גוברת ההערכה בצה"ל כי חיזבאללה יגיב. חשש מפני מנהרות טרור בגליל

בצה''ל הולכת וגוברת, ביום ב' 19.1 ההערכה, כי חיזבאללה נערך להגיב בקרוב  על החיסול הממוקד של קבוצת הפיקוד הקדמית שלו ושל האיראנים בגולן, וכי חיזבאללה יערוך ניסיון לפגוע במטרה באזורי הגליל העליון או המערבי.
חיזבאללה אומר, כי בהתקפה נהרגו ששה מאנשיו.איראן הודיעה ביום ב' כי ששה קצינים איראניים נהרגו בתקיפה הישראלית, ביניהם הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי  Gen. Mohamad Ali Allah Dadi. 
זו פעם ראשונה שאיראן וחיזבאללה מאשימות את ישראל וצה''ל בהרג גנרל וחיילים איראניים. 
יחידות הכוננות ביישוביים השונים נצטוו לפתוח את חדרי החירום, להכין את כלי הנשק שלהם, ולא לעזוב את היישובים. מפקד עוצבת הגליל לבנון תא"ל אמיר ברעם, כינס ביום ב' בצהרים, במפקדת האוגדה בבירנית, לתדרוך את ראשי העיריות, המועצות המקומיות והישובים באזורים אלה לקראת המצבים העומדים להתרחש כתוצאה מתגובות של חיזבאללה, והשפעתם האפשרית על אוכלוסיה של קרוב לרבע מיליון ישראליים.  
 המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי אחת השאלות המעסיקות ביותר את התושבים בצפון ישראל, היא דווקא לא ירי אפשרי של טילים מצד חיזבאללה, אלא הפעלה אפשרית של מנהרות טרור של חיזבאללה שאיש, כולל בצה''ל איננו יודע את מיקומן.
בצה''ל אף פעם לא אישרו אם יש בידיהם מידע על קיום מנהרות טרור של חיזבאללה, ואם אכן יש או אין מנהרות כאלה.
אולם מאז מלחמת 'צוק איתן', לפני כחצי שנה ביולי-אוגוסט 2014, והשימוש שהחמס עשה בהתקפותיו בתוך שטח ישראל במנהרות כאלה, גבר החשש בקרב תושבי הגליל, כי גם לרשות חיזבאללה עומדות מנהרות כאלה.
החשש ממנהרות כאלה התגבר ביום ב', כאשר העיתון הלבנוני של חיזבאללה אל-אחבאר כתב, כי 'ישראל לא תוכל למנוע מחיזבאללה להכניס את כוחותיו לגליל', וכי התגובה של חיזבאללה על ההתקפה ליד קוניטרה 'קרובה מאוד'.
אלא אם כן חיזבאללה עומד לפתוח במתקפה חזיתית על הגליל, דבר שצבאית ומבצעית איננו מתקבל על הדעת, שתי הדרכים היחידות העומדות לפניו 'להכניס כוחות לגליל', הן לבצע מחטף צבאי של השתלטות על ישוב או אזור סמוך לגבול, או להעביר כוחות באמצעות מנהרות.
ב-15 בינואר, ארבעה ימים לפני ההתקפה על מטרות חיזבאללה בגולן, אמר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, 'כי חיזבאללה מוכן למעורבות צבאית בגליל הישראלי, ואפילו מעבר לכך עמוק בשטחה'. ציטוט המקור: Hezbollah is prepared for military intervention in Israel's Galilee and beyond, deeper into Israeli territory.
המתאם המדיני של מערכת הביטחון האלוף (מיל.) עמוס גלעד, אמר ביום ב' בצהרים, בהתייחסו לשאלת מנהרות הטרור שישנן ברשות חיזבאללה,  כי 'תמיד צריכים לבדוק את הנושא'. האלוף גלעד לא הכחיש קטגורית אפשרות של קיום מנהרות בכאלה. 
אל אחבר, גם כתב, כי חיזבאללה נחוש לפעול בחזית אחת המשתרעת מראש הנקרה שעל חוף הים התיכון, דרך דרום לבנון, ועד דרום הגולן. במילים אחרות, חיזבאללה איננו מוכן לוותר על נוכחותו הצבאית בדרום סוריה מול רמת הגולן הישראלית, והוא דורש כי ישראל תשלים עם הצבת כוחות של חיזבאללה בגולן, דבר אשר יאפשר לו לפעול בעת מלחמה מול ישראל, בשתי חזיתות-סוריה ולבנון- בעת ובעונה אחת.
ישראל וצה''ל אינם מוכנים להשלים עם מצב זה, כפי שהתברר בתקיפה ביום א' על קבוצת הפיקוד האיראנית-חיזבאללה ליד קוניטרה.
   

 

Print Friendly, PDF & Email