flash90

2 ישראליים נרצחו בירי. 5 פצועים. מדיניות יעלון התמוטטה


הטרור הפלסטיני עלה
, ביום שישי 13.11 בצהרים מדרגה, כאשר מכונית ובה משפחה ישראלית בת 6 נפשות הותקפה בפיגוע ירי בכביש 60. ההתקפה התרחשה ליד היישוב עותניאל, והעיירה הפלסטינית דורא.
לא כל הפרטים כיצד התרחש הפיגוע עדיין ידועים.
לפי כמה גרסאות מחבלים שהגיעו במכונית מילוט שמו מארב לכלי רכב ישראליים. גרסא אחרת אומרת, כי המחבלים עקפו עם מכוניתם את המכונית הישראלית כשהם פותחים עליה באש. מיד לאחר שהמכונית הישראלית נפגעה מהירי, ניגש מחבל או מחבלים למכונית הישראלית וביצע/ו ווידוא הריגה ביושבי המכונית. המחבל/לים נמלטו דרומה.
כתוצאה מהירי נהרגו אב ובנו בן 18. אם המשפחה, בנה בן ה-16 ושלוש בנות המשפחה נפצעו, והועברו לבית החולים סורוקה. חלק מהילדות נפגעות חרדה.
עדי ראייה מוסרים, כי אמבולנס פלסטיני של הסהר האדום שהגיע ראשון למקום עצר ואנשי העזרה הרפואית שהיו בו ירדו והתבוננו במתרחש במכונית הישראלית. איש מהם לא ניגש להגיש עזרה לפצועים. לאחר זמן קצר האמבולנס הסתלק מזירת הפיגוע.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בהתרחשות זו הגיעה מדיניותו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בה תומך ראש הממשלה בנימין נתניהו, אותה הוא מגדיר 'מדיניות הכבוד והנבוט לפלסטינים', לפשיטת רגל מוחלטת.
לפני כמה ימים אמר יעלון כי צריך לתת לאוכלוסיה הפלסטינית שאיננה משתתפת במעשי טרור לחיות בכבוד ולשפר את תנאי החיים שלה. לעומת זאת צריך להכות בנבוט גדול באלה שמבצעים טרור.  
רק ביום ג' 10.11 השבוע ערך שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ביקור בחטיבה המרחבית יהודה. יעלון קיים הערכת מצב במקום, בה השתתפו גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת צחי הנגבי. השלושה קיבלו סקירות בנוגע למתרחש בגזרה ממספר קצינים בכירים, בהם מפקד פיקוד המרכז אלוף רוני נומה ומפקד אוגדת יהודה ושומרון תת אלוף ליאור כרמלי.
בתום הביקור אמר יעלון: 'חמאס מנסה מבחוץ לדחוף לפיגועי טרור ביהודה ושומרון על ידי הסתה ועל ידי הפעלת תשתיות'. 'מה שמבדיל בין הניסיון שלו להביא לפיגועים קשים נגדנו לבין זה שהוא לא מצליח, זה חופש הפעולה של צה"ל וכוחות הביטחון האחרים שעוצרים את המחבלים הללו בטרם הם מבצעים את זממם'.
ארבעה ימים לאחר מכן הוכח ליד עתניאל, כי יעלון טעה בהערכתו לגבי המתרחש. אי אפשר להתייחס לטרור כאל כיסים או תופעות בודדות בתוך אוכלוסיה פלסטינית שקטה.
באזורים בהם התפרעויות, פיגועי הירי, דקירות הסכינים, פיגועי האבנים בקבוקי התבערה נמשכים, אי אפשר לפזר את ההפגנות ביד אחת וביד שנייה להוריד מחסומים, ולהעמיד פנים כי המדובר באורח חיים נורמאלי ושקט. בכל מקום בו צה''ל והמג''ב פועלים לפי השיטה והתפישה הזו לפי הוראת הדרג המדיני, הם מצליחים להרגיע את השטח לתקופת קצרה בלבד. לאחר מכן הטרור חוזר להכות.
דוגמאות לכך אפשר היה לראות השבוע בכפר עיסוויה בצפון ירושלים, ובכביש 443 מירושלים למודיעין.
השבוע הורדו המחסומים מסביב לעיסוויה, ומיד לאחר מכן יצא ביום ג' אחה''צ 10.11 מוחמד נימר בן 37,  לבצע פיגוע דקירה ברחוב הנביאים  ליד שער שכם. הוא נורה ונהרג.
בימים האחרונים השבוע עלה מפלס הפיגועים בכביש 443.  לאחר תקופה שקטה קצרה, החלו שוב הפעם יידויי בקבוקי התבערה והאבנים, כאשר עכשיו נוסף מימד חדש לפיגועים המכוננה 'טרור הלייזר'. הפלסטינים מנסים לסנוור נהגים ישראליים בקרני לייזר ירוקות, כדי שיאבדו את השליטה על רכביהם ויתהפכו לוודאיות העמוקים שבשני צידי הדרך. מספר הפיגועים היומיים בכיש הגיע להיקף כזה, כאשר כל אחד המשתמש בו יודע כי התרחשות של פיגוע ירי בו היא רק שאלה של זמן.   

  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות