תנועות צבאיות אמריקניות בים מול סוריה. חיזבאללה מזיז טילים בלבנון

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ארצות הברית הציבה ביום ב' 13.6 ,מזרח הים התיכון לא הרחק מחופי סוריה  את אוניית התקיפה האמפיבית, שהיא גם נושאת מטוסים 'באטן' USS Bataan . 'באטן' נושאת אתה כ-2,000 נחתים, 6 מטוסי קרב- הפצצה, 15 מסוקי תקיפה, ביניהם מטוסי-מסוקי תקיפה החדישים מדגם V-22 Osprey, ו-27 מסוקים מדגמים שונים שתפקידם להנחית כוחות מרינס ליד המטרות שנקבעו להם. במקביל, הובחנה השבוע תנועה של אוניות מלחמה אמריקניות בים האגאי, ביום האדריאטי, ובים השחור. תנועה זו קשורה לתרגיל ימי אמריקני-אוקראיני המתבצע בימים אלה בים השחור שכינויו הוא רוח ים Sea Breeze 2011.
מקורות צבאיים מערביים מדווחים, כי וושינגטון מתגברת גם את מערך הטילים נגד טילים שלה בים התיכון. כחלק מהכוח האמריקני בים השחור הציבו האמריקנים את הסיירת 'מונטריי' USS Monterrey, הנושאת אתה מערכות מתקדמות ליירוט טילי קרקע-קרקע מדגם AEGIS.
ריכוז של כוחות גדולים כאלה נגד טילים באזור מצביע על כך כי ארצות הברית מתכוננת לאפשרות של ירי טילים קרקע-קרקע על ידי שלושה גורמים, איראן, סוריה, וחיזבאללה, לעבר מטרות אמריקניות וישראליות, במקרה של מהלך צבאי אמריקני בסוריה.
במוסקבה, טהרן, ודמשק, חוששים מתנועותיהן ומההערכות הכוחות האמריקנים, ומפרשים את ריכוז הכוחות האמריקנים  בים התיכון ומסביבו, כי קיימת עתה אפשרות ממשית של מעורבות צבאית אמריקנית במרידה בסוריה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי ההערכה דומה לכך קיימת גם באנקרה.
ריכוז כוחות האוויר והמרינס האמריקנים בים התיכון, היא שהביאה ביום ב' את אנקרה לבטל זמנית את תוכניותיה לשלוח כוחות צבא לתוך סוריה כדי להקים שם אזור חיץ צבאי אליו יעברו הפליטים הסוריים אשר מגיעים ונמצאים עתה בטורקיה.
ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן איננו רוצה להיתפס כמי שתיאם פעולה צבאית טורקית בתוך סוריה עם פעולה צבאית אמריקנית.
לעומת זאת, מקורות מודיעיניים מערביים מדווחים, כי התנועות הימיות והצבאיות האמריקניות בים התיכון מתואמות בין הנשיא באראק אובמה בין ראש ממשלת טורקיה. ידיעות אחרות ממקורות מודיעיניים במפרץ הפרסי מוסרות, כי הושגה הסכמה בין הנשיא אובמה ובין ראש ממשלת טורקיה ארדואן, לפיה טורקיה תעמיד לרשות הכוחות האמריקנים בסיסים לתקיפה בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי החל מיום ב' 13.6, יש גם תנועה של טילי קרקע-קרקע בתוך לבנון. חיזבאללה פתח את מאגרי הטילים שלו לטווח ארוך ובינוני הנמצאים בצפון לבנון, והחל מעביר ומרכז אותם במרכז לבנון.
תחילה העריכו מקורות מודיעין מערביים כי המדובר באמצעי זהירות של חיזבאללה למקרה שהמרד בסוריה יתפשט לצפון לבנון. חיזבאללה לא רצה להיתפס כאשר מאגרי הטילים שלו נמצאים באזורי קרבות. אולם ביום ג' ההערכה מודיעינית זו השתנתה. עתה סבורים המקורות המערביים, כי חיזבאללה, שקיבל התראה מודיעינית מאיראן, נערך למעורבות צבאית אמריקנית בסוריה.
הערכה זו הביאה ביום ג' לפחות שלושה אישים בכירים בצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית להזהיר ישירות את ארצות הברית מפני מעורבות צבאית בסוריה.
דובר משרד החוץ האיראני אמר, כי האמריקנים אינם מורשים לבצע התערבות צבאית בשום מדינה באזור כולל סוריה. ציטוט המקור: Americans are not allowed to launch a military intervention in any country of the region including Syria.
עוד אמר הדובר, כי כל פעולה צבאית אמריקנית בדמשק דוגמת הפעולה הצבאית בלוב גורלה להיכשל. הדובר גם תקף בצורה חריפה את 'המשטר הציוני' בישראל, והאשים אותה כי ביחד עם ארצות הברית מדליקה את אש ההפגנות והמהומות בסוריה.
חריף יותר בדבריו ביום ג', היה סגן נשיא איראן ראזה רחימי Reza Rahimi, שהאשים כי ארצות הברית מתכננת ומבצעת טבח במוסלמים בכל רחבי העולם.
מפקד כוחות היבשה האיראניים גנרל חיידארי Brigadier General Kioumars Heidari אמר, כי כל תנועה (התקפה) צבאית של ארצות הברית באזור תעלה לה הרבה יותר ביוקר מהמחיר שוושינגטון שילמה בעיראק ובאפגניסטן. ציטוט המקור: Any new military move by the US in the region will impose heavy costs on the country far greater than the costs it paid in Iraq and Afghanistan.

Print Friendly, PDF & Email