חיל הים שוקל להצטייד ב'ספינת קרב חופית' אמריקנית-LCS


'ספינת קרב חופית' Littoral Combat Ship או בקיצור LCS. )
הופעתה של נושאת המסוקים המצרית מדגם מיסטראל Mistral 'גמאל עבדול נאסר'  Gamal Abdel Nasser, במימי הים התיכון כשעליה מוצבים 46 מסוקי קרב בחודש יוני האחרון ומסירתה של נושאת המסוקים נוספת זהה בעוד חודשיים לידי חיל הים המצרי, שינו לחלוטין את מאזן הכוחות הצבאי הימי באזור והשאירו למעשה את חיל הים הישראלי ללא כל מענה מתאים לאיום הפוטנציאלי הימי החדש.
כדי לנסות ולשמר במהירות האפשרית את העליונות הימית של צה"ל, דחקו גורמים במשרד הביטחון ובחיל הים לאחרונה בחברת לוקהיד מרטין Lockheed Martin האמריקנית להזדרז ולהגיש את תוצרי המכרז בו זכתה בחודש יולי 2016 לבחינת התאמתה הפוטנציאלית של ספינת קרב חדשה לצרכי חיל הים הישראלי, בהתחשב במתארים המבצעיים של צה"ל, מאפייני הזירה הימית הישראלית, באיומי הים התיכון והים האדום-זירת חופי העיר אילת.
עלותו של המכרז (כ- 5.2 מיליון דולר) ומשך הזמן שהועמד לרשות חוקרי לוקהיד מרטין-9 חודשים-מלמדים על החשיבות שחיל הים הישראלי רואה בהכנסת סוג חדש של כלי שיט ימי צבאי לזירה: 'ספינת קרב חופית' Littoral Combat Ship או בקיצור LCS.
ספינות אלו מתאפיינות בחתימת רדאר נמוכה, מהירות גבוהה יחסית לגודלן ומגוון המענים אותם הן מסוגלות לספק: הנחתת מסוקים על הסיפון ואכסונם, הכלת ספינות קרב נושאות לוחמים, שילוחן וקליטתן, הנחיית כלי שיט בלתי מאויישים (כשב"מים), הובלת ואחסון כלי רכב משוריינים לטובת הנחתת לוחמים וכן מצוידת הספינה בתותחים, מערכות טילים ומערכות לוחמה אלקטרונית (ל"א).

ניתוח האיומים על ישראל מצביע על א-סימטריות: אין כיום צבאות מאורגנים בגבולותיה הימיים של ישראל המהווים איום עליה אולם את מקומם תפסו ארגוני טרור מצוידים וחמושים, מאומנים, מיומנים ונחושים: צוללני הקומנדו הימי של חמאס בדרום, סירות גומי קטנות של לוחמי חיזבאללה בצפון וצוללות זעירות של ארגוני ג'יהאד שונים בזירת הים האדום.
'צוללות סמים' זעירות הוכנסו לשימוש על ידי ברוני הפשע בדרום אמריקה ובאמצעותן הם מבריחים ומחדירים סמים לתוך ארצות הברית, עברו זה מכבר 'הסבה' בידי ארגוני טרור בכל העולם והן מסוגלות לשאת מחבלים על נשקם וציודם, חומרי נפץ או להוות 'כלי שיט מתאבד'.
בין תפקידיו של חיל הים גם הגנת תנועת אניות הסוחר בנתיבי השיט הבינלאומיים אל ישראל וממנה, הגנה על תשתיות לאומיות תת ימיות, כמו אסדות קידוח, צינורות גז, סיבים אופטיים תת ימיים ועוד, אכיפת הסגר הימי על רצועת עזה והגנה על נמלי הים.
הצי הישראלי מונה 3 צוללות 'דולפין', כלי הנשק היקרים והמתוחכמים ביותר המשרתים כיום בצה"ל (עוד 2 צוללות יצטרפו במהלך 2018 ו- 2019). הן מהוות את חוד החנית ביכולת הלחימה החשאית של צה''ל והן משמשות כזרועו האסטרטגית הארוכה. לפי פרסומים זרים חלק מהן נושאות טילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים.  הבעיה היא שהן מצוידות במנועי דיזל מיושנים יחסית- אל מול ההינע גרעיני. לצדן, מפעיל חיל הים  מגוון רב ורחב של כלי שיט ימיים צבאיים, בגדלים שונים ובעלי יכולות שונות מבחינת מהירות, ניראות Visibility, נשיאת לוחמים, אמצעי לחימה ומערכות מודיעין.
אולם כל אלו, למרות תג המחיר הגבוה מאוד שהם נושאים, חסרים את היכולות הגלומות בספינות הקרב החופיות, המותאמות להתמודדות מודרנית עם שדה הקרב החדש, שחופי מדינת ישראל מתאפיינים בו.
מול הופעתן של אוניות המלחמה הגדולות באזור, כולל נושאת המטוסים הרוסית והסיירות הרוסיות המצויידיות בטילי שיוט, והצטיידות ארגוני טרור ביכולת ימית, מסתמנת המגמה לפיה צה"ל יסתפק ב-3 צוללות  מדגם 'דולפין' לפחות וימיר את קניית השתיים האחרות ברכישת סדרת ספינות LCS.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות