10 חטיבות+כוחות מיוחדים+כוחות עזר מפרקים את החמס ביהודה ושומרון. לאן כל זה מוביל?

לא צריך להתפלא כי הצמרת המדינית והצבאית הישראלית נחלצה ביום ד' 18.6, היום השישי לחיפושים אחר גיל-עד שער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח,  להסביר לחיילי צה''ל ולציבור  הישראלי, מה בדיוק הם עושים ומדוע?
בקרב הציבור והחיילים מתחילים להתעורר שאלות, ספקות, סדקים, מדוע לאחר חמישה ימי חיפושים עדיין אין קצה חוט, או מידע מודיעיני כלשהו מה אירע באמת לשלושת הנערים? לחיילים ולציבור גם לא ברור איזה בדיוק פעולות צה''ל מבצע בשומרון, ואיך פעולות אלה קשורות לחטיפה ולמה שמתרחש באזור הר חברון הנתון בסגר, ובו נמצאים 300,000 פלסטינים בעוצר, שאף פעם לא הוכרז רשמית.
נתניהו, יעלון, וגנץ חילקו ביניהם את המשימה. נתניהו יסביר לציבור. יעלון להורי החטופים. גנץ לאלפי החיילים המחפשים. 
ראש הממשלה בנימין נתניה אמר ביום ד' בבוקר, כי 'פעילות צה"ל ואנשי השב"כ הלילה, שבה נעצרו מחבלי חמס לרבות כאלה ששוחררו בהסכם להחזרת גלעד שליט, היא מרכיב עם מסר חשוב בסדרה של פעולות רבות שיימשכו ומטרתן להחזיר את הנערים החטופים, ולפגוע בארגון חמס ביהודה ושומרון'.
זה נכון, ותיכף נכנס לפרטים, אבל זה לא מספיק.
זו דרך אלגנטית של נתניהו, להודות באיחור של שלוש שנים, כי הוא טעה טעות  אסטרטגית קשה באוקטובר 2011, כאשר הורה לשחרר  1,027 מחבלים, ביניהם מאות רוצחים, תמורת חייל ישראלי אחד – גלעד שליט. ביום ד' לפנות בוקר  החלו חיילי צה''ל לפי פקודה להחזיר את משוחררי עסקת שליט לכלא.
אחד המהלכים הקשים והמסובכים ביותר הוא לעצור תנועה של מכונה צבאית-מודיעינית גדולה, ולהפוך את ההילוך שלה לתנועה נגדית. זה הוא תהליך איטי, יקר, וכואב, שבמהלכו אלה עומדים בראש מהלך כזה משלמים, לעיתים אישית, מחירים גבוהים.
מקור צבאי-מודיעני בכיר אמר לתיקדבקה, כי נכון לבוקר זה, יש יותר פעילים של החמס, החל מהגבוהים ביותר ועד דגי הרקק שבניהם, במחנה המעצר עופר, ובבית הכלא ברמלה, מאשר  בערים וכפרים הפלסטינים בכל יהודה ושומרון.
אין אנו יודעים מה אמר בדיוק שר הביטחון להורים, בפגישתם בלשכתו, אולם ברור, כי הרבה לא היה לו מה להגיד.
ההורים היודעים ומכירים היטב את המידע שצה''ל והמשטרה מספקים להם, ואשר איננו דומה כמעט בשום פרט למה שמתפרסם בתקשורת, מתחילים גם הם לשאול מדוע המידע שמסופק להם, באם הוא נכון, ואשר לפרטיו איננו יכולים להיכנס, איננו מניב בינתיים, אפילו תוצאה ממשית-פיזית, או מודיעינית אחת.
הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, אמר לחיילים, כי צה''ל ימשיך לפעול בנחישות, ולא יפסיק את מבצע 'שובו בנים', עד אשר החטופים לא יוחזרו. 
מאחורי הדברים האלה הסתתר הקו המרכזי של הצמרת המדינית והצבאית, כי צריך להראות לחמס, כי 'כללי המשחק השתנו'. במלים אחרות, אם פעולות החטיפה יימשכו, צה''ל יפרק את התשתיות הפוליטיות, הטרוריסטיות, הצבאיות, והכלכליות של החמס, בצורה ובדרך בה לא יישאר מהן מאומה. עכשיו, במבצע 'שובו בנים' תשתיות אלה מפורקות ביהודה ושומרון, ובעתיד באם מצב זה יימשך-בעזה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כדי להשיג מטרה זו הזרים צה''ל ליהודה ושומרון עד יום ג' 17.6 בלילה, כוח השווה כמעט לכל כוחות צה''ל אשר השתתפו במבצע 'חומת מגן' נגד הפלסטינים באפריל 2002.
במבצע משתתפים עד עתה 10 חטיבות קרביות של צה''ל, שהן כמעט שלוש אוגדות, יחידות כוחות מיוחדים, יחידות כוחות עזר, משטרה מג''ב.
צה''ל משתמש במבצע ביהודה ושומרון, אפילו במלחמה הניטשת בעיראק, ובכך שטהרן זקוקה לכל חייל של חיזבאללה ושל המליציות השיעיות הנמצאים בסוריה, כדי לנסות ולייצב את המשטר השיעי בבגדאד, כדי להעביר כוחות מגבולותיה הצפוניים של ישראל למרכז הארץ.    
אבל הכוחות האלה לא מפרקים רק את יכולות החמס, הם מפרקים גם כל תשתית טרור אחרת שעליה היה ידוע קודם לכן, או שנתקבל עליה מידע עכשיו מחקירת העצורים.
במילים אחרות, המבצע מכוון גם לפרק כל תשתית, אפילו התחלתית, או פרימיטיבית, אשר הפלסטינים יכולים, או יוכלו להשתמש בה כדי לפתוח באינתיפאדה שלישית.
למדיניות כזו יש שלושה חסרונות עיקריים:
1. העיקרי שבחסרונות אלה הוא: המבצע בינתיים, איננו עוזר לפצח את התעלומה מה באמת אירע  לגיל-עד שער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח. בנקודה זו אין התקדמות משמעותית.
2. הצמרת המדינית-המודיעינית-הצבאית הישראלית ממשיכה לומר, כי המבצע יימשך עוד זמן רב שבועות ואולי חודשים. אולם אפשר וצריך להניח, כי לאחר ההלם הראשון שיימשך כמה שבועות החמס, ואם לא הוא אזי איראן וחיזבאללה שמאחוריו, ימצאו דרך תגובה. ואז ישראל תצטרך להחליט עד לאיזה נקודה חדשה ורחוקה היא מוכנה להביא את המבצע הזה. 
3. אין ספק כי בינתיים המרוויח הגדול ממבצע 'שובו בנים' הוא ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בנימין נתניהו וצה''ל, הורסים עבורו את תשתיות החמס ביהודה ושומרון, כולל ברמאללה, ג'נין, טול כרם, ושכם, פעולה הנחסכת מגופי המודיעין והביטחון הפלסטינים, ומבטיחה לו ולפת''ח ניצחון מכריע בבחירות לנשיאות ולפרלמנט אשר תתקיימנה בתחילת 2015.
בכל שלושת ההתפתחויות האלה אין תשובה להוריהם של שלושת החטופים.

 

 
 

Print Friendly, PDF & Email