תעלומת סוכן המוסד בן זיגייר-אסיר X, תישאר בגדר תעלומה. כיצד קרה שאיש לא הבחין בהתאבדותו?

סוכני מוסד, שהופכים תוך כדי פעולתם לסוכנים כפולים המשתפים פעולה עם האויב, או שמבצעים מעשי פשע ורצח מתוך מניעים אישיים תוך כדי מילוי תפקידם, אינו דבר חדש. היו מקרים כאלה בעבר, כמו המקרה המפורסם של מרדכי קידר-מוטל'ה, לפני למעלה מ-50 שנה בשנות החמישים. גם קידר היה אסיר X בכלא רמלה במשך שנים רבות.
והיו ויהיו עוד מקרים כאלה במוסד הישראלי, כפי שישנם מקרים כאלה בארגוני ביון אחרים בעלי היקפים כאלה של כוח אדם ושטחי פעולה.
לכן, אין שום דובר יוצא דופן בתחקיר שערכה רשת ABC האוסטרלית, לגבי האזרח הישראלי-אוסטרלי בן גיזייר Ben Zygier, שהכריזה עליו כעל אסיר X ישראלי חדש, אשר הוחזק בתא מבודד בכלא איילון, שהיה תאו של רוצחו של יצחק רבין ז''ל-יגאל עמיר, והצליח להתאבד שם בתלייה לפני שנתיים ב-15 לדצמבר 2010.
גופתו הוטסה למלברון באוסטרליה, שם משפחתו הפעילה ביותר בקהילה היהודית קברה אותו בבית הקברות המקומי שבוע לאחר מכן ב-22 לדצמבר, כאשר על המצבה כתוב רק שמו של האיש תאריך לידתו, 9.12.1976, ותאריך מותו. כלומר במותו היה האיש בן 34.
צריך לציין לשבח את מאמצי התחקיר של רשת ABC, אשר אנשיה לא השאירו אפילו אבן אחד שלא הפכו אותה בניסיונם לחקור מה קרה באמת לאיש? מדוע הוא נעצר? איזה פשע נורא הוא ביצע עד כי כלאו אותו בתא מבודד? ומדוע וכיצד הוא הצליח להתאבד בתא השמור ביותר בישראל? 
אולם למרות המקצועיות הרבה שהושקעה בתחקיר ואורכו הבלתי רגיל, נשארה עובדה מרכזית אחת בולטת: חוקרי ABC, לא הצליחו לגלות אפילו קצה חוט שיוביל אותם לא  רק לחשיפת המקרה, הם אפילו לא הצליחו ליצור קשר כלשהו בין בן גיזייר ולספקולציות השונות שהן העלו.  מה הם לא ניסו: לקשור את בן גיזייר לפרשיות שונות שהן היו מעורבים סוכני המוסד הישראלים כשהם משתמשים בדרכונים אוסטרליים. לקשור את האיש לפרשת הגנרל האיראני עלי אשגרי, אשר נעלם מבית מלונו באיסטנבול, כשהוא נושא מזוודות ובתוכן סודות רבים של תוכנית הגרעין האיראנית. הדבר היחיד הממשי שהתחקיר הצליח להעלות, היא העובדה היבשה שהאיש היה עורך דין במקצועו.
לדברי התחקיר, ערך המכון לרפואה משפטית באבו כביר באיש נתיחה שלאחר המוות, והוציא תעודת פטירה על שם אחר בן אלון Ben Alon.  התחקיר גם העלה  כי בהעברת הגופה לאוסטרליה טיפלו אנשי זק''א, כאשר התחקיר מציין כי אנשי הארגון מטפלים רק בגופות של אלה הקשורים בפעולות טרור-עובדה שכמובן איננה נכונה. חוקרים אחרים גילו דרכון אוסטרלי נוסף בהם האיש מופיע תחת השם בן אלן Ben Allen.
איש מודיעין ישראלי בכיר, אשר כמובן לא זוהה בשמו אמר, כי אם הייה מתפרסם מה בן גיזייר ידע ועשה, הדבר היה 'מהווה איום מיידי על קיומה של ישראל כמדינה'. ציטוט המקור: would pose an immediate threat to Israel as a nation state.
אולי הנקודה המעניינת ביותר בתחקיר, היא השאלה כיצד האיש הצליח להתאבד?  בתחקיר מובאים דבריו של איש השירותים החשאיים האוסטרליים וורן רייד Warren Reed Former Asis agent, המביע תמיהה כיצד קרה שהאיש הצליח להתאבד. לא רק שבתא מבודד מסוג זה מותקנות מצלמות, הוא אומר, אלא מותקנים שם חיישנים המודדים את קצב פעימות הלב,  עומק הנשימה, והזיעה המכסה את האסיר. כיצד יכול היה לקרות שאיש בכלא איילון לא הרגיש כי האסיר X הפסיק לפתע לנשום וליבו פסק מלפעול? תשובה אחת יכולה להיות, משום שאיש לא רצה  לראות ולדעת באמת מה קורה בתא זה. 
תשובה אחרת יכולה להיות, כי באימונים שקבל במוסד הישראלי, לימדו אותו כיצד להתאבד מבלי ששוביו ירגישו בזאת. בן גיזייר פשוט הפעיל את מה שלימדו אותו.
אבל באמת כיצד  ומדוע זה קרה? גם על כך לא נקבל כפי הנראה אף פעם תשובות.
 גם הודעת שר החוץ האוסטרלי בוב קאר  Bob Carr מיום ד' 13.2, כי הוא הורה לערוך חקירה כיצד קרה ששגרירות אוסטרליה בתל-אביב, שקבלה הודעה רשמית מישראל על התאבדותו של האזרח האוסטרלי  בן גיזייר Ben Zygier, לא העבירה את ההודעה הזו לקנברה 'בצינורות המקובלים' through the conventional channels. במילים אחרות, ההודעה הועברה בצינורות שאינם מקובלים, טרמינולוגיה שבדרך כלל משתמשים בה ביחסים שבין ארגוני מודיעין של מדינות שונות.
אם אכן שגרירות אוסטרליה בתל-אביב העבירה את ההודעה הישראלית למוסד האוסטרלי Asis, ולא למשרד החוץ האוסטרלי כפי שהיא חייבת לעשות, המסתורין מסביב לפרשה רק מעמיק. הייתכן כי הייתה כאן פעולת מודיעין משותפת של המוסד וה-Asis? או האם יתכן כי בן גיזייר לא היה בכלל סוכן המוסד הישראלי, אלא סוכן של המוסד האוסטרלי? 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות