1,500 חייל ונשק גרעיני אמריקנים בני ערובה באינצ'ירליק


( מטוסי הקרב האמריקנים המקורקעים באינצ'ירליק. )
ביום א' 17.7 אמר דובר הפנטגון פיטר קוק Pentagon Press Secretary Peter Cook, כי לאחר תיאום בין ארצות הברית וטורקיה, הטורקים פתחו את המרחב האווירי שלהם למטוסים צבאיים. After close coordination with our Turkish allies, they have reopened their airspace to military aircraft.
עד פרסום דברים אלה ביום ד' 20.7, שום מטוס צבאי לא טורקי ולא אמריקני מורשה להמריא משום בסיס בטורקיה ואיננו יכול לטוס במרחב האווירי הטורקי.
1500 חיילים אמריקניים ובני משפחותיהם מוחזקים, כבר ארבעה ימים, מאז שבת 16.7, כבני ערובה בבסיס אינצ'ירליק בטורקיה  Incirlik airbaseשבדרום המדינה. בבסיסי מוצבת טייסת מס' 39 של חיל האוויר האמריקני, 39US Air Base Wing, שעליה מוטלות רוב משימות ההתקפה של מטרות ISIS בסוריה.
 איש בוושינגטון איננו מעז לפצות פה ולמחות על מצב זה. גם לא בוועידת המפלגה הרפובליקנית בקליבלנבד.
רק כוחות משטרה טורקיים מלווים באנשי משרד המשפטים והתובע הכללי הטורקי נכנסים למתחם שדה התעופה ומקרי חירום מיוחדים בלבד, המתואמים עם השלטונות הטורקיים מורשים לצאת ממנו.
כוחות מזוינים גדולים של משטרת טורקיה מכתרתים את הבסיס וכ- 1500 אנשי צבא אמריקניים ובני משפחותיהם המתגוררים במקום מהווים בני ערובה, קלף מיקוח בידי הנשיא טאיפ ארדואן  Tayyip Erdoğan הדורש להסגיר לידיו את פטואללה גולן   המנהיג הטורקי הגולה שמצא מקלט בפנסילבניה, ארה"ב ומואשם ע"י אנקרה כמי שיזם ועמד מאחורי ניסיון ההפיכה.
רק כדי ליצור אווירת בהלה ולחץ בקרב האמריקנים הנמצאים באינצ'רליק, בעיקר בני המשפחות של אנשי הקבע, הופסקה אספקת החשמל הראשית לבסיס והוא שרוי בעלטה מוחלטת זה 3 ימים, למעט אספקת זרם למתקנים חיוניים, מתוך גנראטורים  מקומיים שמקורות הסולר והבנזין גם שלהם, הולכים ומצטמצמים. אין כל צידוק מבצעי מבחינת כוחות הביטחון הטורקים שפשטו על הבסיס להפסקת זרם החשמל למקום, נהפוך הוא – בעלטה קל ופשוט יותר להסתתר.
בבסיס אינצ'רליק נמצאות מספר יחידות אמריקניות, הכפופות כולן למנהלת הטייסת ביניהן יחידות הנדסה, תקשורת, לוגיסטיקה, בקרה אווירית, בית חולים על כל שלוחותיו המבצעיות והרפואיות, תובלה אווירית ועוד.

מפקד הטייסת הטורקית המוצבת באיצ'רליק, הבריגאדיר גנרל באקיר ארקן Brigadier Gen.Bekir Ercan  ומי שמנהל את הבסיס המארח את האמריקנים נעצר והוא חשוד כי היה שותף בכיר בתכנון ההפיכה ובניהולה בפועל, בהזנקת מסוקי ומטוסי הקרב שהשתתפו בה, באחריות להיעלמם של חלק מכלי הטיס ולעריקתם ליוון של צוותי האוויר.
יחד עמו נעצרו עוד עשרות קצינים, נגדים וחיילים והם כולם חשודים בהשתתפות פעילה במבצע שנכשל.
שתי התבטאויות של בכירי השלטון הטורקי מנתבות את הכעס הציבורי ברחובות גם לעבר וושינגטון ומסכנות מאוד את חיי החיילים ומשפחותיהם.
ראש הממשלה הטורקי בינאלי ילדרים Binali Yildirim אמר כי הבסיס שימש את הקושרים ובהמשך רמז כי הוא רואה באמריקנים שותפים, לפחות פאסיבים להמראות וחימוש המטוסים שטסו ליירט את מטוס הנשיא ולהפציץ את בניין הפרלמנט.
בשעה בה אף אחד משרי הממשלה הטורקית לא מתבטא בקול רם ללא הנחייה ברורה מאנקרה, צייץ שר העבודה הטורקי סולימאן סוילו  Süleyman Soyluבחשבון הטוויטר שלו כי 'האמריקנים עומדים מאחורי המעשה'  This coup has America behind.
השתיקה האמריקנית הזהירה הזו נובעת מהחשש כבד מאוד בוושינגטון, ריאד, קהיר וירושלים. מכך שצעדי הטיהור המקיפים שעורך בימים האחרונים נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, בכל חלקי החברה הטורקית מהצבא, המשטרה דרך המערכת המשפטית, וביום ג' 19.7 במערכת החינוך הטורקית, הם צעדים ראשונים בלבד לקראת הפיכה מוסלמית מרחיקת לכת בטורקיה.
כמו שאיש בוושינגטון איננו מוציא מילה על המצב האמיתי בו נתונים החיילים האמריקנים באינצ'רליק, כך איש איננו מוציא מילה על כך כי בסיס הזה קיים מאגר  של נשק גרעיני אמריקני. היחידים שרמזו על כך היו ביום שני 18.7 כלי התקשרות הרוסיים שהופיעו בכותרות: "חוקרים טורקיים נכנסו וערכו חיפושים בבסיס האווירי אינצ'ירליק היכן שמאוחסן נשק גרעיני אמריקני'. Turkish investigators enter & ‘search’ Incirlik air base where US nukes are housed. הרוסים נזהרו מאוד שלא לתת פרטים נוספים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בבונקרים במעבה האדמה בסמוך למסלולי ההמראה של הבסיס מאוחסנות  פצצות גרעין טקטיות אמריקניות מדגם B61 gravity bombs.
אפשר וצריך להניח כי בשיחה שניהל הנשיא אובמה, ביום ג' 19.7 עם הנשיא הנשיא ארדואן, הנמצא לא באנקרה ולא באיסטנבול, אלא במחנה צבאי טורקי צבאי מבוצר  היטב, עלה גם גורלו של הנשק הגעיני האמריקני.
במילים אחרות, לא רק 1,500 חיילים אמריקנים נמצאים במצור, אלא גם יכולותיה הגרעיניות של טורקיה באזור.  
 

 

Print Friendly, PDF & Email