תקיפת חיל האוויר על בסיס שריעאת ליד חומס פגעה בכוח המל"טים האיראניים שפונו מהמקום לפי הסכם שהושג בין מוסקבה לטהרן

התקיפה של חיל האוויר ביום ד' 24.11 לפנות בוקר על אזור חומס, לא הייתה התקפה שגרתית של מטרות איראניות או חיזבאללה, כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה.  תקיפה זו הייתה התערבות צבאית ישראלית במהלך מדיני-צבאי מרכזי שהרוסים מובילים בימים אלה בסוריה לפינוי בסיסים שחיל האוויר הישראלי תוקף לעיתים קרובות.
גולת הכותרת של המהלך הזה הוא הפינוי של בסיס האוויר שריעאת Shayrat Airbase   ליד חומוס.
עבור האיראנים הפינוי של שריעת, היא יציאה מבסיס מרכזי ראשון במעלה, לאחר הפינוי של מפקדותיהם מאזור דמשק לפני שנתיים.  בשריעאת פעלו המפקדות של כוחות 'גדודי אל קודס' האיראניים בסוריה, חיזבאללה, המפקדות של כוחות המליציות העיראקיות הפרו-איראניות בסוריה, וכוח המל"טים האיראניים שחנה בסוריה.
זה לא היה מקרה, ביום ג' 23.11, ששר הביטחון בני גנץ חשף, כי המל"ט האיראני שנשלח לפני שלוש שנים ב-2018 לישראל יצא מהבסיס הזה ונשא אתו מטען של חומרי נפץ לגורמי הטרור בגדה. המל"ט הופל על ידי חיל האוויר. גנץ לא פירט היכן המל"ט עמד לנחות וכיצד האיראנים תיאמו עם הפלסטינים את פריקתו.
לפי כמה מקורות מודיעין מערביים הצליחה ישראל ללכוד את המל"ט האיראני בשלמותו.  

דבריו של גנץ באו יום אחד בלבד, לאחר שביום שני 22.11, החלה הנסיגה האיראנית מבסיס שריעאת, לאחר שהושגה הסכמה בטהרן בין משלחת רמת דרג רוסית ובין האיראניים.
בראש המשלחת הרוסית עמדו השליח הנשיאותי המיוחד לנושאי סוריה  אלכסנדר לאוורנטיב presidential envoy to Syria Alexander Lavrentiev, וסגן שר החוץ הרוסי סרגיי וורשינין    Sergei Vershinin. שאר חברי המשלחת היו קצינים גבוהים ממשרד ההגנה הרוסי.  
לפני הגיעה לטהרן ביקרה המשלחת בדמשק. כאשר השליח הנשיאותי הרוסי לאוורנטיב נשאל שם מה מוסקבה עומדת לעשות עם המשך ההתקפות הישראליות על בסיסים וכוחות איראניים בסוריה, הוא ענה, 'כי מוסקבה עושה מאמצים להפסיק את הפשיטות (האוויריות ) ולהגיע להבנות המבוססות על כיבוד הריבונות הסורית'. that Moscow is making efforts to end these raids and reach understandings based on respect for Syrian sovereignty.
בהצדיקו את העמדה הרוסית שלא להגיב על ההתקפות הישראליות אמר לאוורנטיב, 'כי לאף אחד בסוריה לא נחוצה עוד מלחמה', וקרא 'למגעים עם ישראל בנושא זה', “no one in Syria needs a new war, calling for “communication with Israel” in this regard.
לאחר הביקורים של המשלחת הרוסית בדמשק ובטהרן הדליפו בתחילת השבוע מקורות במשרד ההגנה הרוסי, כי טהרן הסכימה לפנות מספר בסיסים בסוריה הנתונים לתקיפות אוויר חוזרות ונישנות  ישראליות.
לפי המידע המצוי בידי המקורות שלנו הפינוי האיראני מבסיס שריעאת, החל ביום שני 22.11, כאשר האיראנים החלו להעביר את המפקדות והציוד הצבאי שלהם אל הבסיס האווירי T-4 שליד תדמור Palmyra.   
אין אנו יודעים מדוע הוחלט בישראל לתקוף שוב את בסיס שריעאת לאחר ההבנות שהושגו בין הרוסים לאיראניים.
סיבה עיקרית לכך יכולה להיות שלאחר שהמל"טים האיראניים הועמסו של המשאיות שעמדו להוביל אותם לבסיסם החדש, הייתה זו הזדמנות חד-פעמית להשמיד אותם.
אם אכן זו הייתה הסיבה הדבר מסביר את הנכונות הישראלית להסתכן במעורבות במהלך הרוסי-האיראני בסוריה.


Print Friendly, PDF & Email