2 טילים נורו לעבר גוש דן. טיל יורט מעל תל-אביב. טיל שני התפוצץ. כל זמן שחמנאי יסרב למו"מ גרעיני עם אובמה, ישראל תתקוף בעזה

שני טילים נורו לעבר גוש דן במוצאי שבת 17.11.  טיל אחד יורט מעל תל-אביב ע''י 'כיפת ברזל'.  טיל שני התפוצץ. הנשיא אובמה שוחח בשבת 17.11 לפנות בוקר (יום ו' 16.11 לפי שעון ארה''ב), עם ראש הממשלה נתניהו, ועם נשיא מצרים מוחמד מורסי. לנתניהו אמר, כי הוא תומך בזכותה להגן על עצמה מפני התקפות החמס. למורסי אמר אובמה כי צריך להכריח את החמס להביא את החמס להסכים לתנאים הישראלים להפסקת אש.
כיצד קרה, שהנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו, מתואמים ביניהם בצעדים הצבאיים והמדיניים שישראל וצה''ל נוקטים במלחמה מול החמס, בניגוד לתחזיות של רוב הפוליטיקאים והפרשנים הישראלים אשר ניבאו התנגשות בין השניים מיד לאחר הבחירות לנשיאות ארה''ב שנערכו רק לפני שבועיים?

לכן ישנן סיבה אחת:
בינתיים, נכון לשבת 17.11,  מסרב מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, לבוא לשיחות ישירות עם ארה''ב, כלומר עם הנשיא אובמה, על הנושא הגרעיני.
זאת בניגוד לתקוות של אובמה, אשר מצאו את ביטוין בפרסומים ב-20 לאוקטובר בכלי תקשורת אמריקנים ערב הבחירות לנשיאות, לפיהן ארה''ב ואיראן הסכימו ביניהן כבר על שיחות ישירות, שתתחלנה מיד לאחר הבחירות.
הנרי קיסינג'ר, הנחשב לגורו של נשיאי ארה''ב ומדיניות החוץ  המעצמתית האמריקנית, כתב ביום ו' 16.11, ב'וושינגטון פוסט', כי התפקיד החשוב ביותר העומד לפני אובמה הוא למנוע מאיראן בתוכנית הגרעינית הצבאית שלה. ציטוט המקור: the most urgent decision facing the president is how to stop Iran from pursuing a military nuclear program.
לדברי קיסינג'ר הזמן העומד למהלכים כאלה הולך ומצטמצם בפרופורציה ישירה ליכולת העשרת האורניום ההולכת וגדלה של איראן, וההתקרבות שלה לקראת השגת יכולת גרעינית הולכת ונעשית ברת השגה עבור טהרן. The time available for a diplomatic outcome shrinks in direct proportion as the Iranian enrichment capacity grows and a military nuclear capacity approaches.
קיסינג'ר סבור, כי הולכת וקרבה שעת ההכרעה באם הדרך הדיפלומטית תצליח, או שארה''ב והעולם יצטרכו להתגייס למהלך צבאי מול איראן. 'איננו (אנחנו האמריקנים) יכולים להרשות לעצמנו אסון אסטרטגי נוסף', We cannot afford another strategic disaster, כותב קיסינג'ר, כאשר הוא מתכוון לכך כי איראן תשיג בסופו של דבר נשק גרעיני.
כבר ב-19 לאוקטובר דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה בלעדית, כי בימים האחרונים השלימו האיראניים את התקנת כל הצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי בפורדו, וכי הם עומדים להרחיב בצורה דרמטית את מפעל העשרת האורניום בנטאנז, ולהכפיל את מספר הצנטריפוגות הפועלות בו. במילים אחרות, רק בנטאנז בלבד תפעלנה למעלה מ-6,000 צנטריפוגות.
כמו כן דיווחנו, כי האיראנים כבר הכינו את כל התשתית הטכנולוגית הדרושה להפיכה מהירה של כמויות האורניום המועשר לרמה של 20 אחוז שבידיהם, לרמה צבאית של 90 אחוז מהם אפשר לייצר פצצות גרעיניות.
ההערכה האמריקנית היא, כי ברגע שמנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי ייתן הוראה להעשיר את האורניום לדרגה של 90 אחוז, לא יעברו יותר משבועיים עד שלושה שבועות עד שמטרה זו תושג.

להתפתחויות אלה שקיבלו אישור ביום ו' 16.11, על ידי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, התכוון קיסינג'ר.
זה לא היה מקרה שבמקביל להחרפת הקרבות מסביב לעזה, הודיע ה-IAEA ביום ו' בווינה, כי איראן השלימה את התקנת כל הצנטריפוגות שלה בפורדו, והיא נערכת לקראת הכפלת כמויות האורניום המועשר שלה.
ה-IAEA קבע, כי רק מחודש אוגוסט, כלומר בארבעת החודשים האחרונים הוסיפו האיראנים  43 ק''ג אורניום מועשר למאגר של אורניום בדרגה של 20 אחוז הנמצא בידיהם.
'איננו יכולים לומר יותר', אומר ה-IAEA, 'כי התוכנית הגרעין האיראנית היא תוכנית לצורכי שלום'. ציטוט המקור:  unable… to conclude that all nuclear material in Iran is in peaceful activities.
במילים אחרות, לפי המושגים של הנרי קיסינג'ר, מתקרבים הנשיא אובמה וארצות הברית 'לאסון אסטרטגי' אותו הם אינם יכולים להרשות לעצמם. זאת מבלי להזכיר כי ישראל נמצאת אפילו קרובה יותר לאסון אסטרטגי כזה מאשר ארצות הברית.
התרחשויות דרמטיות-גרעיניות אלה, הן העומדות מאחורי המלחמה המתנהלת השבוע בישראל וברצועת עזה.
הנשיא אובמה החליט, כי הדרך היעילה  והקצרה ביותר העומדת לפניו לעצור את עלי חמנאי ואת תוכנית הגרעין האיראנית ולהביא אותו לידי חתימת הסכם אמריקני-איראני, היא להראות לו שאם הוא ימשיך בסירובו, יופעל נגדו בצורה מודרגת כוח צבאי, שיפשיט מאיראן את כל נכסיה האסטרטגים.
השלב הראשון במהלכים אלה של אובמה היה המרד בסוריה נגד הנשיא בשאר אסד. עד עתה אסטרטגיה זו של אובמה לא עבדה. לאחר כמעט שנתיים של מלחמת אזרחים ההולכת ומחריפה, אסד לא נפל, והברית האסטרטגית בין טהרן-דמשק-חיזבאללה, לא רק שלא התרופפה אלא התחזקה. במילים אחרות, אובמה נכשל להביא באמצעות סוריה את עלי חמנאי לשולחן המו''מ.
לפני שלושה חודשים, בשבוע השני של חודש ספטמבר, עשו מנהיגי החמס בעזה את הטעות האסטרטגית אולי הגדולה ביותר בתולדות הארגון. לאחר שניתקו את רוב קשריהם עם אסד, והעבירו את מפקדתם לקהיר, הם שלחו משלחת צבאית גדולה בראשותם של מחמוד א-זאהר ומרואן עיסא לטהרן, שם חתמו על שורה של הסכמים לשיתוף פעולה צבאי. המקורות של תיקדבקה היו היחידים שדיווחו על התפתחות זו. החמס היה מוכן לוותר על אסד, אולם הוא לא היה מוכן לוותר על חמנאי.
מבחינתו של עלי חמנאי, היה זה ניצחון טקטי חשוב על אובמה. איראן פיצתה את עצמה על היחלשותו של אסד, בברית צבאית עם החמס.
מתוך ביטחון בתמיכה הצבאית האיראנית, הרשו לעצמם מנהיגי החמס בעזה, ובייחוד ראש הזרוע הצבאית-גדודי עיז א-דין אל קסאם-קרי  מוחמד ג'בערי, להתחיל לחצות את כל הקווים האדומים שהם שמו לעצמם עד כה בעימות שלהם עם ישראל. החל מאמצע אוקטובר החל החמס מבצע בעצמו פעולות טרור נגד מטרות של צה''ל בתוך תחום ישראל.
ב- 8 לנובמבר התפוצצה, באמצעות הפעלה של שלט רחוק, על גדר המערכת בתוך שטח ישראל, מנהרת תופת רבת עוצמה. הפיצוץ חשף מנהרה בעומק של 4 מטרים, ופיר מנהרה בגודל של 4-5 מטרים. דובר צה"ל, תת אלוף יואב (פולי) מרדכי ציין אז כי מדובר היה בפיצוץ 'גדול מאוד' שגרם גם לכלי רכב צבאי, שלא היו בו חיילים באותה העת, לעוף. אם החיילים היו ברכב הם היו  נהרגים.
יומיים לאחר מכן בשבת 10.11, נורה מסג'עייה בעזה טיל נ''ט שפגע בג'יפ משוריין של חטיבת 'גבעתי' שנע ליד מעבר קרני. ארבעה חיילים וקצינים נפצעו: אחד מהם נפגע קשה בראשו, שניים נוספים נפצעו בינוני מרסיסים ופצוע קל נוסף מהדף.
בין שני הפיגועים שלח ראש הממשלה נתניהו את יועצו לביטחון לאומי האלוף (במיל.) יעקב עמידרור לוושינגטון. עמידרור הציג לפני היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ואיש אמונו של הנשיא אובמה, טום דונילון Tom Donillon, את כל המידע המודיעיני על קשרי החמס עם איראן ועם חיזבאללה. דונילון לקח את המידע הזה אל הנשיא אובמה, וזה נתן את האור הירוק לנתניהו ולצה''ל לתקוף את החמס, בתנאי שכל המהלכים הצבאיים והמדיניים הישראליים יהיו מתואמים עם הבית הלבן.
לכן התשובה באם צה''ל יצא למתקפה קרקעית ברצועה, ואם כן מה יהיה היקפה, לא תלויה  עם כל הכבוד, בחברי 'התשיעייה', אלא בתוצאות שיחתם של הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו, שנערכה בשבת לפנות בוקר, ובעוד שיחה או כמה שיחות נוספות שתערכנה בימים הקרובים. 
אובמה משתמש בנתניהו ובצה''ל, כדי ליצור איום צבאי נוסף על עלי חמנאי, מבלי לערב צבאית את ארצות הברית בסוריה. נתניהו מקווה, כי המהלך הצבאי נגד החמס, העלה סוף סוף את הנשיא אובמה על דרך העימות הצבאי עם איראן.

הימים הבאים וההתפתחויות הבאות יראו באם שניהם צודקים, או מי משניהם טועה.  
 

Print Friendly, PDF & Email