תקיפת חיל האוויר בקונטרה מצביעה על הפער הגדול שבין עמדות פוטין ונתניהו. החלה ההתנגשות הצבאית ישראלית-סורית בקונטרה

שתי גרסאות היו ביום ד' 11.7 לגבי המל"ט הסורי שחדר לאזור הכינרת. הגרסה הראשונה הייתה שהמל"ט קשור לקרבות בדרעא, הנמצאת המרחק של למעלה מ-100 ק"מ מאזור הכנרת, והוא פשוט טעה בדרכו. לכך נוסף הדיווח כי מערכות המכ"ם הישראלית עקבו אחר המזל"ט במשך 15 דקות עד אשר הוחלט ליירטו. למטרה זו נשלחו 4 מטוסי קרב ושני מסוקים, אבל לבסוף הוא הופל באמצעות טיל פטריוט.
עכשיו, אנחנו אבל גם הסורים, האיראניים וחיזבאללה, יודעים כי לוקח לישראל לפחות 15 דקות להתקשר בקו האדום עם המפקדה הרוסית בבסיס חימיימים בלטקיה  Khmeimim Air Base, כדי לברר באם לא מדובר בכלי טייס רוסי שטעה בדרכו.
איש לא העלה בדעתו להפעיל את צופרי האזעקה למרות שלאיש לא הייתה תשובה לשאלה האם המל"ט הסורי חמוש או לא ומהי המטרה האמתית של טיסתו.
כל זה התרחש שבאזור טיסתו של המל"ט היו באותה שעה אלפי נופשים ישראליים ששטו והתרחצו באזור הכינרת. עובדה זו לא היוותה שום שיקול במערכת השיקולים של הדרגים המדיניים והצבאיים שהיו צריכים לקבל החלטה מה לעשות עם המל"ט.
מתי ניתן אות האזעקה?  כאשר טיל הפטריוט פגע במטרה ושברי המל"ט התפזרו באגם ובסביבתו. בנס איש לא נפגע.
זמן קצר ביום ד' לאחר חצות, הגרסה הזו השתנתה. הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים החליטו להגיב על החדירה 'בטעות'  של כלי הטייס הסורי לישראל, וחיל האוויר נשלח להפציץ שלוש עמדות של הצבא הסורי באזור קונטרה. כלומר צה"ל וחיל האוויר חזרו לשיטת התגובה בה הם נקטו בשנים האחרונות כלפי החמאס בעזה-שיטה שנכשלה והביא את הדרגים המדיניים והצבאיים לאובדן חלקי אך משמעותי של יכולת ההרתעה ברצועת עזה.
מקורות ערביים אחרים טענו גם, כי צה"ל ביצע גם תקיפה קרקעית באזור קונטרה, וכי הותקפו עמדות של חיזבאללה.
ההתקפה האווירית הישראלית בקונטרה נועדה לאותת לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולנשיא סוריה בשאר אסד, כי ישראל איננה זזה מעמדותיה והיא עדיין דורשת את הוצאות כל הכוחות האיראניים, של חיזבאללה, ושל המליציות השיעיות הפרו איראניות מכל שטח סוריה.
מכונת התעמולה הישראלית מנסה להציג את תוצאות שיחותיהם של פוטין ונתניהו, כאילו ההבדל היחיד ביניהם הוא עומק קו הנסיגה של הכוחות האיראניים ושל חיזבאללה מקו הגבול הישראלי, אולם שני המנהיגים הסכימו כי הנקודה המשותפת ביניהם שעל הבסיס שלה הם יכולים לעבוד ביחד היא לשמור ולהבטיח את יציבות שלטונות של בשאר אסד.
זוהי כמובן לא רק העמדת פנים אלא הנחה שיש בתוכה סתירה פנימית.
פוטין, נתניהו, אבל גם אסד, והגנרל קאסם סוליימני ונסראללה יודעים, כי בכל מקום בסוריה בו נמצא או יימצא צבא סורי יימצאו גם האיראנים וגם חיזבאללה.
פקיד ישראלי בכיר במוסקבה הגדיר  את המצב בצורה נכונה: 'הם ( לרוסים ) יש ענין רב בשמירת יציבות משטר אסד.' 'אנחנו (הישראלים) רוצים בהוצאת האיראנים, אפשר להתנגש או להתיישר.'
כלומר, בין העמדות הרוסיות והעמדות הישראליות אין מקום לפשרה!  

לסיכום ביום ד' התרחשו במוסקבה וברמת הגולן שלוש התפתחויות:
1. ההסכמה היחידה שהושגה בין פוטין לנתניהו הייתה להמשיך בשיתוף הפעולה הקיים בין הצבא הרוסי וצה"ל בסוריה במטרה למנוע התנגשות בין שני הצבאות.
2. לא הושגו הסכמות בנושא הכוחות האיראניים וחיזבאללה.
3. החלה ההתנגשות הצבאית בין ישראל וסוריה באזורי קונטרה ורמת הגולן.      

Print Friendly, PDF & Email

15 תגובות עבור “תקיפת חיל האוויר בקונטרה מצביעה על הפער הגדול שבין עמדות פוטין ונתניהו. החלה ההתנגשות הצבאית ישראלית-סורית בקונטרה

 • יול 12, 2018 @ 9:30 at 9:30
  Permalink

  ניתוח מצוין לדעתי.

 • יול 12, 2018 @ 11:35 at 11:35
  Permalink

  הדבר היחיד שמעניין את פוטין הוא שחיילים רוסים לא יפגעו. ענין של זמן עד שזה יקרה, ואז הרוסים ימצאו סיבה לצאת מסוריה.

  • יול 16, 2018 @ 7:13 at 7:13
   Permalink

   או שיחזירו מלחמה.

 • יול 12, 2018 @ 11:58 at 11:58
  Permalink

  יתן לחלוק על הפרשנות והמסקנות שנובעות ממאמר זה:
  1. 15 דקות השהיה עד לבירור מהות וזהות המל"ט הוא זמן מוגזם. ההבנה לוקחת שניות והתיאום לוקח זמן זעיר ביותר. אחרת זה לא תיאום.
  2. ההשהיה בחיסול המל"ט נובעת מכוונות שאינן ידועות לנו. יתכן שרצו ללכוד אותו בשלמות. משהסתבר שלא ניתן. יירטו אותו מעל הכנרת.
  3. מדוע שיהיה קשר בין התקיפה בקונטרה לבין הפלת המל"ט? הרי ישראל פועלת כל הזמן וללא חשיפת מידע למעט למי שצריך?
  4. השיחות בין פוטין לבין נתניהו אינן ידועות לאיש. גם לא לנחום ברנע שחושב עצמו לחכם. יתר על כן, לישראל אין רצון להתערב במלחמה ופוטין מאד לא היה רוצה סיבוך צבאי ברמת הגולן. אז אסאד שנשמע לפוטין מן הסתם יירתע מעימות עם ישראל.
  5. איראן? שתעשה את העבודה על הקרקע עבור כולם. בסיכומו של דבר היא "הפראייר" של רוסיה. ומן הסתם גם אסאד יבקש בבוא הזמן מאיראן ומהחיזבאללה לצאת מסוריה. לא ירצו? יחטפו אש מישראל ומרוסיה. שלא לדבר על טראמפ שחונק אותם מבחינה כלכלית וצבאית.
  6. מכאן, שחדירות יזומות או מקריות צפויות מן הסתם. אך הליכה למערכה צבאית עקב כניסת צבא סורי לאזור המפורז או הקמת מוצבים אירניים במסווה הינה דבר הנוגד את האינטרסים של פוטין, נתניהו, טראמפ, אסאד ואפילו של נסראללה שחוש מעימות מחודש עם ישראל.

  • יול 13, 2018 @ 4:32 at 4:32
   Permalink

   לא ירצו יחטפו אש = הליכה למלחמה בקרוב כי ברור שהם לא יצאו מרצונם

 • יול 12, 2018 @ 12:37 at 12:37
  Permalink

  ההשהיה נובעת מהרצון לצלם אותו ולהבין של מי הוא וכו' …..כמו כן העדיפו להשמידו עם טיל פטריוט ולא ע"י המטוסים שנשלחו ליירט כי זה אחלה מטווח עבור מפעילי הפטריוט והזדמנות פז להתאמן בשיגור חי ,

 • יול 12, 2018 @ 13:51 at 13:51
  Permalink

  חברים יקרים,
  האם אתם מעלים בדעתכם תרחיש מאד לא קביל אך אפשרי בהחלט, כי השיחות בין נתניהו לפוטין עוסקות גם בתיווך למגעים חשאיים לקראת פתיחת שיחות שלום בין סוריה לבין ישראל תחת השפעה רוסית של פוטין ובתיאום עם תוכנית השלום הכוללת למזרח התיכון של טראמפ?
  ישראל תהיה מאד "אומללה" אם לפתע יציע אסאד לבוא לישראל ולנאום בכנסת… ואם פוטין עוד ילחץ עליו ועל נתניהו ….
  משונה? לא יאומן? אבל יכול להיות אמיתי לגמרי.
  נחיה ונראה…

  • יול 16, 2018 @ 7:17 at 7:17
   Permalink

   זה היה אפשרי אצל מנהיג מסוג בגין. אצל מנהיגות גולדה או ביבי זה בלתי אפשרי. גם גולדה וגם ביבי, דואגים יותר לשלום ארה"ב מאשר לשלומנו.

