תיקדבקה: משלחת איראנית הגיעה לוועידת ז'נווה 2. אובמה ופוטין הסכימו על הפסקת אש מוגבלת לאזורים בסוריה

לאחר כל הפיאסקו השבוע של הזמנת איראן לוועידת ז'נווה 2 על ידי האו''ם, וביטול ההזמנה של האו''ם תחת לחץ אמריקני כבד, מוסרים המקורות של תיקדבקה, כי משלחת איראנית לוועידה הגיעה ביום ד' 22.1 לפנות בוקר למונטרה שבשוויץ, שם יתקיים היום הראשון של הדיונים. לאחר מכן תעביר הוועידה את דיוניה לז'נווה.   
בואה של המשלחת האיראנית נשמר כסוד כמוס. המשלחת לא תשתף רשמית בוועידה, בדיוניה, ובאירועים השונים שייערכו ל-40 שרי החוץ של המדינות המשתתפים בוועידה. כמו כן היא תשהה בבית מלון מרוחק ממרכז העיר, אולם אין ספק, כי איראן תהייה לא רק מיוצגת בוועידה, אלא שמשלחתה תהווה  את אחד ממוקדי הכוח של הוועידה, מאחר וכל המשתתפים בה יודעים כי ללא הסכמתם של האיראניים אי אפשר ליישם שום החלטה שתתקבל בוועידה בשטח. 
מצב זה מתאים להגדרה שנתן שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לפני כמה ימים, לפיה קיימת אפשרות שאיראן תהייה מיוצגת 'בשולי הוועידה' sidelines of the conference.    
בצורה כזו נוצר מצב בו כאילו  הצליחה וושינגטון לכפות את רצונה על האו''ם, מוסקבה, וטהרן, כי איראן לא תהייה מיוצגת בוועידה, אולם היא תהייה מיוצגת מחוץ למסגרת הוועידה, בשתי הערים בה היא תיערך. זו היא הסיבה מדוע שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב יכול היה לומר, ביום ב' 21.1, כי הוצאת של איראן מהוועידה היה צעד לא נכון, 'אבל גם אסון'.
המקורות שלנו מוסרים בלעדית, כי נשיא ארה''ב באראק אובמה, ונשיא רוסיה ולדמיר פוטין, שקיימו ביום ג' בערב שיחת תיאום עמדות אחרונה לקראת פתיחת הוועידה, הסכימו ביניהם כי השלב הראשון של וועידת ז'נווה 2 יימשך לא יותר מאשר 10 ימים עד שבועיים.
בתקופת זמן זו לא ידונו נושאים היכולים לפוצץ את הוועידה, כמו הקמת שלטון מעבר בסוריה אשר יחליף את שלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד, או פינוי הכוחות הזרים הנלחמים בסוריה, כמו משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה, אלא ידונו רק הסדרים ראשונים מצומצמים בהיקפם לגבי מספר אזורי מלחמה  בסוריה, אשר יאפשרו לפתוח מסדרונות להגשת עזרה הומניטארית לאזרחים ולכוחות צבאיים של המורדים הנמצאים במצור.
כדי שמסדרונות כאלה יפעלו, תדון הוועידה באפשרות של הכרזת הפסקות אש מקומיות בין הכוחות הלוחמים.
מה שוושינגטון ומוסקבה מנסות להשיג בוועידה זו, הוא הסכמה של איראן ושל משטר אסד, להסדרים כאלה. אם הסכמה כזו תושג, היא תוצג לדעת הקהל במערב ובמזרח התיכון, כפריצת דרך ראשונה לקראת האפשרות להביא להפסקה הדרגתית של המלחמה בסוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי המדובר בתהליך ארוך מאוד שיכול להמשך כמה שנים, ולכן וועידת ז'נווה 2, תמשיך בדיוניה, כל זמן שוושינגטון, מוסקבה, וטהרן, יימצאו לנכון, וכל זמן שנשיא סוריה בשאר אסד יימצא לנכון לשתף אתן פעולה.  
זו הסיבה מדוע משטר אסד, לא הגיב אפילו במילה אחת, על פרסומים שהופיעו ביום ב' בפרסומים בבריטניה, כי חוקרים בריטים אספו חומרים המוכיחים כי משטר אסד ביצע בשיטתיות פשעי מלחמה, וכי אפשר באמצעות חומר זה לתבוע את בשאר אסד כפושע מלחמה, בבית הדין הבינלאומי בהאג.
אסד יודע ומבין היטב, כי הניסיון להציגו באור כזה, נועד לטשטש את העובדה כי בשלב זה של המלחמה ידו על העליונה, ובמקביל להציג את המדינות התומכות בו, רוסיה ואיראן, ככאלה שתומכות בפושעי מלחמה. 
אולם אסד, שהוא המנהיג הערבי הראשון שבארצו התחולל-מתחולל המרד הערבי, והוא לא רק הצליח לשרוד אותו, אלא אפילו התחזק, ורק לפני כמה שבועות יישב ודן בדמשק במצב במלחמה בסוריה ובאל קעידה עם נציגי גופי המודיעין האמריקנים והאירופאים,  יודע היטב כי המדובר בצעדים תעמולתיים שלא ירחיקו לכת.
כאשר מוסקבה וטהרן תומכות בו, שום גורם מדיני רציני הרוצה בהצלחתם של הצעדים הראשונים לסיום המלחמה בסוריה לא ימשיך בקו הזה נגדו, אלא אם ההבנות בין וושינגטון ומוסקבה יתמוטטו.

 

Print Friendly, PDF & Email