הסלמה בסוריה: חיל האוויר השמיד ציוד רוסי שנועד למנוע מארה"ב להקים אזור אסור לטיסה

מקורות צבאיים בכירים אמריקניים אמרו ביום שני 8.12, כי חיל האוויר הישראלי השמיד בהתקפותיו בסוריה, ציוד נ''מ רוסי, כולל טילים, שהוחשו בימים האחרונים על ידי מוסקבה לסוריה ולחיזבאללה, במטרה למנוע מארצות הברית להקים אזור חיץ אסור לטיסה בצפון סוריה.
ציוד מתקדם רוסי זה הגיע בימים האחרונים לדמשק, כפי שהמקורות הצבאיים והמודיעיניים  של תיקדבקה דיווחו בלעדית מיד לאחר ההתקפה (יום א' 7.12), לאחר שנשיא רוסה ולדמיר פוטין קיבל מידע מודיעיני לפיו ממשל אובמה, וממשל נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, מעניינים כבר בטיוטה הסופית של הסכם האמריקני-טורקי להפעלה מיידית של אזור החיץ האסור לטיסות מטוסי חיל האוויר הסורי.
מוסקבה הודיעה לא פעם בעבר בפומבי, ועתה בערוצים חשאיים, כי היא תראה בהקמת אזור חיץ כזה בכל אחד מחלקי סוריה התערבות אמריקנית ישירה במלחמה, אשר תביא בעקבותיה התערבות צבאית רוסית שתגן על משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי לפי טיוטת ההסכם האמריקני-טורקי מטוסי קרב אמריקנים יורשו להמריא מהבסיס האווירי הטורקי הגדול אינצ'רליק Incirlik, בדרום טורקיה, במטרה למנוע ממטוסי קרב, מסוקי קרב ומלטים סוריים  מלהיכנס ולפעול באזור החיץ.
עד עתה הורשו רק מטוסי תצפית ומלטים אמריקנים להמריא מאינצ'רליק ולהיכנס משם למרחב האווירי הסורי  במטרה לאסוף מידע על תנועות לוחמי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS בצפון סוריה.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים, כי ממשל אובמה שהתנגד עד כה להקמת אזורי חיץ אסורים לטיסה בסוריה משום שלא רצה לפעול נגד הרוסים, וגם לא מול מערכת הנ''מ הסורית הנחשבת לאחר הגדולות והצפופות בעולם, השתכנע עתה כי הוא יכול להקים אזור חיץ כזה בצפון סוריה, לאחר שבשבועות האחרונים שהושגה בשתיקה הסכמה בין וושינגטון ודמשק, כי מטוסים אמריקנים יוכלו להגן על המובלעת הכורדית בקובאני   Kobani בצפון סוריה, שם נלחמים כוחות כורדיים בלוחמי אל קעידה על השליטה בעיר.
אנשי ממשל אובמה דחו את הדרישה הטורקית, כי אזור החיץ האסור לטיסה ישתרע מגבול טורקיה-סוריה עד לעיר חלאב, שם מתנהלים לאחרונה קרבות עזים בן צבא סוריה למורדים כאשר צבא סוריה מתקדם לאט בתוך העיר.
נראה כי היקפו ועומקו של אזור החיץ אותו האמריקנים מסכימים להנהיג יהיה מצומצם ביותר בעומק השטח הסורי. אולם מוסקבה איננה מוכנה 'לבלוע' את  הצעד האמריקני הזה, וגם איננה מוכה להרשות למטוסים אמריקנים לפעול בחופשיות במרחבים האוויריים הסוריים, כפי שהם פועלים היום מעל העיר קובאני.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כדי להבהיר את עמדותיה החישה מוסקבה לסוריה ציוד נ''מ ומכ''ם מתקדם אשר ימנע מהמטוסים האמריקנים להקים את אזור החיץ האסור לטיסה. לפי המקורות האמריקנים, השמידו הפצצות חיל האוויר הישראלי ביום א'  בתוך סוריה ציוד רוסי זה, ומנעו העברת חלק ממנו לידי חיזבאללה בלבנון.
עתה צריך להמתין ולראות מה תהייה התגובה הרוסית על הפצצה זו.
ביום ב' 8.12  שלחה מוסקבה אגרת לאו''ם, בה הגדירה את ההפצצה הישראלית 'בכפעולה תוקפנית', ובנימה של אזהרה דרשה כי פעולה כזו לא תחזור על עצמה שוב! “aggressive action" and demanded that such attacks should not happen again. מוסקבה גם הודיעה כי היא דורשת הסברים מישראל על הסיבות להתקפה.
Moscow is deeply worried by this dangerous development, the circumstances of which demand an explanation.
המדובר  בהתפתחות מסוכנת במלחמה בסוריה, התפתחות בה מעורבות ארצות הברית, רוסיה, טורקיה, וישראל.    

 

 

Print Friendly, PDF & Email