תנאים חדשים של החמס וסוריה לשחרורו של גלעד שליט.

בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה. ראש ממשלת פלסטין איסמעיל הנייה פרסם ביום ו` 7.7, תוכנית בת חמישה סעיפים להפסקת האש ברצועה ולחידוש המשא ומתן להשבת `ההודנה` על כנה. בחמישה סעיפים אלה אין אפילו מילה אחת על החזרתו של החייל החטוף גלעד שליט. המקורות המודיעיניים של תיקדבקהמוסרים כי הצעה זו של הנייה הוכתבה לו על ידי חלאד משעל מדמשק כחלק מאסטרטגיית המשא ומתן שהוא מנהל בימים האחרונים עם נציגים סעודיים וטורקיים, המנסים להביא לפתרון פרשת גלעד שליט. מאז התחלת שבוע שעבר, כאשר המאמצים המצריים להביא לשחרורו של גלעד שליט נכשלו,נקט חלאד משעל והסורים בשלושה צעדים:
1. הוא פנה בעצמו וביוזמתו בחשאי אל השייח` יוסוף קרדאווי בקטאר, (בתמונה) הנחשב היום כגדול פוסקי ההלכה המוסלמית. אפילו מנהיגי אל קעידה, שלא לדבר על מפקדים ולוחמים זוטרים בשטח, כולל בעיראק, מתחשבים בפסיקותיו, ומצייתים להן. אצל החמס נחשב קרדאווי מעין כהן גדול. איש לא יעז שלא לציית לפסיקותיו.
משעל הציג לקרדאויי שתי שאלות בלבד. האם צריך להוציא להורג את החייל החטוף הישראלי גלעד שליט מאחר והוא גם כופר? והאם יש להוציאו להורג מאחר והוא משרת בצבא האויב הציוני?
ביום שלישי 4.7 הגיעה תשובתו של קרדאווי : אין להרוג שבוי אם קיים סיכוי לקבל עבורו שבויים מוסלמיים.
עבור חלאד משעל שימש פסק הלכה זה לשתי מטרות.
א. הוא העביר אותו ללא הערות משלו למוחמד ג`בערי ראש הזרוע הצבאית של החמס, אשר מפקד על החוטפים ושומריו של החייל החטוף. במילים אחרות הוא הזהיר אותם באמצעות כתב ההלכה שלא לגעת בגלעד שליט ולהבטיח את חייו.
ב. בכך הוא הבטיח את המשכיות המשא ומתן.
ג. משעל הראה את כתב ההלכה לכל השליחים המצריים, הסעודים, והטורקים, שבאו לבדוק אצלו כיצד לפתור את המשבר כשהוא אומר להם, אתם לא צריכים לבקש ממני לשמור על חייו של החייל החטוף, אני הוא זה שדאגתי לכך, בעצם פנייתי אל קרדאווי. עכשיו, כאשר אני עשיתי את שלי, אתם צריכים ללכת לישראלים שהם יוותרו על עמדותיהם.
2. בסוף השבוע נקט חלאד משעל בשני צעדים נוספים שבעיניו נראו כ`הגמשת` תנאי החמס לשחרורו של גלעד שליט.
הצעד הראשון- משעל הורה לאיסמעיל הנייה לפרסם את תוכנית חמשת הנקודות.
הצעד השני- משעל הודיע למתווכים הסעודים והטורקים כי החמס אינו עומד יותר על דרישתו לקבל אסירים פלסטינים תמורת החייל החטוף, ובמקום זה הוא דורש ערבויות בינלאומית וישראליות, כי הממשלה הישראלית וצה"ל לא יפעלו בשום דרך לא מדינית ולא צבאית להפיל את החמס מהשלטון. אם ערבויות כאלה יינתנו, אמר משעל למתווכים, אפשר יהיה להתקדם במו"מ הלאה. למותר לומר כי ראש הממשלה אהוד אולמרט לא יסכים לתנאים כאלה, שעבור ירושלים הם לא `הגמשה`, אלא החמרה.
3. במקביל, מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה כי הנשיא הסורי בשאר אסד, אמר למתווכים הסעודים והטורקים, כי הוא לא יעזור בשחרורו של גלעד שליט, לפני שהוא ישמע מהמתווכים, כיצד וושינגטון תפעל להסרת הלחץ המדיני והפיננסי על סוריה, הקשורים לפרשיות מעורבותה של דמשק בעיראק, לבנון, וברצח ראפיק חארירי.
המקורות שלנו מוסרים, כי עיון בתנאיהם החדשים של אסד ומשעל, מראה כי הם מתואמים ביניהם. באם משעל יצליח לקבל את דרישותיו מישראל, וושינגטון לא תוכל לא להיענות לדרישותיו של אסד מארצות הברית, ולהפך.
בכך עלה המשא ומתן לגבי שחרור גלעד שליט מדרגה, והפך להיות מנושא מקומי ישראלי-פלסטיני, לנושא אזורי מזרח תיכוני.

Print Friendly, PDF & Email