200 תקיפות ו-800 טון חימוש שהוטלו על ידי צה"ל ב-21 חודש בסוריה, לא עוצרים את ההתפשטות וההתבססות הצבאית האיראנית

אולי זה היה מקרה או לא, אבל זמן קצר מאוד, לאחר שצה'ל פרסם, ביום ג' 4.9, לקראת חג ראש השנה, כי מאז שנת 2017, כלומר ב-21 החודשים האחרונים, תקף 200 פעמים מטרות איראניות ופרו-איראניות ( סוריות, חיזבאללה ומליציות שיעיות עיראקיות, אפגאניות ופקיסטניות, כשהוא משתמש ב-800 טון של פצצות וטילים, במטרה לעצור את התבססות הצבאית האיראנית בסוריה, הודיעו מקורות סוריים, כי מטוסי קרב ישראליים תקפו ביום ג' 4.9 לפנות ערב, את המכון הסורי לפיתוח אמצעי לחימה מסייאף Masyaf שליד חמה. המקורות אמרו כי הותקפו בטילים שנורו ממטוסים מבנים הנמצאים בין מאסייאף וואדי אל-עיון Wadi al-Uyun.  הותקפו גם מטרות איראניות בעיר באניאס Baniyas  ליד טרטוס על חוף הים התיכון.
צה"ל גם מסר בהודעתו כי לאחר התקיפה הגדולה שערך ב-10 במאי השנה (ב-2018) בה הותקפו למעלה מ-50  מטרות איראניות בסוריה האטו האיראנים או הפסיקו את התפשטותם הצבאית.
אולם עצם ההתקפה האווירית החוזרת ונישנת על המכון הסורי לפיתוח אמצעי לחימה מסייאף מראה, כי המצב שונה. האיראנים, או ליתר דיוק הגנרל קאסם סוליימני, מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון, לא הפסיקו ולא האטו את התבססותם הצבאית בסוריה, כל מה שהם עשו תחת לחץ התקיפות הישראליות הם שינו את הטקטיקה שלהם.
עכשיו, בחמשת החודשים האחרונים האיראניים אינם מקימים יותר בסיסים ומפקדות איראניות נפרדות משאר הכוחות הפועלים בסוריה, אלא הם מקימים בסיסים ומפקדות שהן חלק ממערך הכוחות הסוריים, או שמדובר בבסיסים ומפקדות הצמודות גדר לבסיסים ולמפקדות רוסיות. שיטה איראנית נוספת היא להקים מפקדות-כוחות בשטח עיראק, ומידי פעם להכניס אותן לשטח הסורי, כאשר מיד לאחר סיום פעולתם, הם מסיגים אותם חזרה לתחום העיראקי.
מבחינה זאת ההפצצה ביום ג' של מטרות איראניות בבאניאס מראה, כי בפעם הראשונה צה"ל תוקף מטרה איראנית הקרובה או צמודה לבסיס רוסי.  במילים אחרות, צה"ל מאותת, כי להבא לא ימנע מלתקוף מטרות כאלה.
במילים אחרות, ממוצע של 10 תקיפות של צה"ל בחודש כאשר כל חודש מוטלים ומומטרים על מטרות איראניות כ-40 טון של פצצות וטילים, לא עצרה ואיננה עוצרת את האיראניים.
לזה התכוון האלוף יאיר גולן, כאשר אמר השבוע כי אי אפשר לנצח מלחמה במודיעין מדויק ובאש, ולא כביקורת כלפי הדרג המדיני כפי שפורסם. הייתה כאן יותר ביקורת/ערעור על התפשיה/הנחת היסוד המובילה את המערכה של צה"ל מול האיראנים בסוריה.
עובדה, צה"ל תוקף ומפציץ, אבל האיראנים בשלהם ממשיכים להתחפר ולהתבסס בסוריה.
החל מהשבוע השלישי של חודש אוגוסט, חל שינוי אסטרטגי בתקיפות בסוריה, כאשר לאחר ביקורו של היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון בירושלים, האמריקנים הצטרפו למעגל התקיפות.
לדוגמא: ההתקפה ביום א' השבוע 2.9, באזור אל טנף Al-Tanf  בה תקפו מטוסים שיירה צבאית איראנית, שבה היו גם אלמנטים של צבא סוריה, ושל מליציות שיעיות  עיראקיות ואפגאניות, הייתה  התקפה שבוצעה על ידי חיל האוויר האמריקני.  כלומר, שארצות הברית החלה להשתתף באורח צבאי פעיל במערכה שמנהל צה"ל נגד האיראנים בסוריה.
זו כמובן תגבורת חשובה ומשמעותית,  אבל זו גם תגבורת הפועלת לפי אותה הנחה טקטית צבאית, שאפשר יהיה לעצור את האיראניים בסוריה, באמצעות תקיפות מהאוויר וטילי קרקע-קרקע.
בינתיים הטקטיקה והשיטה הזו אינם עובדים!
השאלה המרכזית סביב  הנוכחות האיראנית בסוריה מתרכזת סביב הנקודה מי ימצמץ קודם בסוריה, הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, או מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון הגנרל קאסם סוליימני-ישראל או איראן?
מבחינות טקטיות ואסטרטגיות רבות, שערב ראש  השנה תשע"ט זה לא המקום להיכנס אליהן, זו הייתה טעות להגיע למצב ולנקודה זו בזירה הזאת ובזמן הזה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות