תנועות טקטוניות נסתרות במזרח התיכון בין טראמפ, פוטין, וארדואן. טראמפ ידרוש מנתניהו מעורבות גדולה יותר במלחמה נגד ISIS

הידיעה שרשת הטלוויזיה האמריקנית NBC שידרה בשבת 11.2 לפנות בוקר, כי מוסקבה שוקלת את הסגרתו לארה"ב של אדוארד סנודאן Edward Snowden, האיש אשר חשף  את סודות סוכנות האזנה והביטחון  האמריקנית NSA, וכי זו עומדת להיות 'מתנה'  מהנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, לנשיא דולנד טראמפ, היא כמובן כדור ניסיון שהושתל על ידי ממשל טראמפ, לראות באם אפשר להרחיב את עסקת חילופי מבקשי המקלט האמריקנית-טורקית.
ביום ג' 7.2, בעת שהנשיא טראמפ דיבר בטלפון עם נשיא טורקיה ראספ טאייפ ארדואן, על פעולה צבאית משותפת של צבאות ארצות הברית, רוסיה וטורקיה בסוריה, הוא הבטיח לקחת ברצינות את הבקשה הטורקית להסגיר לידיה את איש הדת הטורקי הגולה פאטוללה גולאן Fethullah Gulen- שלפי ארדואן תכנן וביצע ביולי שנה שעבר את הקשר של צבא טורקיה נגדו.
עברו ארבעה ימים, וכבר ביום שישי 10.2, הגיע לאנקרה, ראש סוכנות הביון האמריקנית המרכזית ה-CIA מייק פומפיו  Mike Pompeo, כדי לדון בפרטי הברית הצבאית, אבל גם לקבל לידיו את תיק ההוכחות שארדואן הבטיח לתת לטראמפ, כיצד פאטוללה גולאן , המתגורר במדינת ווירג'יניה, ותנועתו  FETÖ, אותה ארדואן מגדיר כארגון טרור, עמדו מאחורי הניסיון להרוג אותו.
ההיגיון הטורקי פשוט: אם טראמפ רוצה להלחם בטרור ורוצה שהטורקים יהיו שותפים במלחמה זו, עליו לא רק להלחם ב-ISIS, אלא גם בארגוני טרור מוסלמיים אחרים.
כפי שנראה בהמשך טענה טורקית זו היא העומדת במרכז תזוזת הלוחות הטקטונים התת-קרקעיים המתחוללת ביחסי ארצות הברית ורוסיה במזרח התיכון.
מאנקרה יצא  פומפיו  Pompeo לריאד, בניסיון לרתום את הסעודים למהלך האמריקני-טורקי-בסוריה.
צריך לקחת ברצינות מוחלטת את דבריו של הנשיא טראמפ  שארצות הברית 'תהרוס לגמרי ובמהירות את ארגון המדינה האיסלמית'.  The United States will swiftly and completely "destroy" the Islamic State-ISIS.
זה הוא תפקיד הרקולסי של כמה צבאות שאף אחד לא בטוח מה תהייה תוצאתו הסופית.  כאשר ארצות הברית השמידה לפני 11 שנים את 'אל קעידה' בעיראק, היא לא ידעה כי היא מפנה את הדרך לארגון טרור מוסלמי לא פחות מסוכן-ISIS.
אם ISIS יושמד כליל  בסוריה ובעיראק, יצטרכו הצבאות שישתתפו במלחמה זו לקיים במזרח התיכון נוכחות מסיבית בניסיון למנוע שארגון טרור מוסלמי אחר לא יבוא במקומו של ISIS.
לכך צריך לצרף את הידיעה שהתפרסמה השבוע לפיה ממשל וטראמפ שוקל להכריז על משמרות המהפכה האיראניים והזרוע המודיעינית מבצעית שלהם לארצות חוץ-גדודי עיז א-דין אל קסאם כעל ארגון טרור.
כלומר, כמו שהטורקים דורשים מארצות הברית להלחם פאטוללה גולאן, כך טראמפ דורש מהרוסים להלחם לא רק ב-ISIS אלה גם בנוכחות האיראנית בעיראק, סוריה ותימן.
כמובן שלא צריך לנהל מלחמה פיזית נגד משמרות המהפכה האיראנים.
מספיק שארצות הברית, רוסיה, טורקיה, סעודיה, ומצרים, יביאו ליציאת הכוחות האיראניים מסוריה ועיראק.
מהלך כזה יכול להיות תחילת סופה של 'המעצמה האזורית המזרח תיכונית האיראנית', שהוקמה במשך שמונה השנים האחרונות בעמל רב ובהשקעה של מאות מיליארדי דולרים על ידי הנשיא לשעבר באראק אובמה ושני שרי החוץ שלו הילארי קלינטון וג'ון קארי.
לכן מותר להרים גבות כאשר קוראים בימים האחרונים את דבריהם של פרשנים ומנתחים למיניהם, הכותבים ברצינות תהומית כי ראש הממשלה בנימין נתניהו המגיע השבוע ביום ד' 15.2 לבית הלבן לפגוש את הנשיא טראמפ 'צריך להסביר לו את הסכנה הנשקפת לישראל מאיראן וחיזבאללה'.
אלה הם דברי הבל המעיד רק על דבר אחד, כי הפרשנים והמנתחים קשורים עדיין בכבלים חזקים מאוד לעבר ואינם מבינים את עוצמת רעידת לוחות האדמה הטקטוניים שהנשיאים טראמפ ופוטין מבצעים כבר במזרח התיכון.
אין שום צורך להסביר לטראמפ את גדול הסכנה האיראנית לישראל. הוא יודע ומכיר זאת בעצמו. אבל יש צורך מצד ראש הממשלה ומקבלי ההחלטות בישראל  להבין שלושה דברים בסיסיים:
1. סדר העדיפויות של טראמפ לא היה וגם אף פעם לא יקבע על ידי ישראל.
2. טראמפ תמיד ידרוש תמורה עבור שיתוף פעולה מצידו.
3. לפני כל נושא אחר ידרוש טראמפ לדעת מה ישראל וצה"ל יתרמו לנושא המרכזי בו הוא עוסק היום-השמדת ISIS.
כמובן שישראל יכולה, וזאת כנראה נתניהו ייעשה, להצביע על תרומתה המודיעינית של ישראל למלחמה בטרור. כבר עכשיו ברור, כי טראמפ לא יסתפק בתשובה כזו. נשיאה החדש של ארצות הברית ידרוש מעורבות יותר ישירה של צה"ל במלחמה נגד ISIS.
טראמפ חותר לחזור 11 שנה אחורה ב-2006, בתקופת הנשיא ג'ורג בוש, כאשר קצינים וחיילי יחידות מיוחדות של צה"ל השתתפו בפועל בקרבות בעיראק.
מאחר וגם צבאות סעודיה, איחוד נסיכויות הנפט, ומצרים יהיו לפי תוכניתו של טראמפ מעורבים במלחמה זו, השתתפותו של צה"ל  לידם או לצידם, תהייה פתח למהלך מדיני של השגת שלום בין  מדינות ערב וישראל.
זו הסיבה המרכזית מדוע טראמפ יחליט בשבועות הקרובים מאוד מתי ואיך להעביר את השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים. תמורת זאת טראמפ ידרוש מנתניהו להגיע אתו לנוסחה אמריקנית-ישראלית על עתיד הישובים הישראלים ביהודה ושומרון, כפי שהנשיא ג'ורג בוש הגיע להסכמה עם ראש הממשלה דאז-אריאל שרון ז"ל.
כל הידיעות המתפרסמות כאילו טראמפ החליט שלא להעביר את השגרירות באים מחוגים הממשיכים לנהל את המדיניות של אתמול, מבלי להבחין כי זו איננה קיימת עוד.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “תנועות טקטוניות נסתרות במזרח התיכון בין טראמפ, פוטין, וארדואן. טראמפ ידרוש מנתניהו מעורבות גדולה יותר במלחמה נגד ISIS

