22 חיילי ה'סיל' Seal האמריקנים שנהרגו על ידי רקטה של הטאליבן הם מצוות מחסלי בן לאדן

הטאליבן זכה ביום שבת 6.8, בהישג צבאי ומודיעני אסטרטגי חשוב במלחמה באפגניסטן, כאשר הצליח להפיל באמצעות רקטה אנטי טנקית שנורתה מ-RPG מסוק אמריקני מדגם 'צ'ינוק' Chinook, בו רוב הכוחות שהיו בו היו חיילי צוות מס' שש של יחידת ה-Seal, שחיסלו את מנהיג אל קעידה אוסמה בן לאדן ב- 2 למאי בעיר הצבאית הפקיסטנית אבוטאבד. האמריקנים טוענים כי ההרוגים 'אינם בהכרח' אנשי 'סילס' שהשתתפו בפעולה לחיסול בן לאדן, אולם הם גם אינם מוסרים פרטים המאשרים שאין מודבר באותם חיילים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם אם המדובר באנשי 'סילס' שלא השתתפו בחיסול בן לאדן, הדבר יאפשר לטאליבן לטעון כי הוא הצליח להתנקם-לפגוע ביחידה האמריקנית שביצעה את החיסול של מנהיג אל קעידה.
במסוק שהופל בחבל ווארדאק Wardak במזרח אפגניסטן, הגובל עם דרומה של הבירה קבול, נהרגו נוסף ל-31 החיילים האמריקנים, עוד שבעה חיילים אפגאניים, מתורגמן אפגאני, ומספר אנשי חיל האוויר האמריקני.
המקורות שלנו מציינים, כי עצם הפלת המסוק בעזרת רקטה שאיננה אפילו נשק נ''מ, מראה כי הטאליבן פיתח שיטות להפיל מסוקים אמריקנים הטסים בגובה נמוך בעזרת מערכות נשק פשוטות הנמצאות בידיהם אנשיהם בשטח.
אחד מאנשי הטאליבן שהיה נוכח בזירת הפלת המסוק מוחמד וואלי וורדאג Mohammad Wali Wardag, אמר לכתבים מערביים: 'אנחנו אכלנו (עם שחר) את ארוחת טרם הרמאדאן, כאשר האמריקנים התחילו להנחית כוחות לקראת פשיטה'. ציטוט המקור: What we saw was that when we having our pre-dawn (Ramadan) meal, Americans landed some soldiers for an early raid.
'המסוק הזה (שהופל) הגיע גם כדי להשתתף בפשיטה'. 'אנחנו היינו על המרפסת מחוץ לחדרים שלנו וראינו אותו טס נמוך מאוד'. 'הוא נפגע מרקטה ואש אחזה בו'. 'הוא התחיל ליפול במרחק קטן מהבית שלנו קרוב לנהר'. ציטוט המקור: This other helicopter also came for the raid. We were outside our rooms on a veranda and saw this helicopter flying very low, it was hit by a rocket and it was on fire. It started coming down and crashed just away from our home close to the river. ההודעות האמריקניות מדווחות פרטים שונים ביניהם, כי המסוק הופל בלילה, וכי הוא הופל כאשר הוא חזר מהפעולה ולא היה בדרך אליה.
הידיעות על הפלת המסוק האמריקני הגיעו לארצות הברית בשבת, זמן קצר לאחר שהתפרסמו הידיעות כי חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פוראס Standard & Poor's, הורידה בפעם הראשונה בהיסטוריה של דירוג האשראי את הדירוג של ארצות הברית מ-AAA ל-AA+. במילים אחרות, לאחר המכה הפוליטית הכלכלית הקשה, ספגה ארצות הברית מכה צבאית קשה.
הפלת המסוק גם סותרת את דבריו של הנשיא אובמה, אשר טוען בשבועות האחרונים, כי הצבא האמריקני באפגניסטן הצליח לעצור את מה שהוא מגדיר 'המומנטום הצבאי של הטאליבן'. התפתחויות בשטח מראות בדיוק את ההפך. הטאליבן מרחיב את פעולותיו הצבאיות באפגניסטן, ובכל מקום שממנו כוחות נאט''ו נסוגים ומוסרים את האחריות הביטחונית לצבא וכוחות הביטחון האפגאניים, מתגברות ההתקפות של הטאליבן.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי למרות רמזים שהבית הלבן מפיץ באחרונה כאילו יש מגעים ישירים בין ארצות הברית והטאליבן לסיום המלחמה, מה שמתקיים בשטח הוא ניסיון אמריקני לקיים מגעים כאלה עם מפקדים מקומיים של הטאליבן. אין מגעים בין וושינגטון לצמרת ופיקוד הטאליבן בראשותו של מולא עומר, וממלא אין התקדמות לקראת סיום המלחמה.
 

Print Friendly, PDF & Email