כוחות הביטחון הפלסטינים עצרו 500 אנשי חמאס בגדה לפי הוראה של אבו מאזן החושש מהפיכה ומהתנקשות בחייו

כוחות הביטחון המיוחד הפלסטינים עצרו בימים האחרונים (א'-ג'  10.3-8), בגל מעצרים מתוכנן מראש ב-9 ערי הפלסטינים בגדה למעלה מ-500 אנשי חמאס. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אין קשר בין מעצרים המוניים אלה ובין מועד הבחירות המתקרבות בישראל (17 במרס).
המעצרים בוצעו לפי הוראה אישית של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, לאחר שבשבועות האחרונים גבר החשש שלו מפני הפיכה מזוינת שהחמאס יבצע באחת מערי הגדה, ואולי אפילו בבירה הפלסטינית-רמאללה. כמו כן חושש אבו מאזן מהתנקשות שהחמאס יבצע בחייו.
זו הסיבה העיקרית מדוע אבו מאזן ממעט להגיע באחרונה לרמאללה ולמוקטעה מרכז השלטון הפלסטיני. אבו מאזן נמצא לאחרונה יותר ממחצית הזמן בארצות חוץ-כולל מדינות ערב, שם הוא מרגיש בטוח יותר אישית, מאחר והוא זוכה גם להגנה של שירותי המודיעין והביטחון של המדינות בהן הוא מבקר.
גל המעצרים הנוכחי הוא הגדול ביותר שבוצע אי פעם בקרב אנשי החמאס. כוחות הביטחון הפלסטיני, עצרו לא רק את הדמויות הפוליטיות והביטחוניות הבולטות ביותר מבין אנשי החמאס ברצועה, אלא גם דרגים נמוכים ביותר של אנשי חמאס, שאף פעם לא נכללו בגלי מעצרים קודמים.   
המקורות שלנו מציינים כי בנושאי הביטחון הכללי וההגנה על חייו עומד אבו מאזן בפני בעיה כפולה.
דוחות המודיעין שמניח לפניו ראש המודיעין הפלסטיני הגנרל מאג'יד פארג'  Major General Majed Faraj, אכן מדברים על התארגנויות ראשונות לקראת התנקשות בחייו-התנקשות אשר תיתן את האות לפרוץ מהומות מאורגנות על ידי החמאס והג'יהאד האיסלמי, בכוונה שאלה תתפתחנה לידי תפיסת השלטון ברשות. מהצד השני אין לאבו מאזן אמון בנאמנותם של גדודי הביטחון הפלסטינים לו, וביכולת שלהם להגן עליו אישית, או על משטרו ברמאללה.
זו הייתה הסיבה העיקרית לתרגיל גיוס הפתע הגדול ביותר שצה''ל ביצע מעודו ב-1 למרס בפיקוד מרכז.
3,000 החיילים שהשתתפו בתרגיל, ועוד  10.000 חיילי מילואים אשר הועמדו במצב הכן, לא תרגלו מצבים של הפגנות המוניות פלסטיניות נגד ישובים ישראליים ביהודה ושומרון, כפי שנמסר, אלא התערבות של צה''ל בערי הגדה הפלסטיניות במקרה והחמאס והג'יהאד האיסלמי ינסו להשתלט עליהן. כמו כן תורגל סצנריו של התנקשות בחייו של אבו מאזן, והתוצאות שינבעו מאירוע כזה.
זו גם הסיבה מדוע ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיעו, ביום ג' 10.3, לביקור במפקדת אוגדת יהודה ושומרון, כדי לעמוד על ההכנות בשטח לקראת התפתחויות כאלה. יעלון אמר, כי אלמלא פעולות צה''ל ביהודה ושומרון ישראל הייתה עומדת כבר בפני ירי של טילים ומרגמות מהגדה אל תחומי הקו הירוק. הוא לא פירט.   
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הבעיה בימים האחרונים בישראל בקשר לפרסומים על המתרחש אצל הפלסטינים היא שהם מוצגים יותר ויותר כחלק מתעמולת הבחירות המתנהלת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון. בעוד שמסמך אמריקני שנכתב על ידי איש אקדמיה עיראקי-שיעי הנמצא באוקספורד בבריטניה, מוצג כמסמך ישראלי בו נתניהו מוכן לסגת לגבולות 1967, איש איננו מדווח על ההתרחשויות האמיתיות בשטח.
בהקשר זה מוסרים המקורות שלנו, כי באחרונה פנה יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, באמצעות ערוצים מודיעיניים חשאיים, אל ראש הממשלה נתניהו והציע לו להיפגש בחשאי בבירה אירופאית. אבו מאזן אמר, כי הוא מעוניין שהפגישה הזו לא תתקיים בבירה אירופאית מרכזית כמו לונדון, פריס או ברלין, אלא בבירה של מדינה אירופאית קטנה, שם יש סיכויים רבים יותר לשמור את דבר קיום הפגישה בסוד.
אולם לאבו מאזן היה תנאי נוסף לקיום הפגישה. האמריקנים, כלומר ממשל אובמה ובייחוד שר החוץ שלו ג'ון קארי,  צריכים להיות מחוץ לתמונה, ואינם צריכים לדעת  ולהשתתף במגעים אלה.
נתניהו דחה ההצעה הזו.   

Print Friendly, PDF & Email