תפיסת סייף אל איסלם הפכה אותו לקלף העיקרי במאבק המיליציות על השלטון בטריפולי

הודעת ממשלת המעבר הלובית ה-NTC, בשבת 19.11, כי בנו בן ה-39 של מועמר קדאפי, סייף אל איסלם, נתפס עם שניים מעוזריו ליד העיר אוברי Obari, במחוז סבחה Sabha, בדרום לוב, עוררה תחילה תיקווה כי בזאת תם חלקה של משפחת קדאפי במאבקי הכוח הפנימיים בלוב. אולם עד מהרה התברר כי הדברים רחוקים מלהיות כך.
סייף אל איסלם נתפס ונמצא עתה בידי לוחמי אחת המליציות הלוביות המזוינות הגדולות ביותר, בריגדת זינתן Zintan Brigade, שזמן קצר לאחר מסירת ההודעה על תפיסת סייף אל איסלם הודיעה, כי היא תמסור את בנו של קדאפי רק לאחר שבטריפולי תקום ממשלה חדשה.
סיף אל איסלם הוטס זמן קצר לאחר תפיסתו מהעיר אוברי, לזינתן.

כבר בתחילת השבוע הודיעו ראשי מיליצית זינתן עבדוללה נאקר Abdullah Naker, וראש מיליצית מיסרטה Misurata, עבדול רחמן סואיילי Abdulrahman Souweli, כי הקימו ברית בינהם, שלא תאפשר לראש מועצת השלטון הזמנית בלוב מוסטפה עבדול ג'אליל Mustafa Abdul Jalil, לראש הממשלה הזמני המיועד עבדול רחים אל-קאייב Abdurrahim El-Keib, ולמפקד המליציות המוסלמיות השולטות במרכז טריפולי עבדאל חכים בלחאג' Abdel Hakim Belhaj, שהוא וכמה מאנשיו היו קשורים בעבר עם אל קעידה, לממש את תוכניותיהם להקים ממשלה.
שני ראשי המליציות מזינתן ומיסרטה אמרו בבירור, כי אם הם לא יקבלו את תפקידי שר ההגנה בממשלה החדשה, ואם אחד מאנשיהם לא יומונה לרמטכ''ל צבא לוב החדש, הם יפילו בכוח הנשק את השלטון החדש בלוב. שני מפקדי המיליציות האלה גם מתחו ביקורת קשה על מעורבותה הצבאית והמדינית של נסיכות קטאר במתרחש בלוב.
מפקד מליצית מיסרטה עבדול רחמן סואיילי, אמר בהופעה בזינתן, כי שתי המיליציות מביעות תודה לקטאר על שעזרה למורדים הלוביים להפיל את שלטון קדאפי, אולם עתה לאחר שהופל, קטאר צריכה להפסיק להתערב במתרחש בלוב, ולהניח לאנשיה לקבוע את גורלם.
עשרים וארבע שעות לפני תפיסתו של סייף אל איסלם, הציג עבדוללה נאקר Abdullah Naker, לעיתונאים מערביים בטריפולי סרט בו נראים לוחמיו כשהם מפעילים טילי 'גראד', ונוהגים בטנקי T-72, כאיתות ברור איזה כוח הוא מתכוון להפעיל נגד הממשלה החדשה שתקום בלוב.
ביום שישי 18.11, ביטלו אנשי השלטון הזמני בטריפולי ובבנגאזי את דברי שני ראשי המליציות 'כלא חשובים', ואת האיום שלהם להפיל את המשטר 'כלא רציני'.
אולם בשבת כאשר נודע כי סיף אל איסלם נמצא בידיהם של אנשי ברידגת זינתן, הקערה התהפכה על פיה.
מדבריו של אחד ממפקדי המיליציה באשיר טאלבה Bashir Thaelba, עולה כי המיליציה תמשיך להחזיק בסיף אל איסלם עד אשר בטריפולי תוקם ממשלה חדשה. במלים אחרות, המיליציה תמשיך להחזיק בסיף אל איסלם עד אשר בטריפולי תקום ממשלה אשר תקבל את אישורן של ראשי מיליציית זינתן ומיליצית מיסרטה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי נראה שזה לא מקרה, כי גם האב מועמר קדאפי אשר נתפס והוצא להורג לפני פחות מחודש ב-20 לאוקטובר ליד סירט, וגם בנו סיף אל איסלם, נפלו בידיהם של אנשי שתי המליציות של מיסרטה ושל זינתן, המתנגדות לראשי מועצת השלטון הזמנית ה-TNC, ולמליציות המוסלמיות הפונדמנטליסטיות שהיו קשורות עם אל קעידה.
נראה שבשטח בלוב, גם במקרה של תפיסת קדאפי, וגם במקרה של תפיסת בנו, פועל גורם, או גורמים מודיעיניים מערביים, העומדים מאחורי מעצרים אלה. גורמים מערביים אלה לא רק שמתנגדים למהלכיהם של מוסטפה עבדול ג'אליל בבנגאזי, ושל עבדאל חכים בלחאג' בטריפולי, אלא בעיקר הם מתנגדים לכך שמאחוריהם של השניים עומד שליט קטאר האמיר אל תנאי. נראה שנוסף לאינטרסים הפוליטיים, יש כאן גם מאבק על השליטה באוצרות הנפט של לוב.
לכן לפני שלא מתבררים כל הפרטים על תפיסת סיף אל איסלם, צריך עדיין להעריך כי ייתכן שהוא לא נתפס כפי שהדברים מדווחים, אלא הוא הגיע להסכם עם ראשי מיליצית זינתן כי יסגיר את עצמו תמורת מילוי תנאים עליהם הוסכם מראש. המקורות שלנו מוסיפים, כי בידי סיף אל איסלם ישנו גם המפתח לכספים רבים של משפחת קדאפי המוסתרים עדיין במקומות רבים ברחבי העולם, וייתכן גם כי עתידם של כספים אלה, להם ראשי מליציות זינתן ומיסרטה זקוקים ביותר כדי לנהל את מאבקם, הוא חלק מההסכם שהביא לתפיסתו, או הסגרתו מרצון, של סיף אל איסלם.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות