ארה"ב, צרפת, בריטניה, טורקיה ואיטליה, נערכות למעורבות צבאית בסוריה

למרות שהן חוזרות ומצהירות כי הן לא תתערבנה צבאית ישירות בסוריה, החלו וושינגטון, לונדון, פריס, רומא ואנקרה, בימים האחרונים בהכנות מעשיות למעורבות כזו. מקורות תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי בפנטגון החלו, לפי הוראה של הנשיא אובמה, לבדוק תוכניות מבצעיות של מעורבות צבאית אמריקנית ישירה במלחמת האזרחים בסוריה, כאשר המטרה המרכזית תהייה להגן על המורדים בבשאר אסד, ועל חלקים גדולים מאוכלוסיית סוריה האזרחית מפני כוחות הצבא הנאמנים למשטר.
חוגים אמריקנים בכירים המתמצאים בפרטי המהלך האמריקני הזה, אמרו כי הנשיא אובמה הורה להגיש לו את התוכניות האלה בימים הקרובים, לקראת החלטה אמריקנית סופית בנושא.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי בדיקת תוכנית מבצעיות  כאלה, גם נערכת במשרדי ההגנה הבריטים, הצרפתים, האיטלקיים והטורקיים שהיו הגורמים הצבאיים העיקריים שפעלו ביחד עם ארצות הברית במלחמת האזרחים בלוב, פעולה אשר הביאה להפלת שלטון מועמר קדאפי בלוב, באוגוסט 2011.
גם המעורבות הצבאית המערבית החלה בלוב בנימוק של הצורך להגן על האוכלוסייה הלובית האזרחית מפני צבאותיו של קדאפי. אז הצליח המערב להעביר החלטה במועצת הביטחון המאשרת מעורבות צבאית כזו. מאחר וכיום ברור, בגלל הווטו הרוסי והסיני, כי מועצת הביטחון  לא תאשר עוד פעם פעולה צבאית כזו, וגם לא כל פעולה מדינית אחרת נגד בשאר אסד, וושינגטון והמדינות המערביות העיקריות באירופה, בריטניה, צרפת ואיטליה, לא רק שלא יפנו אל האו''ם לאשר פעולה כזו, אלא הן גם לא תיזומנה פנייה לנאט''ו שישתתף כארגון בפעולה צבאית בסוריה.
אם אכן תיערך פעולה צבאית בסוריה,היא תיערך בשם קבוצת המדינות המכונות עתה 'הידידות של סוריה'  Friends of Syria.
שרי חוץ ומשלחות של 80 מדינות התומכים בירידת בשאר אסד מהשלטון ובנקיטת צעדים נגד הדיכוי הברוטאלי המבוצע על ידי צבאותיו ושירותי הביטחון הנאמנים לו, יתכנסו ביום ו'  24.2 בתוניס, תחת השם 'ידידי סוריה', כדי לדון באיזה צעדים הם ינקטו נגד אסד.
שר החוץ הבריטי ויליאם הייג  William Hague, שאנשי משרדו 'הפוריין אופייס', מרכזים מלונדון את ההכנות לפתיחת וועידה זו, אמר ביום ד' 22.2,  כי 'לממשלות מסביב לעולם ישנה אחריות לפעול על פי האמת (של הדיווחים על המתרחש בסוריה), ולהגביר את המאמצים לעצור את מערכת הטרור של משטר אסד הראויה לכל  גינוי'. ציטוט המקור: Governments around the world have the responsibility to act upon that truth –- and to redouble our efforts to stop the Assad regime’s despicable campaign of terror
צריך לשים לב, כי ויליאם הייג, לא קרא להפלתו המיידית של נשיא סוריה בשאר אסד, לא אמר כי צריך להפעיל כוח צבאי כדי להפסיק את 'מערכת הטרור של אסד', וגם לא ציין שום אמצעי אחר באמצעות 'ידידי סוריה' ישיגו את מטרתם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי גישה זו ננקטה מאחר והנשיא האמריקני באראק אובמה עדיין לא החליט סופית באם ארצות הברית תתערב צבאית בסוריה, ואם כן באיזה צורה, והוא עדיין מחכה לתוכניות המבצעיות שיוגשו לו.
אובמה גם מחכה לדיווחים שיקבל בסוף השבוע משרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון שתשתף בכנס בתוניס, לגבי הלך הרוחות בקרב מדינות ערב המשתתפות בכינוס, והאם חלק מהן, בייחוד סעודיה, מצרים, קטאר, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, מוכנות לתמוך במהלך צבאי אמריקני-מערבי כזה, ולממן אותו.
במצב כזה, גם בריטניה, צרפת, טורקיה ואיטליה, אשר התוכניות הצבאיות המבצעיות שלהן  המעורבות שלהן בסוריה הן כבר בשלב הרבה יותר מתקדם מהתוכניות האמריקניות, משהות את החלטתן הסופית בנושא.
אחת הסיבות העיקריות להחשת הדיונים על מעורבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה, ביום חמישי 23.2, היא ההתקפה של צבא סוריה יום קודם לכן על הבניין המבוצר בחומס בו התרכזו  העיתונאים הזרים המכסים את המלחמה המשתוללת בעיר הזו כבר עשרים יום. בהפגזה כבדה סורית שבוצעה על הבניין  נהרגו הכתבת האמריקנית מארי קולווין Marie Colvin, שעבדה עבור 'הסנדיי טיימס'  הבריטי, והצלם הצרפתי רמי אושליק Remi Ochlik. 
מקורות צבאיים מערביים אמרו ביום ה', כי מאחר והעובדה שבניין זה שימש את העיתונאים המערביים שהגיעו לחומס מלבנון, תחת חסות המורדים הסוריים, ושדבר קיומו כמרכז תקשורת מערבית נשמר בסוד, נהרס כמעט לחלוטין בהפגזה הסורית, מצביע על כך כי הסורים השתמשו באמצעים אלקטרוניים מתקדמים מאוד כדי לגלותו. 
מקור מערבי נוסף אמר, כי מאחר וציוד התקשורת שהיה לעיתונאים המערביים היה מוצפן ומוגן מפני אמצעי השיבוש והעיקוב הסוריים, נראה כי הסורים קבלו את המידע על מיקום הבניין  מלווייניים רוסיים, או מציוד אלקטרוני איראני מתקדם ביותר. כאשר הסורים קבלו את המידע על מיקומו של הבניין, הם החליטו להורסו, משום שהם ראו בו את הצעד הראשון הגלוי למעורבות מערבית בתוך סוריה. 

Print Friendly, PDF & Email