תרגיל צה"ל ברמת הגולן, תשובה לתנועות הצבאיות האיראניות האחרונות בסוריה ובלבנון

 צה''ל נשמע ביום ד' 19.9 בלילה, כצבא שמתנצל על שערך תרגיל צבאי פתאומי ברמת הגולן. התרגיל שהקיף כוח של שתי דוויזיות, תואר כתרגיל שאין לו כל קשר לאירועים בסוריה ולחיזבאללה, והוא תרגיל שגרתי של בדיקת מוכנות. ותו לא.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים, כי שום פעולה צבאית, לא משנה של איזה צבא המתרחשת ליד גבולותיה של סוריה בימים אלה, ובייחוד בהיקף כזה גדול, איננה יכולה, ואיננה צריכה להיחשב 'כשגרתית'.
לכך צריך להוסיף, כי רק לפני שבוע הסתיים ברמת הגולן ובצפונה של ישראל תרגיל צבאי גדול של 'גולני'. כאשר צה''ל מנהל עתה שורה של תרגילים בלתי פוסקים, זה אחר זה, בגזרה של הגבולות המשותפים של ישראל-סוריה-חיזבאללה. לכך יכולה להיות רק משמעות מבצעית אחת: צה''ל מפעיל ומזיז את כוחותיו כך, שהם יהיו מוכנים להיכנס למלחמה ממשית תוך זמן קצר ביותר בזירה שכבר מוכרת להם.
לא ישראל ולא צה''ל הגיבו עד היום על הכרזתו של מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל עלי ג'פערי, מיום א' 16.9, בהם הודיע, כי כוחות מגדודי אל-קודס, שהם כוח יחידות העילית המיוחדות של משמרות המהפכה האיראנים נמצאים ופועלים בסוריה ולבנון. במילים אחרות, איראן הציבה כוחות מיוחדים בגבולותיה הצפוניים והמזרחיים עם ישראל.
כל מדינה וכל צבא אחר שיחידות כאלה הוצבו על גבולותיו היה מגיב. אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, הממשיכים במדיניות השתיקה המוחלטת שלהם, לא הגיבו לדברים אלה של ג'פערי, כאילו לא היו ולא נאמרו.
לכן תרגיל המוכנות הצבאית של צה''ל, אם הצבא מודה בכך או לא, הוא תשובה למהלכים הצבאיים האיראנים האחרונים בסוריה ובלבנון. עכשיו אנו כבר יודעים, כי הרמטכ''ל הישראלי רב אלוף בני גנץ הוא  חובב מושבע של סמלים המביעים יותר מכל מילים אחרות את אשר הוא חושב. דברים שהוא רוצה להגיד אבל איננו יכול, גם בגלל שהוא איש צבא, וגם בגלל המגבלות שהוא שם על עצמו.
בסוף שבוע שעבר, הוא חילק לכתבים צבאיים. תשורה קטנה לשנה החדשה. ספרו המתורגם לעברית של ריצ'ראד באך: אין מקום שהוא רחוק מידי. ביום ד' בתרגיל ברמת הגולן, דאג הרמטכ''ל גנץ, כי לפמליה המלווה אותו יצורף אלוף (במיל.) נתן שרוני  Maj. Gen. (res.) Nati Sharoni, שהיה במלחמת יום הכיפורים קצין תותחנים ראשי. באמצעות הספר 'אין מקום שהוא רחוק מידי', אותת רב אלוף גנץ, לאיראנים, ולכל המפקפקים בישראל ביכולתו של צה''ל לבצע את ההתקפה על התוכנית הגרעינית האיראנית, כי צה''ל יגיע לכל מקום אליה יצטרך להגיע כדי לבצע משימה זו.
באמצעות צירופו של נתן שרוני לחזות בתרגיל ברמת הגולן, ובאמצעות התרגיל עצמו, אותת גנץ לאיראנים ולחיזבאללה, כי הם לא יצליחו בסתיו 2012, לחזור על ההפתעה הצבאית  שמעט הכריעה את צה''ל במלחמת יום הכיפורים, לפני 39 שנה ב-1973.
ביום ד' 19.9 עם פתיחת תרגיל צה''ל ברמת הגולן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבאים תחת הכותרת: 'עשרות אלפי חיילים בתרגיל פתע של צה''ל. כוחות גדולים מוטסים לצפון. גויסו מילואים. תרגילי אש בגולן.  חמנאי: איראן לא תיכנע לעולם למעצמות'.
צה''ל פתח ביום ד' 19.9, בהטסת והעברת כוחות גדולים לרמת הגולן. הכוחות המועברים הם יחידות מפיקוד מרכז ופיקוד צפון, יחידות מילואים רבות שגויסו בצורה פתאומית השכם בבוקר, חיל האוויר,ויחידות אחרות של צה''ל. המהלך הצבאי מוצג כתרגיל פתע,  של מהלך הגיוס 'נכס לאומי', ואשר הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ הורה ביום ד' בצורה מפתיעה לבצעו. 
בצה''ל מנסים להוריד פרופיל ולהעמיד פנים כי המדובר בתרגיל צבאי רגיל, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בתרגיל הצבאי הגדול ביותר שצה''ל ביצע בשמונה הנשים האחרונות,  מאז מלחמת לבנון ב-2006, וכי משתתפים בו עשרות אלפי חיילים. 
עוד מציינים המקורות שלנו, כי כל מי שנסע בכבישי צפון ישראל, החל מצומת יקנעם ועם מטולה, בשבוע של ערב ראש השנה, לא יכול היה להתעלם מהשיירות הצבאיות הארוכות אשר גדשו את כבישי הצפון. כאשר לפי מובילי הטנקים, מובילי נושאי הגייסות המשוריינים, ושאר כלי הרכב של צה''ל, היה ברור מהסימונים שלהם כי הם הוצאו ממחסני החירום.  שיירות צבאיות אלה נעו בכבישי הצפון, רק כמה ימים בלבד, לאחר שבסוף השבוע הראשון של ספטמבר קיים צה''ל תרגיל ענק בגבולות ישראל-סוריה ולבנון, שתירגל פריצת מלחמה עם חיזבאללה.
במילים אחרות, צה''ל נמצא כבר בשבועיים האחרונים, מתחילת ספטמבר, בהכנות ממשיות למלחמה, כאשר התרגיל המתקיים ביום ד', הוא השיא של הכנות מלחמתיות אלה.  
צה''ל הודיע ביום ד' כי היחידות המשתתפות בתרגיל, מתמקדות בתחום הפעלת האש. התרגיל עומד להסתיים בשעות הערב. המפקד שלו הוא קצין התותחנים הראשי, תת-אלוף רועי ריפטין,  הקפצת הכוחות בזמן חירום בהיקף נרחב כזה, הטסתם מפיקוד המרכז עד רמת הגולן ואימונן באש חיה, הם אמצעי לתרגל  את הצבא  בתנאים של פתיחת מלחמה ממשית. 
סימן ברור, אחר להתגברות הסיכויים לפריצת מלחמה בצפון ישראל, היו כבר ביום שני 17.9, כאשר דיפלומטים אמריקנים בשגרירות ארה''ב בביירות החלו להשמיד מסמכים וציוד רגיש בשגרירות, כדי למנוע את נפילתו בידי חיזבאללה. הסטייט דפרטמנט אישר ביום ב' כי תהליך כזה החל בשגרירות בביירות, 'כאמצעי זהירות'. לא נמסר על איום ישיר על השגרירות שיצדיק צעד כזה. השמדת מסמכים וציוד רגיש של שגרירות מעיד כי וושינגטון נערכת לפנות את השגרירות שלה מביירות ברגע שתפרוץ מלחמה.  
במקביל להיערכות הצבאית הישראלית, גם ארה''ב, מדינות מערב אירופה, ומדינות ערב, ביניהם מדינות המפרץ הפרסי נערכות למלחמה. ציים של 25 מדינות, התחילו ביום א' 16.9, בתמרון ענק שיימשך 12 יום במצרי הורמוז, שנועד לתרגל פריצת המצרים במידה ואיראן תנסה לחסום אותם על ידי פיזור מוקשים ימיים, הטבעת אוניות ישנות, ותקיפה של אוניות מלחמה ומכליות נפט באמצעות סירות נפץ מהירות. תיקדבקה: כוחות הצי הגדולים שישתתפו בתרגיל הם של ארה''ב, בריטניה, צרפת, סעודיה, ואיחוד הנסיכויות הערביות ה-UAE. ארה''ב משתפת בתרגיל שלוש נושאות מטוסים ביחד עם כוחות התקיפה האוויריים שלה, ומספר גדול של שולות מוקשים. ההערכה היא כי  עם סיום התרגיל ב-27.9, לא יפוזרו הכוחות המשתתפים בו, אלא יישארו באזור לקראת פתיחתה של התקפה ישראלית על התוכנית הגרעינית האיראנית. 
המנהיג העליון של איראן, האייטוללה עלי חמנאי, אמר ביום ד' 19.9, כי ארצו לא תיכנע לעולם ללחצן של המעצמות הגדולות.  בנאום לפני אנשי צבא ובני משפחותיהם בצפון איראן אמר חמנאי כי טהרן אינה מקבלת את הדרישות של שום מעצמה ומקבלת החלטות רק על-פי האינטרסים שלה.

 
 

Print Friendly, PDF & Email