12 הסיבות מדוע מלחמה עם איראן היא בלתי נמנעת. אחת מהן: היא כבר החלה

המלחמה עם איראן היא בלתי נמנעת משום שאיראן ניצלה את חלון ההזדמנויות שניתן לה בשבעת החודשים הראשונים של 2012, בדמות שיחות גרעין גלויות עם ששת המעצמות, ושיחות חשאיות בכמה ערוצים עם ארצות הברית, לא לפתרון הבעיה הגרעינית, אלא להמשך ההתקדמות המהירה שלה ב-12 תחומים עיקריים:
1. האצה גדלה והולכת של כמויות האורניום שהיא מעשירה.
לכך כוונו דבריו של שר הביטחון אהוד ברק מיום ד' 1.8, אותם אמר בנוכחותו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, כי בעוד הדיפלומטיה נמשכת, נמשכת גם העשרת האורניום האיראנית.
2. העלאה הדרגתית 'זוחלת'  של שיעור ההעשרה של האורניום הנמצא בידי איראן לדרגות גבוהות יותר מ-20 אחוז. ארצות הברית וחמש המעצמות המנהלות עם איראן את המו''מ הגרעיני, שאיננו מוביל לשום מקום, מסתירות מדעת הקהל העולמית, כי איראן כבר היום מעשירה אורניום לדרגה של כ-30 אחוז ואולי אפילו יותר.
3. 
הכנות איראניות מעשיות להודיע בקרוב, כי הוחל בהעשרת האורניום לדרגה של 65 אחוז. כלומר, התקרבות איראנית נוספת לסף של העשרת  90 אחוז שהוא כבר חומר הנפץ הגרעיני ממנו בונים פצצות גרעיניות. זו הסיבה מדוע האיראנים החלו לדבר בימים האחרונים על בניית אוניות, מכליות, וצוללות המונעות בכורים גרעיניים. אין לאיראנים ידע טכנולוגי, חומרים ותשתיות לבנות כלי שיט כאלה, אבל הם ישתמשו בדברי הרהב שלהם ככסות להעשיר  לדרגה של 90 אחוז, כשאר הם ממשיכים לטעון כי תוכנית הגרעינית היא לצרכים אזרחיים.
5.  האצה מהירה מאוד של העברת המתקנים הגרעיניים האיראנים למבנים תת-קרקעיים, אותם אי אפשר לתקוף.
6. 
האיראנים פתחו במבצע ענק הנדסי שנועד למגן את המתקנים הגרעיניים שלהם העל-קרקעיים, אותם אי אפשר, או לא משתלם להעביר למתקנים תת-קרקעיים. אם ארצות הברית או/ו ישראל יאפשרו למבצע זה להסתיים, כנראה בתחילת 2013, אי אפשר יהיה כבר לתקוף את רוב המתקנים הגרעיניים האיראנים, ואלה שיותקפו ייפגעו חלקית בלבד.
7.
לחץ כבד מאוד על הנשיא אובמה, מצד ראשי מדינות הנפט של המפרץ הפרסי, ובראשן סעודיה, לתקוף את איראן בהקדם ולהשמיד את התוכנית הגרעינית האיראנית.
8.
  תחילה ניסו מדינות המפרץ הפרסי לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית על ידי תמיכה מסיבית במרד הסורי נגד הנשיא בשאר אסד.
התמוטטות האחיזה האיראנית בסוריה, שלאחריה תבוא התמוטטות חיזבאללה בלבנון, נראתה לריאד, דוחה, ואבו דאבי, התפתחות היכולה לעצור את איראן במפרץ הפרסי. היום ברור כי התפתחות כזו איננה  מתרחשת. אסד לא נפל לאחר 17 חודשי לחימה, וצבאו נשאר שלם כאשר הוא ממשיך להלחם במורדים.
איראן במקום להתקפל, רק הגבירה את מעורבותה הצבאית בסוריה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אלמלא רכבות הנשק האוויריות והקרקעיות האיראניות הזורמות כל הזמן ללא הפסקה, דרך טורקיה, ועיראק, לצבא הסורי כבר לא הייתה מזמן תחמושת לא לתקוף את המורדים, ולא להגן על משטרו של אסד. במילים אחרות, במקום שהמלחמה בסוריה תדחק את איראן  מהמזרח התיכון, היא הפכה אותה לגורם הלוגיסטי העיקרי המשתתף כיום במלחמה בסוריה.
9.
אי נפילתו של משטר אסד והמלחמה בסוריה הביאו לידי שינויים פוליטיים במזרח התיכון, אשר אינם משרתים את האינטרסים של מדינות המפרץ הפרסי. בראש ובראשונה מדובר בעובדה, כי טורקיה ועיראק, מאפשרות לרכבות הנשק האיראניות לעבור ללא הפרעה לסוריה. גם לאנקרה וגם לבגדאד יש שיקולים נפרדים משלהן מדוע הן נוקטות במדיניות כזו, אבל התוצאה הסופית היא עזרה טורקית ועיראקית  לאיראן ולהמשך שלטונו של אסד בדמשק. נוצר מצב, בו מצד אחד טורקיה מאפשרת למורדים הסוריים לקיים מפקדות ומחנות אימונים בשטחה, אולם מהצד השני היא מאפשרת אספקת נשק לאסד וכוחותיו, להרוג ולחסל את המורדים ברגע שהם עוברים את הגבול לסוריה כדי להלחם.
10. כישלונן של הסנקציות של האו''ם, האמריקניות, והאירופאיות,
לעצור לא רק את התוכנית הגרעינית האיראנית, דבר בו הודה אפילו הבית הלבן ביום ד' 1.8, אלא גם את קצב הפיתוח הצבאי האיראני, בייחוד טילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים.
11.
ההערכה המודיעינית לה מסכימים גם האמריקנים וגם הישראלים, כי בחודשים שלושה הקרובים תהיינה בידי איראן פצצות רדיואקטיביות מלוכלכות. ההנחה היא שאיראן פיתחה את הפצצות האלה עבור רשתות הטרור שמפעילים גדודי אל קודס, זרוע המודיעין והטרור האיראנית הפועלת בארצות חוץ, וכי הן מיועדות בעיקר נגד מטרות ישראלית, או אמריקניות במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון במידה ותפרוץ מלחמה. בישראל קיים חשש כבד כי נשק זה יעבור לידי חיזבאללה, או הג'יהאד האסלמי.
12.
ההערכה האמריקנית והישראלית היא, כי  מערכת הטרור האיראנית, אם באמצעות חיזבאללה, או בהפעלה ישירה של גדודי אל קודס מול מטרות ישראלית, רק תלך ותתגבר. עתה לאחר הפיגוע בתיירים הישראליים בבורגס שבבולגריה ב-18.7, שם נרצחו חמישה ישראליים, זו רק שאלה של זמן עד שיתבצע פיגוע הרבה יותר גדול במטרה ישראלית, שיכריח בסופו של דבר את ישראל להגיב.        
 

Print Friendly, PDF & Email