200 מטוסי קרב-הפצצה, אמריקנים ושל מדינות המפרץ, בתרגיל אווירי המדמה מלחמה עם איראן

המתיחות הצבאית בין ארצות הברית, מדינות  המפרץ הפרסי, ואיראן, הגיעה ביום ב' 9.4, לשיאה, כאשר טהרן דרשה מוושינגטון וממדינות המפרץ המאוגדות בארגון ה-GCC, להפסיק מיד את התרגיל הצבאי האווירי הגדול שהן עורכות, החל מיום א' 1.4, מעל מצרי הורמוז, ומול חופי איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מדווחים, כי ארה''ב, וחיילות האוויר של מדינות המפרץ ה-GCC, פתחו בתרגיל האווירי הגדול ביותר שנערך אי פעם במפרץ הפרסי, והמדמה מלחמה עם איראן, ופתיחתם  של מצרי הורמוז, לאחר שהאיראנים חסמו אותם.
חיילות האוויר והים האמריקנים העמידו לרשות התרגיל 100 מטוסי קרב הפצצה הממריאים משתי נושאות המטוסים 'אנטרפרייז' USS Enterprise, וכוח התקיפה שלה, ו'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln,  וכוחות התקיפה שלה.
חיילות האוויר של סעודיה, איחוד הנסיכויות הערביות ה-UAE, כווית ובחריין, העמידו גם הן 100 מטוסי קרב הפצצה לצורכי התרגיל, והקימו לצורך התרגיל, ששם הצופן שלו נשמר בסוד, מפקדה אוויריית מאוחדת של מדינות ה-GCC, הפועלת מבסיס האווירי 'שייח' עיסא' מבחריין Shaikh Isa Air Base.
לעובדה זו חשיבות צבאית ומדינית מרובה, מאחר וזו הפעם הראשונה  שמפקדה צבאית של מדינות המפרץ, פועלת בתיאום מלא עם מפקדת הצי החמישי האמריקני  US Navy’s 5th Fleet, הנמצאת  אף היא בבחריין. זהו איתות אמריקני ברור לטהרן, כי  גם ממשל אובמה, וגם מדינות המפרץ הפרסי, לא יירתעו מאזהרות האיראניות למדינות המפרץ, ובייחוד לבחריין, שלא יאפשרו להשתמש בבסיסיהן לכוחות זרים (כלומר אמריקנים), לתקוף את איראן, משום שאיראן תתקוף אותן בתגובה.
ביום שני החליטה הצמרת האיראנית שלא להבליג על תרגיל צבאי זה, ושגריר איראן בכווית  רואללה קאראמני Rouhllah Qahremani, ביקש להיפגש בדחיפות עם המרטכ''ל של כווית לוטיינט-גנרל חאליד אל-סבאח Lieut-General Khalid Al-Sabah, והזהיר אותו כי חיל האוויר והצי האיראניים יפעלו נגד מדינות המפרץ המשתתפות בתרגיל, באם לא יפסיקו אותו מיד. מיד לאחר הפגישה עם השגריר האיראני, נפגשה הצמרת הכווייתית עם כל המפקדים הצבאיים, המהווים את המזכירות הצבאית של ארגון ה-GCC, כדי לדון במצב המתהווה.  גם ריאד וגם כווית, עומדות בקשר עם וושינגטון בנושא.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים, כי טהרן מאותת בשעות האחרונות, כי היא לא תבוא בשבת 14.4 לשיחות הגרעיניות, תחת לחץ צבאי.
גם האמריקנים, וגם מדינות המפרץ, מעדיפות להטיל איפול על הסצנריו של האירועים בתרגיל שיימשך עד יום ראשון ה-15 באפריל יום לאחר פתיחת השיחות הגרעיניות בין שש המעצמות ואיראן באיסטנבול (14.4), אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מונים חמש חלקים עיקריים לתרגיל:
1. פתיחה מחדש של מצרי הורמוז בהתרחשות בה האיראניים חנסו לחסום אותם, אם עלי ידי הצבת אוניות מלחמה איראניות בו, או הטבעתן של אוניות מיושנות. פיזור מוקשים ימיים, או ירי של טילי יבבשה-ים המוצבים על שורה של איים קטנים ליד מנצרי הורמוז הנמצאים בשליטה צבאית איראנית. בין האיים נמצאים: אבו מוסה  Abu Musa, טאנב הגדול, וטאנב הקטן Greater Tunb and Lesser Tunb, והאי סירי Sirri Island.
התרגיל האמריקני-מפרצי מתרגל תקיפה אווירית וימית של הבסיסים האיראניים הנמצאים על איים אלה, וגם תקיפת בסיסים איראניים מרכזיים של משמרות המהפכה על חוף המפרץ הפרסי מול מצרי הורמוז ואיים אלה
. המדובר בתקיפת ושיתוק מפקדות משמרות המהפכה האיראניים בבאנדר עבס Bandar-e-Abbas, באנדר לאנגה Bandar-e-Lengeh, והאי קשאם Qeshm. מטרת תרגול התקיפות על האיים האלה, היא מניעת הזרמת תגבורות מהם אל כוחות האיראניים הפועלים במצרי הורמוז.
2. בלימת כוחות אוויר וים איראניים אשר ינסו לתקוף את מתקני הנפט,
כולל נמלי ייצוא הנפט, במדינות המפרץ הפרסי, תוך שימת דגש על הגנתם של שדות ומתקני הנפט בסעודיה, בחריין, וכווית.
3. תקיפה אווירית של אוניות חיל הים האיראני, כולל סירות נפץ מהירות אשר תנסנה לפגוע בנושאות המטוסים ואוניות המלחמה האמריקניות, ושל ציי מדינות המפרץ הפרסי.
4.
בדיקת מידת התיאום הקיימת בין חיילות האוויר, הים והמרינס האמריקנים, לכוחות המקבילים במדינות המפרץ הפרסי.
5.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מציינים,  כי התרגיל האווירי הימי במפרץ  הפרסי, הוא המשך של התרגיל האווירי האמריקני-ישראלי-יווני, נובל דינה Noble Dina 12, שנערך בתחילת חודש אפריל בים התיכון ובים האגאי, בו תורגלו טיסות של מטוסי קרב והפצצה ישראליים, מבסיסיהם בישראל לבסיס האווירי האמריקני הגדול בכרתים, כשהם מתודלקים על ידי מטוסים תדלוק אמריקנים וישראליים. טווח הטיסה מישראל לכרתים, זהה לטווח הטיסה מישראל לאיראן, כ-1200 ק''מ.
תרגיל זה והקשר שלו עם התרגיל המתבצע עכשיו במפרץ, היו הסיבה לדבריו החריפים של ראש המטה כללי האיראני גנרל סעייד חסן פירוזעבדאי Gen. Seyed Hassan Firouzabadi,בשבת  7.4, בהם אמר, כי 'איראן תרמוס (כמו בבולדוזר), ותהרוס את הקן הציוני הבלתי חוקי', באם ישראל תתקוף את איראן.  ציטוט המקור: Iran will bulldoze and destroy the illegal Zionist nest .
 

Print Friendly, PDF & Email