17 השניות המדליקות התנגשות בין ארה"ב ורוסיה בסוריה


הנשיא אובמה
אמר גם ביום ג' וגם ביום ד' 25.11 לפנות בוקר, בשיחתו עם נשיא טוריקה טאייפ ארדואן, כי לטורקיה יש זכות כמו לכל מדינה אחרת להגן על הטריטוריה שלה. אובמה גם אמר, כי המטוס הרוסי (מדגם סוחוי 24 SU) חצה את הגבול לתוך טורקיה ושהה בה 17 שניות. במילים אחרות המטוס הרוסי שהה 1.6 ק''מ בעומק השטח הטורקי, אבל כאשר פגע בו הטיל AIM-9X Sidewinder שירה לעברו מטוס הקרב הטורקי מדגם F-16 המטוס הרוסי היה או בדיוק מעל קו הגבול בין טורקיה לסוריה, או כבר בתוך שטח סוריה.
איך שלא נסובב את הדברים יש כאן חמש נקודות שכל אחת מהן יכולות להביא להתנגשות אווירית או ימית אמריקנית-רוסית בסוריה.
1. זו פעם ראשונה ב-65 השנים האחרונות מאז 1950, שמטוס קרב של חברה בנאט"ו מתוצרת אמריקנית יורה טיל אוויר-אוויר מתוצרת אמריקנית, ומפיל מטוס קרב רוסי.
2. הנשיא אובמה לא רק אומר שהוא תומך בטורקיה, אלא שנשיא רוסיה  פוטין, איננו אומר אמת כאשר הוא טוען כי המטוס הרוסי הופל כאשר היה 1 ק''מ בעומק השטח הסורי. פוטין בינתיים שותק, אבל אין ספק כי יגיב.
3. ברור הוא כי ההתנגשות הצבאית בין רוסיה לטורקיה הפכה עכשיו לחלק מהמאבק האישי בין אובמה לפוטין על עתידו של נשיא סוריה בשאר אסד.
אובמה אומר, כי לא רק שלא יהיה הסדר לגבי סיום המלחמה בסוריה כאשר אסד נשאר בשלטון, אלא גם כי אי אפשר יהיה לנצח במלחמה עם ISIS, כאשר אסד בשלטון.
פוטין אומר בדיוק ההפך: אי אפשר לסיים את המלחמה בסוריה ולנצח את המלחמה ב-ISIS מבלי שאסד יישאר בשלטון בדמשק. לאחר  שמטרות אלה תושגנה אפשר יהיה לדון בעתידו של אסד.
4. ביום ג' 24.11 בלילה, עשה פוטין את הצעד הצבאי הבא שלו על לוח השחמט האמריקני-רוסי בסוריה. 

המטה הכללי הרוסי הודיע, כי סיירת הטילים המונחים הרוסית  'מוסקווה' Moskva, שהיא אחת מאוניות המלחמה הגדולות בעולם, נצטוותה להתקרב לחוף הסורי באזור לטקיה, הגובל עם טורקיה,'ולהשמיד כל מטרה המהווה סכנה'.  With orders to “destroy any target posing danger”.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 'מוסקווה' היא הבסיס הצף הגדול ביותר של מערכות טילי נ''מ מתקדמים מדגם S-300.
נוצר מצב בו כל מטוס טורקי שיתקרב לסוריה, או יטוס מעל אזור הטאי Hatay בדרום טורקיה, שם הופל המטוס הרוסי, יופל בטילים רוסיים.
כמו כן הודיע המטה הכללי הרוסי, כי מעתה ילוו כל הטיסות של מטוסים רוסיים, כולל מפציצים, במרחב האווירי הסורי, על ידי מטוסי קרב רוסיים.
5. מלבד הודעת התמיכה בארדואן, לא נקט אובמה עדיין בשום צעד צבאי נגדי, אבל יש לו קלף צבאי כזה.
בדרך לים התיכון נמצאת נושאת המטוסים האמריקנית 'טרומן' U.S.S. Harry S. Truman וכוח התקיפה שלה. הכוח הימי האמריקני הזה יצא את ארה''ב ב-16 לנובמבר, והוא צריך להגיע תוך זמן קצר מאוד למזרח התיכון.
בים התיכון משייטת גם נושאת המטוסים הגרעינית הצרפתית 'שארל דה גול' Charles de Gaulle, אשר ביום שני 23.11, התחילו מטוסיה להפציץ מטרות של ISIS בעיראק.
אם הנשיא אובמה יורה לכוח המשימה הימי האמריקני 'טרומן' להגיע למזרח הים התיכון, ייווצר מצב בו שני כוחות ימיים של נאט''ו-אמריקני וצרפתי, ניצבים מול הכוח הימי הרוסי בסוריה בראשות סיירת הטילים 'מוסקווה'.
שלוש אוניות המלחמה האמריקנית, רוסית והצרפתית, מצויידות בנשק  גרעיני.

  

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות