תרגיל המפקדות, ותרגיל התייצבות המילואים של חיזבאללה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: סגן מזכ"ל חיזבאללה, שייח נעים קאסם לעיתון הישראלי-ערבי 'סוות אל-בלד': חיזבאללה קיים תמרון גדול בדרום לבנון, בתגובה לתמרונים שישראל עורכת כהכנה למלחמה. 'התמרונים היו גדולים וחשובים והם חלק מהכוננות, כדי שלא נמצא אותנו מופתעים'. תיקדבקה: שייח נעים קסאם נותן תיאור לא נכון של מה שהתרחש בשטח, ומיהר לפרסם את הדברים, במסגרת היריבות האישית שיש לו עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. קסאם יודע כי נסראללה עומד לנאום ביום א' 11.11, ולמסור את הגרסה שלו על התרגילים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ביום שישי ושבת שעבר 2 ו-3 לנובמבר, קיים חיזבאללה 2 תרגילים צבאיים. תרגיל אחד היה תרגיל מפקדות, זה היה בתגובה לתרגיל המפקדות הגדול שצה"ל ערך בגליל. ותרגיל השני היה של התייצבות מילואים. התרגילים פורשו בלבנון לא כמו ששיח' קסאם מציג כהכנה למלחמה עם ישראל, אלא דווקא כהכנה לפעולה נגד ממשלת פואד סניורה.
בלבנון משוכנעים כי חיזבאללה רצה להפגין לפני פואד סניורה והאמריקנים, כי הוא מסוגל לגייס כוחות מילואים הרבה יותר גדולים ובמהירות גדולה יותר מאשר צבא לבנון, במקרה ובלבנון יפרוץ עימות פנימי על רקע הבחירות לנשיאות לבנון, שעדיין לא נראה להן פתרון באופק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי בתרגיל המפקדות שערך חיזבאללה, נבחנה מידת הכוננות, והיכולת לפעול מבצעית תוך זמן קצר, של 3 המפקדות האזוריות של חיזבאללה בלבנון.
1.- מפקדת הדרום, הנמצאת בכפר ערוב שליד נבטייה.
2.-מפקדת צפון הליטני, הממוקמת בראשייה אל וואדי.
2.-מפקדת ערקוב, הממונה על גזרת מורדות החרמון והחלק המערבי של הבקעה הלבנונית.
כן הועמדו במצב הכן, מפקדת חטיבת נאסר, שהיא יחידת הטילים של חיזבאללה לטווח קצר ובינוני, ומפקדת יחידת התכנון, שהיא המפקדה של יחידת הטילים לטווח ארוך. גופים אחרים של חיזבאללה שהועמדו במצב הכן, במסגרת תרגיל המפקדות, היו שירותי ההצלה, כולל הרפואיים, ואולפני החירום של טלוויזית אל-מנאר.
התרגיל השני, היה דומה לעשרות תרגילים לקריאת מילואים הנערכים מידי פעם בישראל.
כ- 10.000 אנשי מילואים של חיזבאללה מאזורי דרום ביירות, בקעת הלבנון, והר הרמל, קבלו קריאה באמצעות שליחים או טלפונים להתייצב מיד במקומות שנקבעו להם מראש. אנשי מילואים אלו נעו בדרכים, כולל בדרום לבנון, ללא מדים או נשק, כאשר בקרים של חיזבאללה מודדים את הזמן שלקח להם להגיע לבסיסים, או לעמדות שנקבעו להם.
הדבר הבולט ביותר בתרגיל גיוס זה היה השתתפותם, בפעם הראשונה במהלך צבאי של חיזבאללה, כוחות לבנוניים שאינם שיעיים.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים כי בתרגיל גויסו אנשיה של מליציה דרוזית קטנה, בפקודו של וואסם וואהב, אחד ממתנגדי מנהיג הדרוזים ואליד ג'ומבלט. כן גוייסו מלוחמים נוצרים, אנשי המליצה הצבאית של המפלגה הסוציאליססטית-הלאומנית הסורית ה-SSNP. וושינגטון הטילה השבוע עיצומים על מנהיג המפלגה אסד חרדאן.
אין ספק כי השייח' קסאם החליט לנצל כלי תקשורת ערבי-ישראלי כדי להעביר את המסר שלו, לפני שייעשה זאת נסראללה.

Print Friendly, PDF & Email