2021 הייתה השנה בה התרחבה התופעה של 'סינדרום הוואנה' הפוגעת רק בדיפלומטים ואנשי ביון אמריקנים. גופי הביון האמריקנים לא מצליחים לגלות/לחשוף את מקור התופעה

לאחר חמש שנים של הופעת התופעה של 'סינדרום הוואנה' Havana Syndrome, ממנה נפגעו 200 דיפלומטים ואנשי ביון אמריקנים שהיו מוצבים בארצות חוץ, עדיין מדענים וגופי הביון האמריקנים לא הצליחו לגלות/לחשוף את מקור התופעה.
 'סינדרום הוואנה' גורם לכאבי ראש ולהרגשה של לחץ פנימי בלתי פוסק בראש, כאב בשתי האוזניים ותופעה של שמיעת קולות פתאומיים, קשיים בראייה, איבוד זיכרון,  חוסר יכולת להתרכז, דיכאונות, סחרחורות, צלצולים באוזניים, חוסר יציבות, ופחד גבהים, הופיע לראשונה בשנת 2016, אצל דיפלומטים אמריקנים שהיו מוצבים בשגרירות האמריקנית בבירת קובה.
שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן וראש סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב ה-CIA וויליאם ברנס  William Burns אמרו  בפברואר השנה ( 2021 ),  כי חקר התופעה היא בעדיפות ראשונה אצל משרד החוץ וסוכנות הביון האמריקניים.
דו"ח של האקדמיה הלאומית למדעים האמריקנית US National Academy of Sciences שפורסם ב-2020  קובע, כי מדובר בגלי רדיו בגלים קצרים  directed pulsed radio frequency energy, אולם הדו"ח מעלה זאת כהשערה ואיננו שולל את האפשרות כי יכול להיות שמדובר בטכנולוגיות אחרות.
רופאים שבדקו את הנפגעים קבעו, כי מדובר 'שהם סובלים מפגיעה מוחית נרחבת, שאינה קשורה לחבלת ראש'.
בוושינגטון הולכת ומתגבשת הדעה כי מדובר בארגון ביון זר שמפעיל נגד דיפלומטים ואנשי ביון אמריקנים מערכת נשק ניידת השולחת קרניים אלקטרו מגנטיים.
מספר חברי קונגרס וסנט אמריקנים אמרו כי החשד נופל על הביון הרוסי שיש לו יכולות כאלה, אולם מוסקבה הכחישה בתוקף את מעורבותה בתופעה.
פרט נוסף שראוי לתשומת לב הוא שמלבד כמה דיפלומטים קנדיים שהיו מוצבים בשגרירות ארצות הברית בהוואנה ונפגעו מ'סינדרום הוואנה', שום דיפלומטים ואנשי ביון של מדינות אחרות  מלבד ארצות הברית נפגעו מהתופעה.
בשנה האחרונה ( 2021 ), התגבר קצב ההתפשטות של 'סינדרום הוואנה' גם  לתוך ארה"ב עצמה ולמדינות רבות אחרות.
במאי 2021, נפגעו מהתופעה עובדים במועצה לביטחון לאומית האמריקנית בוושינגטון, וכן עובדת בבית הלבן. נפגעים מהמחלה המסתורית התגלו גם בין עובדים בסוכנויות ממשל באזור מאיימי שבפלורידה.  
בחודש יולי נפגעו מהמחלה כ-20 דיפלומטים ואנשי ביון אמריקנים שהיו מוצבים  בשגרירות ארה"ב בווינה בירת אוסטריה, ובוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA.
באוגוסט נפגעו מהמחלה דיפלומטים אמריקנים שהיו מוצבים בשגרירות האמריקנית בברלין, ודיפלומטים אמריקנים שהיו מוצבים בהאנוי בירת ווייטנאם.
באוקטובר נפגעו מהמחלה חמש משפחות של דיפלומטים אמריקנים שהיו מוצבים בשגרירות ארה"ב בקולומביה. זו הייתה הפעם הראשונה שגם ילדים אמריקנים נפגעו בתופעה.
לפני 19 שנה ב-2003 הקציב הצי האמריקני 100,000 דולר לחברה בקליפורניה בשם Waveband שתפתח  אב טיפוס של מערכת נשק קולית שמביאה  לתוצאות כאלה כמו 'סינדרום הוואנה'.
המכשיר שפותח אז נקרא 'מדוזה'  Medusa. המכשיר נועד לפגוע  באנשים שמנסים לחדור אל בסיסי הצי מבלי לגרום להם נזק בלתי הפיך. מלבד האב טיפוס הזה לא נבנו יותר מכשירים כאלה.
עד היום אין שום הוכחה מודיעינית המראה שגם רוסיה וגם סין בנו או בונות מערכות כאלה.
התעלומה נשארת בעינה!      Print Friendly, PDF & Email