 • פבר 11, 2017 @ 17:55 at 17:55
  Permalink

  אם אלו פני הדברים, רצוי מאד לוותר על הטובה הגדולה שתעשה לנו ארה"ב בהעברת שגרירותה לירושלים ולא לפגוע בזכותנו ליישב את כל יהודה ושומרון.
  אין כלל מקום להשוואה בין הדברים.

  • פבר 12, 2017 @ 17:52 at 17:52
   Permalink

   מסכים
   א. אין לוותר על שטח, אף לא על מתר מרובע
   ב. מסוכן מדי להתערב בסוריה (גיא בכור: הבוץ ה"סורי")

 • פבר 11, 2017 @ 19:18 at 19:18
  Permalink

  טראמפ צודק. אבל הוא טועה בדבר אחד – שהוא חושב שהערבים ("מדינות ערב" עלק) מעוניינים בשלום עם ישראל.

  • פבר 11, 2017 @ 20:49 at 20:49
   Permalink

   הכל תמיד היה ותמיד יהיה עניין של אינטרסים. אם יהיה אינטרס, יהיה שלום.

 • פבר 11, 2017 @ 19:44 at 19:44
  Permalink

  Amen

 • פבר 11, 2017 @ 22:43 at 22:43
  Permalink

  טראמפ – פוטין- ארדוגאן הטורקי- איראנים וחיזבאללה הם כולם משפחות פשע ללא רחמים לכל דבר, ואנחנו דומים לסרדין קטן ליד כל הכרישים האלה!!!! ואם הם יצליחו נגד איראן וחיזבאללה ויגרשו אותם מסוריה, ויצליחו לחסל את ISIS הם עוד יכולים לחשוב לחסל גם את ישראל הקטנה!!!!
  הבעיה שלנו שאין לנו מנהיג שיוביל את העם ביום צרה ולישראל לא היה מנהיג אמתי מעולם חוץ מבן גוריון!!!!

 • פבר 12, 2017 @ 16:26 at 16:26
  Permalink

  ב 2006 שלחנו כוחות להילחם בעיראק ?

  • פבר 12, 2017 @ 23:49 at 23:49
   Permalink

   כן

Comments are closed.