מדען הגרעין שנרצח היה המומחה האיראני מס' 1 למלחמה ב-Stuxnet

פרופ' מג'יד שאריארי Majid Shahriari, שנרצח ביום ב' 29.11 בטהרן, היה ראש הצוות האיראני למלחמה בווירוס המחשבים Stuxnet. הירצחו של פרופ' שאריארי היא ללא ספק מכה קשה לוועדה לאנרגיה גרעינית ולמשמרות המהפכה האיראניים המנסים להתגבר על הווירוס הזה הממשיך לפעול ולשתק חלקים של המערכת הגרעינית והצבאית האיראנית.
בשבוע שעבר הודתה הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית כי מפעל העשרת האורניום בנאטנז נסגר לתקופה קצרה. תיקדבקה דיווח כי המתקן נסגר למשך 6 ימים החל מה-16 עד ה-22.11, בגלל התקפה מחודשת של ה-Stuxnet, וכי הווירוס חדר גם אל מחשבי תמרון הנ''מ הגדול שהאיראנים ערכו באותה תקופה.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי פרופ' שאריארי הייה המומחה מס' 1 של תוכנית הגרעין האיראנית להתקנת קודים במערכת המחשבים של התוכנית הגרעינית, ולמלחמת סייבר.
במילים אחרות, מתקפת ה-Stuxnet על איראן הנמשכת בכל עוזה, עברה עכשיו לשלב של חיסולם הישיר של ראשי המערכה נגד הווירוס, במטרה לאפשר להתקפה להימשך.
זו הסיבה לדבריו המרירים ויוצאי הדופן של ראש סוכנות הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי סאלחי, שאמר ביום ב' מיד לאחר הרצח כי יש גבול לסבלנות איראן, ואלה שביצעו את הרצח משחקים באש.
המקורות שלנו גם מוסרים כי התיאור ששלטונות איראן מסרו כיצד בוצעה ההתנקשות בשני מדעני הגרעין האיראניים הייתה לא נכונה. ההתנקשויות לא בוצעו על ידי צוותי רוכבי אופנוע שהצמידו חומר נפץ לזגוגיות המכוניות, אלא על ידי 2 צוותי חיסול שהיו רכובים על אופנועים וביצעו ירי של נשק אוטומטי מדויק אל שני המדענים שנהגו במכוניותיהם בדרכם לאוניברסיטה של הבאסיג', שם נמצאות המעבדות והלשכות שלהם. תמונות המגיעות מטהרן בשעות האחרונות מראות בבירור כי לא אירע שום התפוצצות לא בסביבת המכוניות ולא בתוכן, אולם הן מכוסות בנקבי כדורים.
פיגוע ירי כזה בלב צפון טהרן, שהוא האזור השמור ביותר בבירה האיראנית, גם בגלל הסיבה שבו נמצאות מעבדות האיראניות הקשורות ישירות לתוכנית הגרעין האיראנית, מצירך מודיעין מדויק ביותר.
קודם לכן דיווחנו ביום ב' בבוקר:
התנקשות בשני מדענים בכירים איראניים, הקשורים בתוכנית הגרעין האיראנית, והעובדים באוניברסיטה של כוחות הבאסיג' האיראניים, התרחשה ביום ב' 29.11 בבוקר, בו זמנית בצפון טהרן. מדען אחד נהרג, ומדען שני נפצע קשה. השלטונות האיראניים האשימו מיד בהתנקשויות את המודיעין האמריקני, ואת המוסד הישראלי. ההתנקשות אירעה בשעה 7:45 (לפי שעון איראן), פחות מ-12 שעות מהפרסומים של אתר 'וויקיליקס' Wikileaks, ביניהם היו מסמכים על הצעות של המוסד הישראלי לארצות הברית כיצד למוטט את המשטר באיראן, ולהביא להפסקת התוכנית האיראנית.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי לפי הדיווחים האיראניים המתנקשים פעלו בשתי חוליות, של רוכבי אופנועים, כאשר כל חולייה מורכבת מ-2 מתנקשים. המתנקשים עקבו אחר מכוניותיהם של המדענים, התקרבו אליהן והצמידו להן תוך כדי תנועה חומר נפץ. מיד לאחר שהסתלקו מהמקום במהירות, המכוניות התפוצצו.
במכונית הראשונה שנפגעה מדגם פיג'ו 405, היה מדען הגרעין האיראני פרופ' מג'יד שאריארי Majid Shahriari, שנהרג במקום. המכונית השנייה, מדגם פיג'ו 206, שהתפוצצה קרוב מאוד לאוניברסיטה של הבאסיג', אוניברסיטת Beheshti, היו פרופ' עבסאי דאווני Feredoun Abbassi-Davani, ואשתו. שניהם נפצעו קשה. פרופ' עבסאי דאווני, הוא גם דיקן הסטודנטים באוניברסיטה, משרה פוליטית מרכזית מאוד בטהרן.
המקורות המודיעיניים של תיק דבקה מציינים, כי זו ההתנקשות מס' 5 בשנתיים האחרונות בטהרן במדעני גרעין. באף אחד המקרים המבצעים לא נתפסו.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי קיימת אפשרות כי ההתנקשות בוצעה על ידי ארגון הטרור ג'ונדאללה, תנועת השחרור של בלוצ'יסטאן, אשר שם לו למטרה באחרונה להתנקש במדענים גרעיניים איראניים. לפי חודשיים בספטמבר, הודיע הארגון כי הוא הצליח לחטוף מדען גרעין איראני שהיה בדרכו לאחד ממתקני הגרעין האיראניים באיספהן. האיראנים ניסו להמעיט בחשיבות חטיפה זו, ואמרו כי האיש היה נהג במתקן. אולם בשבוע שעבר הופיע החטוף בטלוויזיה הסעודית 'אל ערבייה' ומסר פרטים על עבודתו הגרעינית.
במסכמי 'וויקיליקס' Wikileaks , נמסר כי ראש המוסד מאיר דגן הציע לאמריקנים להסתמך בפעולות בתוך איראן על מיעוטים, כמו הבלוצ'ים.
 

Print Friendly, PDF & Email