 • יול 12, 2018 @ 14:28 at 14:28
  Permalink

  מישהו ראה שברים של הכתב"מ
  ומה אם הכתב"מ נלכד והטיל נורה לצורך הטעיה

 • יול 12, 2018 @ 15:14 at 15:14
  Permalink

  מפקדי צה"ל של היום זה שמנמנים עם ראש קטן, שתמיד יעדיפו הישרדות בדרך לנופשון על מניעת סיכון לאזרחים…

 • יול 12, 2018 @ 21:18 at 21:18
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!!
  אני חושב צה"ל או מערכת בטחון לא אומרים וגם לא יגידו את האמת בקשר למל"ט כי לא צריך אינפורמציה מיותרת לאויב!!!!
  יכול להיות שהבירור לקח 15 דקות או יותר כי לדעתי בלבד לאחר שפנינו לרוסים והם לא ידעו דבר על הקיום של המל"ט ולכן הרוסים היו צריכים לעשות גם כן בירור עם הסורים והאיראנים!!!
  יש לנו הסכמים ושיתוף פעולה עם הרוסים ואולי גם עם סוריה ואפילו עם איראן בשביל לא לגרום למלחמה מיותרת שאף אחד לא רוצה אותה!!!
  יכול להיות שהמל"ט הזה היה שייך למדינה אחרת שרוצה לחמם את מזרח התיכון???? וגם יכול להיות המל"ט לא נפל לכנרת והוא כרגע בבדיקה של כוחות הביטחון???
  כמובן כל מה שכתבתי הוא תסריט דמיוני!!!!

 • יול 12, 2018 @ 22:35 at 22:35
  Permalink

  תיק דבקה .
  אני קורא אתכם זמן רב.
  אני מוצא שאתם לרוב מתייחסים לצה"ל ישראל כאילו אתם גוף שלישי ,התרסה, הטלת דופי וטענה מתמדת שצה"ל משקר, מטייח.
  נכון , הצבא מפזר המון דיסאינפורמציה. וטוב שכך. יש המון המון שיקולים לפני שתוקפים. שמח שאנחנו לא ממהרים להתערב בסוריה ועושים שילוב מורכב של דיפלומטיה , אגרסיה ושקרים. רק כך שורדים במזה"ת.
  ככלל הניתוחים שלכם מעניינים.
  גוונו קצת את והראיה.

 • יול 13, 2018 @ 2:45 at 2:45
  Permalink

  "ניתוח מצוין "
  מ.אילן
  "המשקיף"
  מי זה?
  סגנון תיקדבקה NO.TWO.
  "שחוש"
  אולי "שנחוש"??

 • יול 13, 2018 @ 4:44 at 4:44
  Permalink

  Should of invaded Lebanon when Hezbollah & Assad were losing and about to fall. Had Israel invaded Lebanon at that point both Hezbollah & Assad would of fell and as easily as can be hoped for & Israel would of been able to clean out most of the 170,000 missiles & rockets in Lebanon if not all of them

  And right after that or after Trump came into the white house Israel should of invaded Gaza and cleaned out every house & every tunnel 'Homat Magen 2.0' and that's when both Israel's strategic position as well as it's ההרתעה would of been restored

  Now Israel will have to contend with resurgent Syria, a battle hardened Hezbollah, the entire Iranian military & IRGC & Russia and Hamas at the same time if not even more of an 'Aleihum' from our friends

  Purely idiotic if you ask me

 • יול 14, 2018 @ 17:26 at 17:26
  Permalink

  המדיניות המטפטפת לא עוזרת – להיפך אנחנו מתגלים כחלשים..
  הפחד מהאירופאים על כנופיותיהם ששומרים על זכויות האדם – רק כשזה מדובר בנו..

  חברים מה דעתכם על להחליף חשיבה?
  1. כל פגיעה שלהם בנו [טיל, פצמ"ר, ירי חדירה..] יענה במכה מאוד מאוד קשה שתמשך מספר ימים
  2. כן פגיעה במנהיגי הטרור ובאישים בכירים – למה לא?
  3. אני מדבר על שתי החזיתות!

  שבוע של תגובות ומכות הגונות לאויב!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות