1,500 טנקים מקיפים את הערים בסוריה. עשרות הרוגים בהסתערות הצבא הסורי על חומס

כל כוח השריון המבצעי הפעיל הסורי 1,500 טנקים, מקיפים החל מיום ה' 21.7, את הערים בהן מתחוללת המרידה בנשיא בשאר אסד, ביניהן חומס, חמה, דיר אל-זור Deir al-Zor, , אבו קמאל Abu Kamal, וחרסתה Harasta הפרבר הגדול של דמשק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי לאחר פריסה מסיבית זו של כוחות השריון הסוריים, אין עוד טנקים מבצעיים נוספים במחנות הצבא הסורי, אותם שלטון אסד יכול להפעיל. יתר כ-2,000 הטנקים הסורים הנוספים שישנם במחסנים אינם פעילים בעיקר בגלל חלודה ותחזוקה טכנית ירודה.
זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון שמשטר של מדינה מציב את כל כוחותיו המשוריינים מסביב לערים במדינתו, בניסיון לדכא את מרד אזרחיו נגדו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הערכות צבאית זו, שהיא גם ללא תקדים בחמשת חודשי הלחימה בסוריה, נובעת מכך שהצבא הסורי לא רק איבד את השליטה בערים הגדולות בסוריה, אלא הוא גם איננו יכול להיכנס אליהן יותר, מבלי שהוא יפרוץ לתוכן בכוחות שריון גדולים תוך שימוש באש חיה.
מפקדי הצבא הסורים יודעים גם כי אם תינתן פקודה כזו והטנקים הסוריים יתחילו לנוע הם יתקלו באש חיה ובמחסומים, עליהם יצטרכו להתגבר תוך כדי ניהול קרבות.
המקורות שלנו מוסרים כי זהו בדיוק המצב בחומס, במערב סוריה, שהיא העיר התעשייתית הגדולה, והעיר השלישית בגודלה בסוריה המונה כ-1.7 מיליון תושבים.
לפחות ארבע שכונות עיקריות בעיר הקימו מליציות חמושות ומתרסים, שמטרתם למנוע באש את כניסת הצבא אליהן. המדובר בשכונות סוניות אשר הכריזו כי המלחמה שלהן היא לא רק בנשיא אסד, אלא גם בכוחות הצבא, שירותי הביטחון, ומליצית השאביחה Shabiha militia, העלוואים.
במילים אחרות, המרידה בסוריה מתחילה לקבל סימנים של מלחמת דת בין הסונים ובין העלוואים. מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר המתרחש בתוך סוריה מדווחים, כי ככל שהמלחמה הסונית-עלוואית תתרחב, כך יגבר קצב העריקות של חיילים סוריים סוניים מהצבא, בייחוד חיילים מהערים בהן מתחוללים קרבות.
כמה שכונות אחרות בחומס הגיעו להסכמים עם הצבא כי הן תגייסנה אנשים לשמור על השקט ועל החוק תמורת הבטחה של הצבא שהוא לא ייכנס אליהן. אולם ביום חמישי 21.7 אחה''צ, שינו אסד ומפקדי הצבא את דעתם, ולאחר שבעיר הוכרזה שביתת מסחר כללית, צעד שנראה בעיניהם כהפרת ההסכם, ניתנה הפקודה ועשרות טנקים סוריים החלו מתקיפים את העיר כשהם מפגיזים אותה ללא הבחנה. בדיווחים ראשונים נמסר על רחובות ובתים שעולים באש, ועל לפחות 40 הרוגים בשעות הראשונות של המתקפה.
בחמה, מורדים השתלטו על העיר כולה, ביצרו אותה מפני חדירת טנקים, והקימו וועדות של שלטון מקומי. בגלל המצב זה נאלץ בשאר אסד למנות ביום ב' 18.7, מושל חדש שהוא תושב העיר, שאין לו ניסיון צבאי לטפל במצבים כאלה.
המדובר באחמד עבדול עזיז Ahmed Khaled Abdul-Aziz, שהוא המזכיר הכללי של מפלגת הבעת בחמה, אשר במקצועו הוא רופא פנימי, המתמחה בבעיות של חוסר שינה.
המקורות שלנו מוסרים כי המושל החדש פתח מיד במגעים עם האימאם של המסגד העיקרי בחמה, בניסיון למנוע התנקשות צבאית בין הצבא למורדים.
השניים הגיעו להסכם ביום ד' 20.7 בלילה, אשר אושר על ידי אסד, כי הצבא הסורי לא ייכנס לחמה, בתנאי שהאימאם מתחייב לכך כי לא תתבצענה יותר שום התקפות על מוסדות הממשל הסורי, הם לא יינזקו, או יועלו באש. זו פעם ראשונה בחמשת חודשי המרד שהנשיא אסד מראה סימנים של עייפות ונסיגה, ומוכן לוותר על שלטונו ושלטון כוחות הביטחון הסוריים בטריטוריה המוחזקת על ידי המורדים.
המקורות שלנו מוסרים כי אותו מצב קיים גם בערים ובעיירות הסוריות בעמק הפרת, במזרח סוריה, שם הצבא הסורי איבד את שליטתו בכל האזור.
דיר אל-זור ואבו קמאל, שתי הערים המרכזיות באזור, הפכו לערים מבוצרות שלא רק הצבא הסורי גורש מהן אלא גם כל אנשי שירותי הביטחון והמודיעין הסוריים, והשלטון נתון בידי וועדות עממיות מקומיות. כוחות צבא סוריים שניסו להיכנס השבוע לערים אלה, נתקלו בהתנגדות באש חיה מצד התושבים, ונאלצו להימלט כאשר הם משאירים מאחוריהם את נשקם, כולל טנקים ונושאי גייסות משוריינים.
ביום ה' 21.7 לפנות בוקר הסכימו ראשי המליציות העממיות להחזיר לצבא הסורי את הטנקים והנשק שכוחותיו הבורחים השאירו בערים, תמורת הבטחה של מפקדי הצבא הסורי, כי לא ינסו בעתיד לחזור ולהיכנס לשתי הערים.
נקודת התלקחות נוספת במרד נגד אסד יכולה להתרחש כאשר השגרירים האמריקני והצרפתי בדמשק רוברט Robert Ford, ואריק שאבלייה Eric Chevallier, ינסו בימים הקרובים, ואולי אפילו ביום ו' 22.7, להגיע לדיר אל-זור ואבו קמאל, ולהיפגש שם עם מנהיגי המורדים. שר החוץ הסורי ואליד מועלם Walid al-Moallemהזהיר, ביום ד', את שני השגרירים כי ממשלת סוריה אוסרת עליהם לעזוב את דמשק מבלי קבלת רשות ממנה. הסטייט דפרטמנט הגיב בחריפות על כך ואמר, כי אלה הם אינם צעדים של ממשלה שאין לה מה להסתיר. These are not the acts of a government that has nothing to hide


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות