תקיפה אוניית הביון האיראנית מראה שההתמודדות בין ישראל לאיראן עברה מהגשר היבשתי האיראני-סוריה, לגשר הימי האיראני-הים האדום

צריך לציין שבע נקודות לגבי דברי המקור המודיעיני האמריקני שאמר לעיתון 'ניו יורק טיימס', כי ישראל הודיעה לארצות הברית, כי היא עומדת מאחורי התקיפה של ספינת הביון האיראנית 'שאביס' ביום ג' 6.4 בים האדום.
על פי אותו מקור שלא הזדהה, ישראל אמרה, כי התקיפה הייתה פעולת תגמול  על תקיפות איראניות על כלי שיט ישראליים. סוכנות הידיעות האיראנית 'תסנים' דיווחה ביום ג' אחה"צ, כי הספינה הותקפה באמצעות מוקשים ימיים שהוצמדו אליה. ערוץ 'אל ערבייה' דיווח כי אנשי קומנדו ישראליים  הצמידו לספינה מוקשים ימיים, וכי לספינה נגרם נזק כבד.
מקורות מודיעין במערב ובמפרץ מוסרים, כי האונייה 'שאביס' מופיעה כאוניית סוחר, אלם למעשה היא מהווה מפקדה צפה ותחנת איסוף מודיעין המרכזת את הפעולות הצבאיות הימיות בים האדום, כולל ההתקפות על מטרות בחופי סעודיה.
1. המהירות שבה המקור האמריקני קישר את ההתקפה עם ישראל. ישראל הודיעה  לוושינגטון על התקיפה, אבל לא הייתה מוכנה לכך כי האמריקנים יפרסמו זאת תוך זמן כל קצר.
2. הסיבה לפרסום האמריקני הן השיחות המתנהלות בין ממשל הנשיא ביידן, וממשל האייטוללה עלי חמנאי, על הסכם גרעיני חדש. השיחות מתנהלות בשני ערוצים: הערוץ הגלוי בווינה, ובערוצים חשאיים בין גופי המודיעין האמריקנים והאיראניים. בפרסום, הממשל בוושינגטון מאותת כי הוא לא ייתן לישראל להפריע, או להסיט את השיחות עם האיראניים ממסלולן.
3. לממשל ביידן לא הייתה כל בעיה/היסוס להטיל את האחריות על התקיפה על ישראל.
4. גם טהרן, שבדרך כלל לוקח לה כמה שבועות, אם בכלל, לפרסם ידיעה על פגיעה במטרה שלה, פרסמה ידיעה על האירוע זמן קצר לאחר ההתקפה באמצעות סוכנות הידיעות של משמרות המהפכה 'תסנים'. כלומר, טהרן מאותתת כי היא קיבלה והבינה את המסר האמריקני.
5. כל הסימנים האלה מעידים, כי ההתמודדות בין ישראל לאיראן עברה מהגשר היבשתי האיראני-סוריה, לגשר הימי האיראני-הים האדום.
6. התקיפה על ספינת הביון האיראנית היא עליית מדרגה במלחמה הימית הישראלית-איראנית, והיא מצביעה על כך שהמלחמה זו נהיית יותר ויותר אינטנסיבית.
7. עכשיו צריך לחכות לתגובה איראנית!

Print Friendly, PDF & Email