ארה"ב הציבה את כוח התקיפה 'ג'ורג בוש' מול סוריה. נושאת מטוסים רוסית בדרך לסוריה

העימות הערבי-מוסלמי מסביב למרד הסורי, קבל מימד בינ-מעצמתי, כאשר ארצות הברית ורוסיה החישו בימים האחרונים כוחות צי ואוויר גדולים מול חופי סוריה. ארצות הברית הציבה ביום ד' 23.11,  את כוח התקיפה הימי-אווירי גרעיני 'ג'ורג בוש' USS George H.W. Bush Strike Force, מול חופי סוריה.
יום אחד לפני כן, ביום ג' 22.11, הגיעו שלוש אוניות מלחמה רוסיות מול נמל טרטוס, והקימו מפקדה חופית בבסיס הצי הרוסי בנמל הסורי. המקורות הצבאיים ובמוסקבה של תיקדבקה מדווחים, כי נושאת המטוסים היחידה שיש לרוסים 'אדמירל קוזנטסוב' Admiral Kuznetsov, נמצאת בדרכה לסוריה, ותגיע לשם עד אמצע השבוע.
בהצבת כוח התקיפה הימי והאוויר, המונה למעלה מ-70 מטוסי קרב-הפצצה, שלוש סיירות כבדות של טילים מונחים, וחמש משחתות של טילים מונחים, מול סוריה, מאותתת וושינגטון כי היא תהייה מוכנה לתמוך בכל פעולה ערבית-טורקית אשר הליגה הערבית תחליט עליה, כולל אכיפת אזור אסור לטיסה no fly zone במרחב האווירי הסורי.
הכוח האמריקני גם מאותתת לנשיא סוריה בשאר אסד, כי ארצות הברית פורסת מטריה אווירית וגרעינית מעל בנות בריתה במזרח התיכון, ובייחוד ישראל, טורקיה, וירדן, באם אסד יחליט לתקוף אותן בתגובה על הצעדים שינקטו נגדו.
טורקיה מעיינת באפשרות להקים אזורי חיץ צבאיים בתוך סוריה שיהיו בשליטת הצבא הטורקי ויעניקו מקלט למורדים ולפליטים הסורים. צרפת העלתה הצעה להקים 'מסדרונות אנושיים' בהן פליטים סוריים יוכלו לנוע בביטחון ואפשר יהיה להזרים באמצעותם עזרה, במיוחד מזון ותרופות, לערים והעיירות הסוריות הנצורות על ידי הצבא הסורי. בכל אחד מהמקרים האלה יהיה צורך בכוחות אוויר וקרקע גדולים שיפעלו בתוך סוריה, כדי להבטיח הקמת מסדרונות ואזורי חיץ כאלה. אפשר וצריך להניח כי משטר אסד יפעיל כוח צבאי כדי לסכל פעולות כאלה.
ביום שבת 26.11, יתכנסו שרי האוצר של מדינות הליגה הערבית וטורקיה, להחליט איזה סנקציות כלכליות לנקוט נגד משר אסד, לאחר שדמשק לא ענתה לאולטימאטום של הליגה להפסיק את הרג המפגינים. ביום שישי 25.11, נהרגו מאש הצבא הסורי 36 מפגינים.
ממול לכוח הימי והאווירי האמריקני, ניצב כוח ימי קטן רוסי המונה 3 אוניות מלחמה. כוח זה עומד לקבל תגבורת משמעותית ביומיים שלושה הקרובים כאשר לסוריה תגיע נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנטסוב' Admiral Kuznetsov, המלווה באוניות מלחמה נוספות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מאז סיום המלחמה הקרה בשנות ה-90, לפני כ-20 שנה, לא התרחש עימות standoff מהסוג הזה בין כוחות צי ואוויר אמריקנים ורוסיים. לעומת וושינגטון המאותתת, כי היא מוכנה לתמוך בפעולות נגד משטר בשאר אסד, מאותת מוסקבה, כי היא שרטטה קו אדום מסביב לסוריה ולמשטרו של בשאר אסד, וכי היא לא תניח לאמריקנים, לנאט''ו, ולמדינות ערב, לבצע בסוריה את אותה פעולה שהם בצעו בלוב, ואשר הביאה להתמוטטות שלטונו של מועמר קדאפי.
כתוצאה מהתפתחויות אלה, והאפשרות כי אסד יחליט להגיב עליהן צבאית, הוכרזה ביום ו' 25.12 כוננות בצה''ל, צבא טורקיה, וצבא ירדן.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות