: בוודאות היה שימוש בנשק כימי ליד חלאב. בראש הנפץ הכימי היה גורם של Agent 15 הפועל נגד מערכת העצבים

חוגים צבאיים מערביים, אמרו ביום ג' 19.8 בלילה, כי ראש החץ הכימי של הטיל סקאד B שפגע אזור חאן אל-אסאל Khan al-Assal, בעיר חלאב, זוהו שלושה אלמנטים כימיים. זרחן, כלורין, וכמויות של Agent 15 שהוא גז עצבים. עם זאת לא יכלו המקורות לקבוע בוודאות מי שיגר את הטיל, צבא סוריה, או המורדים. הבית הלבן הודיע בלילה, כי המורדים לא שיגרו את הטיל. לעומת זאת טענה מוסקבה, כי בידיה הוכחות כי המורדים הם ששיגרו אותו. תיקדבקה: בישראל סבורים כי גם משטר אסד וגם המורדים מגששים את גבולות השימוש במלחמה בנשק כימי ובתגובת המעצמות ושניהם החלו משתמשים בצורה מוגבלת בנשק כימי. דובר צבאי אמריקני אמר, כי לצבא ארה''ב תוכניות להתערב בסוריה במקרה של שימוש בנשק כימי.
קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
גורמי מודיעין מערביים, אשר דיברו ביום ג' 19.3, עם המקורות הצבאיים של תיקדבקה, אומרים כי החל משעות לפנות בוקר נצפו בחומס הכנות מקיפות של יחידות צבא סוריה הנערכות להשתמש בנשק כימי נגד המורדים.
המקורות אמרו, כי ההודעה הרשמית של הטלוויזיה הממלכתית הסורית מהבוקר האומרת, כי כוחות המורדים הסורים שיגרו באזור חאן אל-אסאל Khan al-Assal, בעיר חלאב טיל עם ראש חץ כימי, שגרם ל-15 הרוגים ו-96 פצועים. הוא חלק מההכנות המשטר בדמשק להשתמש בנשק כימי בחומס. המורדים טוענים, כי הצבא הסורי הוא שירה את הטיל עם ראש הנפץ הכימי. כתבים מערביים שביקרו בתי חולים בחלאב מוסרים על הרוגים ופצועים שנפגעו מחומר רעיל הגורם לחניקה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בימים האחרונים מתחוללים בעיר חומס קרבות כבדים בין כוחות אסד למורדים.
ניצחון של המורדים בחומס תחשב מכה קשה מאוד למשטר אסד. המשמעות האסטרטגית לכך תהייה ניתוק הדרך המרכזית המחברת בין הכוחות הסוריים הנלחמים באזורי דמשק, לטקיה, חלאב, ואידליב. במשך כל יום ב' וביום ג' בבוקר החיש המטכ''ל הסורי תגבורות גדולות של צבא , בייחוד מאזורי דרום סוריה ודמשק לחומס כדי למנוע מפלה של כוחותיו שם.
לקרב הוטלו גם יחידות רבות של מטוסי ומסוקי תקיפה סוריים, במטרה לעצור את התקדמות המורדים.
בשאר אסד איננו יכול להרשות לעצמו ולמשטרו תבוסה בחומוס, עם בואו מחר יום ד' 20.3, של נשיא ארצות הברית באראק אובמה לאזור, והוא יהיה מוכן להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי שהתפתחות כזו לא תתרחש, אפילו, אם הוא ייאלץ להשתמש בנשק כימי מול המורדים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פרסום ההודעה הרשמית הסורית על כך כי המורדים השתמשו בנשק כימי, מעידה על כך כי אסד מכין את הרקע להשתמש בנשק כימי בקרבות בחומס, דבר שיאפשר לו להטיל את האחריות על שימוש ראשוני בנשק כימי במלחמה על המורדים.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי אפשר להבין רק מסדר הכוחות הסוריים הנלחמים בשעות הצהרים של יום ג' בחומוס, את גודל החשיבות של הקרב המתחולל שם. בעיר וסביבותיה מצויים עתה כוחות סוריים משוריינים גדולים מדווויזית המשמר הרפובליקני מס' 4,דוויזה מס' 5, שאנשיה הובאו לחומס מדמשק, והדוויזיות הסוריות מס' 18, ו-19. לחיילי יחידות אלה חולק בשעות האחרונות ציוד ללוחמה כימית.
תיקדבקה: התחלת שימוש של נשק כימי במלחמה בסוריה, בעת שהנשיא באראק אובמה, נמצא במזרח התיכון, לא רק שתהפוך את הנושא הסורי והשימוש בנשק הכימי לנושא המרכזי של ביקורו, אלא יכולה לשנות גם את לוח הזמנים של הביקור, המדינות והמקומות בהן הנשיא יבקר.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות