תמרון צבאי ראשון משותף של צרפת, איחוד הנסיכויות, קטאר, וסעודיה, במפרץ הפרסי

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בחשאיות מוחלטת התחילו צרפת, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, סעודיה, וקטאר, בתמרון צבאי משותף, ששם הקוד שלו, מגן המפרץ Gulf Shield 01. התמרון החל ביום א' 24.2, ויימשך 10 ימים, עד 5 במרס. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי זו הפעם הראשונה, במשך שנים רבות, שמדינות המפרץ הפרסי עורכות תמרון צבאי ללא השתתפותה של ארצות הברית. זו גם הפעם הראשונה, שצרפת ואיחוד הנסיכויות מפעילות את ההסכם הצבאי שנחתם ביניהן לפני 19 שנים ב-1991.
בתמרון משתתפים 1500 אנשי צי, מרינס, וחיל האוויר הצרפתיים. 1500 חיילים מאיחוד הנסיכויות, ו-3000 חיילים קטארים. אם כי איראן, איננה מוזכרת בתוכניות התרגיל הצבאי, הכוחות מתרגלים הדיפת התקפה של כוחות מרינס הנוחתים מהים, והתקפת טילים על מדינות המפרץ הבאה ממזרח, כלומר מאיראן. כן מתרגלים הכוחות, הגנה על שדות הנפט והגז, ועל נמלי הנפט במפרץ הפרסי. המקורות של תיקדבקה במפרץ, מציינים שכוחות סעודיים אינם משתתפים בתרגיל, אולם עבדאללה מלך ערב הסעודית, נתן את אישורו לכך, כי חלק מהתנועות האוויריות והימיות בתרגיל תערכנה במים הטריטוריאליים, ובמרחב האווירי הסעודי.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בין הכוחות שהצרפתים שלחו לתרגיל נמצאים מספר מטוסי קרב מתקדמים מדגם ראפאל Rafale B, ויחידות צי.
על עריכת התרגיל הצבאי, סיכם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, בעת ביקורו במפרץ הפרסי בחודש ינואר השנה. לאחר סיום התרגיל, יישארו חלק מהכוחות הצרפתיים בנסיכויות הנפט הערביות, ויהוו את כוח החלוץ של כ-400 חיילים צרפתיים, אשר ישהו דרך קבע באיחוד הנסיכויות, בבסיס צרפתי קבוע ההולך ומוקם בימים אלה מול מצרי הורמוז. זה יהיה הבסיס הצרפתי הצבאי הראשון במפרץ הפרסי, והקמתו תואמה בין הנשיא סרקוזי, ונשיא ארה"ב ג'ורג בוש.

Print Friendly, PDF & Email