תפיסת מכולות הנשק בנאפולי סיכלה ערוצי הברחת נשק יבשתיים וימיים איראניים מקוסובו ומקדוניה, דרך קרואטיה ואיטליה, לעזה

תפיסת חמשת מכולות הנשק שהיו צריכות להיות מוטענות על אוניית מכולות מצרית, ביום שישי 7.12 בנמל נאפולי באיטליה, חיסלה את ערוץ הברחת הנשק האיראני לחמס מקוסובו וממקדוניה, דרך קרואטיה ואיטליה לרצועת עזה. כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
מקורות מודיעין מערביים  אומרים, כי הפעולה החשאית הישראלית נגד ערוץ הברחה איראני זה, הייתה לא פחות גדולה בהיקפה ובתוצאותיה מהתקפת האוויר שביצעה ישראל ב-24.10 על המפעל האיראני-סודני 'ירמוק' Yarmouk Complex לייצור טילים, שם הושמדה שיירה טילי פאג'ר 5 שעמדו לצאת לעזה. עם חשיפת ערוץ ההברחות מדרום אירופה, וההתקפה בסודן, נפגעו קשה שני ערוצי הברחת הנשק האיראני לסיני, ומשם לרצועת עזה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בניגוד לידיעות שפורסמו, כאילו מכולות הנשק נתפסו על אוניית המכולות המצרית שעגנה בנמל נאפולי, המכולות נתפסו כשהן היו על גבי משאיות שנכנסו לנמל והציגו מסמכים שהן בדרכן לאונייה המצרית.
במסמכים צוין, כי המכולות מכילות חומרי בנין הבאים מוורונה Verona בצפון איטליה הנמצאת מרחק של 570 ק''מ מנאפולי הדרומית. וורונה וסביבותיה ידועים במפעלי תעשיית חומרי הבנייה שבה בייחוד מרצפות וכלי אמבטיות ומטבחים.
אולם אנשי הביטחון האיטלקיים שחיכו למכולות, ובידיהם מידע מודיעני שהגיע מישראל, לא התרשמו מהמסמכים והורו להוביל את המכולות אל אזור מבודד בנמל, שנסגר והוכרז כשטח צבאי סגור אליו הכניסה אסורה.
כאשר המכולות נפתחו נמצא שהן עמוסות בכלי ומערכות נשק. בין המערכות שהיו במכולות ציוד אלקטרוני המבטיח דיוק בירי ופגיעה של טילי קרקע-קרקע במטרות. מאות טילי נ''ט, וכמות בלתי ידועה אך גדולה מאוד של רובי צלפים בעלי כוונות מיוחדות.
אזרח מצרי שהיה בנמל ואשר קיבל את המשאיות העמוסות במכולות הנשק, ותפקידו היה להדריך אותן אל האונייה, שלפי מסמכי הנמל עמדה להפליג לנמל אלכסנדריה במצרים, נעצר ונחקר עתה על ידי שירותי הביטחון האיטלקיים. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי מעצרים של חשודים נוספים ברשת הברחת הנשק  בוצעו מאז שבת 8.12, באזורים אחרים של איטליה.
האיפול הבלתי רגיל עבור איטליה, ששירותי המודיעין האיטלקיים הטילו על שמו וזהותו של העציר המצרי, על המעצרים הנוספים שבוצעו, על שמה של אוניית המכולות המצרית עליה עמדו להיות מוטענות מכולות הנשק, ועל זהות הדגל שהיה מונף עליה, מצביע על החשיבות של חשיפת רשת הברחות נשק זו, ועל כך כי איטליה נזהרת מלחשוף את הפרטים החסויים של מלחמת המודיעין הישראלית-איראנית כדי שלא  להיות מעורבת בה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי המדובר בשיטת הברחה מתוחכמת ביותר אשר הפעילה ערוצי הברחה ביבשה ובים, אשר פעלו בשלושה מסלולים.
שני מסלולים יצאו מקוסובו וממקדוניה, שם גורמים מוסלמיים, אשר משתפים פעולה עם איראן וחיזבאללה, העבירו את הנשק שרכשו כשהוא מובל במכולות על גבי משאיות לקרואטיה. משם הועבר הנשק לוורונה שבאיטליה. בוורונה היו המכולות ממתינות כמה שבועות, ולפעמים אף כמה חודשים, כנראה מתוך מטרה לבדוק אם לא מתקיים אחריהן מעקב.

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי לוורונה היו מגיעות גם מכולות נשק, שמבריחים איטלקיים היו מביאים אותן לחוף, לאחר שקיבלו אותן מאוניות  סוחר איראניות ששייטו בים האדריאטי. מכולות איראניות אלה היו מובאות על ידי המבריחים האיטלקיים למעגנים קטנים במחוז וונטו Veneto בצפון איטליה ומשם היו מועברות בדרך היבשה לוורונה.
לאחר שראשי הרשת האיראנית השתכנעו שאין מעקב אחר מכולות הנשק, הן היו מועמסות על משאיות שחצו את איטליה מצפון לדרום, מרחק של מאות קילומטרים, עד אשר הגיעו לנמל נאפולי, שם היו מוטענות על גבי אוניות גלנוע מצריות.
אוניות אלה היו מפליגות אל נמלי אלכסנדריה ופורט סעיד, אבל בדרכן לשם היו עוצרות באל עריש בצפון סיני, כשהם פורקות שם את מכולות הנשק.  באל עריש ציפו למכולות אנשי החמס שפירקו אותן, כאשר הם שולחים את הנשק שהגיע לרצועת עזה דרך מנהרות ההברחה.         

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות