100 יום למלחמה באוקראינה. אספקת הנשק המערבי לצבא האוקראיני אינה מאפשרת לו לנצח. שיפור רב בפעולות הצבא הרוסי. פוטין מאמין בניצחון

ביום שישי 3.6, במלאות 100 ימים למלחמה באוקראינה, הודה נשיא אוקראינה וולודומיר זלנזסקי, כי הצבא הרוסי כבש 20 אחוז משטחה של אוקראינה.  החזית הרוסית-אוקראינית משתרעת היום לאורך 1000 ק"מ ובכל יום של קרבות נהרגים 100 אוקראיניים, ובין 400 ל-500 איש נפצעים.
לדבריו בערים האוקראיניות  במזרח, שם מתרכזת בימים האחרונים המלחמה, השמידו הרוסים כבר 60 אחוז מהתשתיות האזרחיות והתעשייתיות.
משרד ההגנה הבריטי אמר ביום ו' 3.6, כי צבא רוסיה הצליח להשתלט על כל אזור דונבאס Donbas, ועל כ-90 אחוז מאזור  לונאנשהק  Luhansk, במזרח אוקראינה.
ישנן שלוש סיבות עיקריות לכך שהמלחמה נמשכת וההכרעה בה עדיין רחוקה.
1. הכישלון של הצבא הרוסי לכבוש בחודשיים הראשונים של המלחמה את עיר הבירה האוקראינית קייב, והביצועים הכושלים של הצבא הרוסי בתקופה זו.
2. אופי התמיכה האמריקנית הצבאית ושל מדינות נאט"ו בצבא אוקראינה. התמיכה הזו מתאפיינת באספקת מערכות נשק קצרות טווח לצבא אוקראינה, שמטרתן להגביל את האפקטיביות של מערכות הנשק הרוסי. כל פעם שהרוסים מכניסים למערכה מערכות נשק חדשות ארצות הברית ונאט"ו מגיבות באספקת מערכות נשק המסוגלות לבטל את האפקטיביות של הנשק הרוסי.
3. הרוסים עדיין אינם תוקפים את משלוחי הנשק  המערביים, ואילו המערב איננו מספק לאוקראינים מערכות נשק שיכולות להכריע את המלחמה. אחד השיקולים המרכזיים של וושינגטון ומוסקבה במדיניות זו היא למנוע התנקשות צבאית ישירה בין המערב לרוסיה.
בצורה כזו המלחמה יכולה להימשך עוד זמן רב ללא הכרעה.

אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מאמצע חודש מאי ניכר שיפור רב בפעולות ובמבצעים של הצבא הרוסי.
א. בשטח לא נראות יותר נסיגות רוסיות, ואם יש נסיגות הן מצומצמות ביותר ומדובר בתיקונים טקטיים של קווי החזית.
ב. הפיקוד הרוסי כיום הוא שונה לחלוטין מזה שהיה קיים בשבועות הראשונים של המלחמה. ניכר שיתוף ותיאום פעולה בין המפקדות בשטח והמפקדות באזורים שונים, ותיאום בין משרד ההגנה הרוסי במוסקבה והמפקדות בשטח.
ג. פעולת המודיעין הרוסי היא הרבה יותר מדויקת והיא שונה לחלוטין מהפעולה הקטסטרופלית של המודיעין בתחילת המלחמה.
ד. אספקת המזון, הדלק, המים, תחמושת, צרכי רפואה פועלת עתה בצורה חלקה ומגיעה לכוחות הרוסיים הלוחמים בזמן.
ה. ניצחון חשוב השיג נשיא רוסיה פוטין במלחמה הכלכלית עם המערב. סנקציות הנפט והגז המערביות נכשלו לגמרי וההכנסות הרוסית ממכירות הדלק הכניסו לקופת האוצר הרוסי בחמשת החודשים הראשונים של 2022 למעלה מ-100 מיליארד דולר, מספיק כסף כדי לממן את המלחמה.
ייצוא הנפט הרוסי לסין גדל ב-50 אחוז.
אין להתייחס ברצינות לכל הידיעות המופיעות במערב מידי כמה ימים על מצב בריאותו של נשיא רוסיה ולדמיר פוטין. לפי הידיעות האלה פוטין חולה בסרטן והוא איננו יציב. כמה ידיעות אף הרחיקו לכת וטענו כי פוטין מת ואת מקומות ממלא בקרמלין כפיל.
זו הסיבה מדוע 'הוושינגטון פוסט' WP פרסם ביום ו' 3.6, הערכת מצב חדשה לפיה פוטין מאמין כי לאורך זמן המערב יהיה מותש מהמלחמה Putin believes the West will become exhausted, וכי בטווח ארוך הוא ייצא מהמלחמה מנצח.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות