תמרון משותף לחיילות האוויר והים הרוסיים והישראליים


המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בפגישתם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ביום ג' 7.6 במוסקבה, הוחלט על הידוק הקשרים הצבאיים בין צבא רוסיה לצה''ל. מדובר בהחלטה היסטורית, שפירושה הפסקת התבססותו של צה''ל בלעדית על קשריו עם הצבא האמריקני.
בפגישה על הידוק היחסים הצבאיים השתתפו לצידו של נתניהו, גם ראש אמ''ן אלוף הרצי הלוי, וראש 'המוסד' יוסי כהן.
המקורות שלנו מוסרים, כי פוטין ונתניהו החליטו שבשלב ראשון של הידוק היחסים הצבאיים האלה, ייערך בים התיכון עוד הקיץ, תמרון צבאי משותף  לחיילות הים והאוויר הרוסיים והישראליים.
זו תהייה הפעם הראשונה בהיסטוריה  הצבאית של המזרח התיכון,  שמטוסים רוסיים שימריאו מבסיסים במדינה ערבית-סוריה, בסיס המיימים  Hmeymim airbase, ליד לטקיה, ואוניות קרב רוסיות  שתפלגנה מבסיסיהן בטרטוס ובלטקיה, יערכו תמרון ימי צבאי עם מטוסי ומסוקי קרב ישראליים וספינות מלחמה של חיל הים הישראלי שתפלגנה מבסיסים בחיפה ואשדוד.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי כצעד ראשון לקראת התמרון האווירי-ימי המשותף הוחלט להרחיב את מנגנון התיאום הצבאי הרוסי-ישראלי דרכו מתבצע תיאום הטיסות הרוסיות והישראליות מעל המרחבים האוויריים של סוריה. 
החלטה זו קשורה עם החלטה אחרת שקיבלו פוטין ונתניהו, והיא לאפשר לחברות הגז הרוסיות לגשת למכריזים לפיתוח שדות הגז הישראלים-ליוויתן ותמר.
נתניהו אמר ביום ג' 7.6 במוסקבה, 'כי הדלתות שלנו פתוחות עכשיו לכל החברות מכל הארצות שיש להן ניסיון נרחב בפיתוח שדות גז, כולל רוסיה כמובן'. ציטוט המקור:  …our doors are open now to all companies from all countries that have substantial experience in developing gas fields, including Russia, of course.
בשנים האחרונות ניסה פוטין כמה פעמים להביא לכך, כי חברות הגז הרוסיות, בייחוד גזפרום Gazprom, תשתתפנה בפיתוח שדות הגז הישראליים וייצואו.  אחד הנימוקים המרכזיים  של פוטין באמצעותם לחץ על נתניהו בעבר לקבל החלטה כזו היה, כי הנוכחות הצבאית של חיילות האוויר והים הרוסיים באזור בו נמצאים שדות הגז הישראליים תהווה ערובה לכך, כי אף גורם צבאי ערבי-מוסלמי, לא איראן, סוריה, או חיזבאללה, יתקפו אותם. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי שיתוף הפעולה בין חילות הים של שתי המדינות יוצק בסיס גם לשיתופי פעולה אזוריים, כלכליים והגנה על נכסי ותשתיות אנרגיה הנמצאים בלב ים, הנוכחיים והעתידים לקום על ידי קונצרן גזפרום הרוסי בים התיכון.
השילוב הצבאי בין שתי הדיסציפלינות הימיות, הרוסית, לה  סיירות ומשחתות כבדות ומסורבלות, והישראלית הדוגלת בכוח ימי המורכב מהרבה כלים קטנים וזריזים שיכולים לתת מענה מהיר למתקפות לאורך גבולה הימי של המדינה – עשוי בטווח הרחוק לתת פרי חשוב, שיגן על תשתיות תת ימיות בכל אגן הים התיכון, בדגש על אזור קפריסין יוון, טורקיה וישראל:
המדובר בצירי תנועה של אוניות סוחר, אסדות קידוח, צינורות גז, כבלי תקשורת אופטיים תת ימיים ועוד.
לצד היתרונות הרבים בשיתוף פעולה מבצעי עם מעצמה צבאית כמו רוסיה, קיימים גם לא מעט סיכונים, מבצעיים, מודיעיניים, טקטיים ואסטרטגיים.
על מנת להוציא לפועל תרגיל אווירי וימי משותף, ולו בסדר גודל מזערי, קיים צורך להכינו זמן רב מראש, לתאם בין הצדדים את חלוקת התפקידים, המשימות, המשאבים, להחליט על צירי תנועה אוויריים או ימיים, על מטרות ומטלות התרגיל המשותף-זאת כדי שאפשר יהיה לבחון בסוף את מידת הצלחתו. כן יש צורך לתאם רשתות רדיו וקשר משותפים, לחלוק אמצעי, עזרי ותוצרי מודיעין ועוד. גם הצבא הרוסי וגם צה''ל מודעים לכל, כי במצבים כאלה מתקיימת חשיפה הדדית המסכנת לא במעט את סודות שני הצבאות.
לא בכדי הוחלט על ידי פוטין ונתניהו לנהל את התרגיל הרוסי-ישראלי  גבוה בשמיים או עמוק בלב ים.  
מטות חיל הים והאוויר הרוסיים והישראליים ממודרים יותר ומורגלים יותר בשמירת סוד.

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות