13 מטוסי תובלה ענקיים רוסיים הנחיתו 2,000 חיילים בחצי האי קרים. מתרחבת הפעולה הצבאית הרוסית בקרים

לפחות 13 מטוסי תובלה צבאיים רוסיים גדולים מדגם איליושין-76 IL-76 Nato codename Candid, הנחיתו בליל שבת 28.2 בנמל התעופה הצבאי ליד סבסטופול, כ-2,000 חיילים של כוח המעורבות המהיר הרוסי. הנחתת הכוחות בוצעה בשעה שבניו יורק התכנסה מועצת הביטחון לדון בתלונה של קייב על פלישה צבאית רוסית לאוקראינה. קודם לכן הודיעו חברות תעופה, כי נסגר המרחב האווירי מעל חצי האי קרים. מקורות אחרים מסרו, כי כוחות רוסיים הרחיבו את שליטתם בשני נמלי התעופה העיקריים של חצי האי קרים, כאשר חיילים חמושים תפסו את מסלולי הנחיתה בשדות התעופה סימפרופול וסבסטופול.
ביום שישי 28.2 בבוקר, דיווחנו:  
חיילי מרינס רוסיים חמושים, לבושים במדי הצי הרוסי, השתלטו ביום ו' 28.2 לפנות בוקר על נמלי התעופה של בירת חצי האי קרים סימפרופול Simferopol, וסבסטופול. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי חיילי מרינס רוסיים אחרים, השתלטו לפנות בוקר גם על מתקנים אסטרטגיים אחרים בחצי האי. המדובר בעיקר בגשרים, צמתי תחבורה מרכזיים ותחנות כוח. בקייב ובמערב מעדיפים להתעלם מתנועות צבאיות רוסיות אלה, ולכנות את הכוחות הרוסיים 'כאנשים חמושים האוהדים את הרוסים'Armed men sympathetic to the Russians  .
אולם משיחות בטלפון עם תושבים בסימפרופול אפשר להבין, כי אף אחד מהם איננו משלה את עצמו, כי המדובר הצנחנים ובאנשי מרינס רוסיים לכל דבר.
ביום ה' 27.2, השתלטו צנחנים רוסיים על מבני הממשלה והפרלמנט בסימפרופול.  בלילה, לאחר שיחת טלפון בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב, המתיחות בין וושינגטון ובין מוסקבה לגבי המתרחש לא רק שהתפוגגה אלא עלתה.
מהשיחה ומשורה של הצעדים הרוסיים בשטח היה ברור, כי פוטין איננו מתכוון, לא לפחות בשלב זה, לזוז אפילו ס''מ מהחלטותיו שלא להכיר בשלטון ההולך ומוקם בקייב, אשר לדעתו ביצע הפיכה נגד השלטון החוקי באוקראינה בראשותו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.
בשלב זה פוטין איננו מתכוון לפעול נגד קייב, אולם הוא נחוש להבטיח את שליטתה של מוסקבה בחצי האי קרים, ולהגן על אזרחי אוקראינה דוברי הרוסית והאוהדים את מוסקבה. 
הגדרה רחבה זו מאפשרת לפוטין לשלוח כוחות צבא לכל מקום באוקראינה.
ההודעות של שני השרים העיקריים בממשל אובמה,  שר החוץ  ג'ון קארי ושר ההגנה צ'אק הייגל ביום ה', כי הם קבלו הבטחות שהתרגיל הצבאי הרוסי נקבע מראש ואיננו קשור לאירועים באוקראינה, וקריאתו של הייגל לרוסיה לא לנקוט בפעולה (הקשורה באוקראינה), שאפשר יהיה לפרש (את כוונותיה) בטעות', not to take any action on Ukraine that could be misinterpreted, הראו כי לוושינגטון אין תשובה לצעדים הרוסיים בחצי האי קרים, וכי הממשל איננו רוצה להיות מעורב במתרחש באוקראינה ישירות. מקורות בכירים אמריקנים אמרו ביום ו' לפנות בוקר, 'כי אוקראינה היא בעיה של האיחוד האירופאי וכי גוף זה צריך להמשיך לטפל בה'. 
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה מציינים, כי קו המחשבה של ממשל אובמה לגבי אוקראינה וקו המחשבה של הקרמלין אינם כל כך שונים.
גם אובמה וגם פוטין יודעים, כי הממשל החדש ההולך ומוקם בקייב, לא יוכל להמשיך ולפעול זמן רב, בעיקר משום שאוקראינה עומדת בפני פשיטת רגל כלכלית ופיננסית, ובעוד כמה ימים לא יהיה כסף בקופת המדינה לשלם משכורות ולקנות מזון ותרופות.
הזעקות המוגזמות של ראשי המשטר החדש, כי מקופת המדינה נגנבו עשרות מיליארדים של דולרים, אפילו אם הן נכונות, לא יעזרו למלא קופה זו מחדש. לא לארצות הברית ולא לאיחוד האירופאי יש עתה עשרות מיליארדים של דולרים פנויים להשקיע בקייב, בייחוד כאשר כבר עתה ברור, כי הם אף פעם לא יראו כספים אלה בחזרה.
זו הסיבה מדוע  העזרה הכספית האמריקנית והאירופאית לשלטון בקייב, היא בשלב זה, מצומצמת ביותר, ומסתכמת רק במתן ערבויות להלוואות שקייב יכולה לקבל בבנקים אירופאים. אולם אפילו וקיימות ערבויות, צריך שיהיו בנקים שיסכימו לתת הלוואות כאלה.
פוטין מעריך שבמצב הזה, או שהממשלה החדשה שהוקמה ביום ה' בקייב תיפול, או שהיא תבין שאין לה ברירה אלא להיכנע לדרישות הרוסיות  לקיים את ההסכם אותו השיגו בשבוע שעבר שרי החוץ של גרמניה, צרפת ופולין, כאשר ביקרו בקייב.
לפי הסכם זה ויקטור ינוקוביץ נשאר על כנו כנשיא אוקראינה, ובקייב מוקמת ממשלת אחדות לאומית בה יש ייצוג גם לאוקראינים דוברי הרוסית ואוהדי מוסקבה. כל מה שממשל אובמה מוכן לעשות, הוא לייעץ לממשלה החדשה בקייב לנסות ולהידבר עם מוסקבה.
כדי לקדם טקטיקה זו, מאפשר פוטין, לויקטור ינוקוביץ, לערוך ביום ו' אחה''צ מסיבת עיתונאים בעיר רוסטוב און דון Rostov on-Don בדרום רוסיה. רוסטוב און דון נמצאת במרחק של 502 ק''מ בלבד מבירת חצי האי קרים סימפרופול Simferopol, היכן שצנחנים ומרינס רוסיים השתלטו כבר על הבניינים המרכזיים ועל שדה התעופה.
מה יקרה עם ינוקביץ' לאחר מסיבת העיתונאים שיערוך, ומה יהיו צעדיו הבאים של פוטין באוקראינה, זאת נראה בשעות ובימים הקרובים.

Print Friendly, PDF & Email