תשע מליציות מורדים סוריות, נתמכות על ידי ארה"ב, פתחו במבצע לכבוש את קוניטרה

זה היום השלישי, מאז יום א' 11.5, שמעבר קוניטרה, המעבר היחיד בגבול ישראל סוריה סגור לאחר שצה''ל הכריז עליו כעל שטח צבאי. גם חלקים מהכבישים 98 ו-91 ברמת הגולן, ואזור קיבוץ עין זיוון, כלולים בשטחים סגורים אלה, משום שהקרבות, חלקם כבדים, המתחוללים בין צבא סוריה והמורדים הסוריים, בימים האחרונים מתרחשים 1 ק''מ בלבד מזרחית לעין זיוון, בתוך שטח סוריה.
כוח של תשע מליציות מורדים, ובראשן  ראש חץ של מליצית המורדים הסורית SFR, הנושא את השם 'חזית המהפכה הסורית' Syria Revolutionaries' Front, מתקדם מדרום, מכיוון מפגש הגבולות ירדן-ישראל-סוריה, אל כיוון בירת הגולן הסורית קוניטרה, במטרה לכבוש אותה מידי צבא סוריה.  המטרה הראשונה היא לכבוש את מעבר קוניטרה-עין זיוון, ובכך ליצור קשר ישיר עם ישראל. המטרה השנייה היא: לכבוש את העיר קוניטרה.   שם הקוד של מתקפת מורדים זו הוא 'הלבנט של הנביא' Levant of the Prophet . 
כדי להימנע מהתקפות סוריות על אנשיו, מתקדם הכוח כשהוא צמוד אל גדר המערכת הישראלית.
השיקול של מפקדי הכוח הזה הוא, שהצבא הסורי הפזור בשטח בעיקר ביחידות טנקים וארטילריה קטנות, לא יתקוף את הכוחות המתקדמים, מאחר והפגזתם או הפעלת כוח אש גדול נגדם, יגרור אחריו בהכרח פגיעות של פגזים או טילים סוריים בשטח ישראל.
הצבא הסורי כבר למד, כי פגיעות כאלה בתוך שטח רמת הגולן הישראלית פירושן תגובה מיידית של מוצבי צה''ל הממוקמים באזור.
צה''ל מפעיל מול הסורים טילי 'תמוז' Spike אנטי טנקיים משני סוגים. טיל לטווח של 1,5 ק''מ Spike-SR. וטיל לטווח של 2,5  ק''מ Spike-MR. כל טיל הוא בעל ראש נפץ כפול tandem  שנועד לחדור מיגון ריאקטיביreactive amour  המצוי על הטנקים הסוריים.
ראש הנפץ הראשון מפוצץ את המיגון הרי אקטיבי של הטנק ואילו ראש הנפץ השני חודר את השריון הפאסיבי באמצעות מטען חלול. הנחיית הטיל היא אלקטרו-אופטית. התוצאה שהטנקים או סוללת הארטילריה הסוריים ממנה נפתחה האש מושמדים.
אם צה''ל היה רוצה לעצור את תנועות כוחות המורדים לאורך גדר המערכת, הוא יכול היה לעשות זאת. אולם צה''ל לא רק שמניח לכוחות האלה להתקדם צמוד לגדר, אלא הוא גם קולט את הפצועים שהם סופגים מהקרבות. באורח רשמי צה''ל וישראל לא מעורבים במלחמה בסוריה. המציאות בשטח היא שונה.
אחת הסיבות העיקריות למדיניות הזו של צה''ל, המביאה את המלחמה בסוריה עד לסף גדר המערכת של רמת הגולן, היא שלוחמי ה-SFR, זוכים לתמיכה לא רשמית, של ארצות הברית, סעודיה, וירדן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מפקד ההתקפה הוא קולונל זיאד חארירי, שהיה מפקד מטיבת חי''ר בצבא סוריה וערק ממנו.  מפקד הכוחות בשטח הלחימה, הוא קפטן (סרן) אבו חיידאר.  מעליהם  ישנו מפקד מיליציית SFR, ג'מאל מערוף Jamal Maarouf, אשר מפקדתו נמצאת בדרך כלל במחוז אידליב בצפון סוריה, ולעיתים, בעתות סכנה צבאית גדולה, המפקדה פועלת מדרום טורקיה. 
המדובר האיש מוסלמי אדוק, לו יש שלוש נשים, אולם עד עתה הוא הקפיד על כך, לפחות באופן רשמי, כי כוחותיו יהיו מורכבים מסורים בלבד, והוא נגד המעורבות של כוחות אל קעידה זרים, בלחימה נגד הנשיא בשאר אסד.   
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כמו כל נושא אחר הקשור במלחמה בסוריה, אין הגדרות מדויקות למתרחש בשטח, ולא למפקדים וללוחמים הנלחמים בו.
למרות ההנחה שבין כוחות המורדים המתקדמים לאורך גדר המערכת הישראלית, אין לוחמים זרים  המשתייכים לג'בהת אל-נוסרה- אל קעידה סוריה, יש ביניהם כמה אלמנטים של סלפיים ירדניים קיצוניים להם יש כנראה קשרים עם אל קעידה. במילים אחרות, צה''ל מעלים עין מעובדה זו.
אם הכוח הזה יכבוש את קוניטרה מידי הסורים, כל אזור רמת הגולן הסורית בדרום סוריה, עד לעיר דרעא Daara, יהיה נקי מכוחות סוריים ושל חיזבאללה. אם אסד או חסן נסראללה יחליטו לפעול נגד מטרות בישראל, הם יוכלו לעשות זאת רק מאזור הר החרמון, או  חוות שבעא בדרום לבנון.
ביום ג' 13.5, ערך שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בלוויית מפקדים בכירים של צה''ל, סיור לאורך הקטעים בגדר המערכת בגבול סוריה מול נערכים הקרבות בין המורדים לצבא סוריה. יעלון אמר, 'כי מה שאנו רואים כאן, הוא כיצד המורדים דחקו את צבא אסד לפינה'. יעלון הוסיף ואמר: 'כאשר אנו מסתכלים מזרחה,  אנחנו רואים הרס ומוות, ולעיתים את הפצועים המגיעים אלינו לטיפול רפואי'. 'וכאשר אנו מסתכלים מערבה, אנחנו רואים את רמת הגולן משגשגת'.  
ביום ב' 12.5, כבש כוח המורדים את העיירה הסורית קחטנייה al-Kahtaniyya, ומיד לאחר מכן פיזר כרוזים בקוניטרה, בה נמצאים כ-20,000 תושבים, כי עליהם לפנות את בתיהם ולעזוב את העיר עד יום שלישי 13.5 בשעה 9 בלילה, משום שלאחר מכן תפתח התקפה כללית של המורדים על העיר. במשך היום אפשר היה לראות משטח ישראל, אלפים של תושבים נמלטים מהעיר.    

 

Print Friendly, PDF & Email