265 הרוגים במרידה שדוכאה בטורקיה. ארדואן בשלטון


שלוש סיבות עיקריות היו לכישלון המרד הצבאי נגד נשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
1. הקושרים היו צריכים להתחיל את המרד לא מהשתלטות על מרכזי הכוח בטורקיה, כפי שהם עשו, אלא בהשתלטות על מקום הנופש בים השחור בו ארדואן שהה ומעצרו. ברגע שהמורדים הניחו לארדואן, הוא כבר ידע מה עליו לעשות כדי להביא למפלתם.
הזדמנות שנייה ניתנה למורדים כאשר ארדואן הגיע בשבת לפנות בוקר לנמל התעופה באיסטנבול שהיה עדיין בשליטתם. במקום לתפוס אותו, המורדים הניחו לו לדבר.
במילים אחרות, לארדואן הייתה יותר מיומנות פוליטית, נחישות וכוח רצון מאשר למנהיגי המורדים. 

2. ארדואן, למרות שהיה מבודד ממרכזי הכוח באיסטנבול ובאנקרה, פנה  אל ההמונים הטורקיים התומכים בו וקרא להם לצאת לרחובות. וזה בדיוק מה שאלה הם עשו. ההמונים הקיפו את הטנקים של הצבא הטורקי ולא נתנו להם לזוז, עד שהגיעו הכוחות הנאמנים לנשיא.
3. הקושרים הסתמכו יתר על המידה על כך שחלקים של חיל האוויר הטורקי שיתפו אתם פעולה. אולם עד מהרה גילו ששליטה במרחבים האוויריים הטורקיים איננה מביאה בהכרח לשליטה  על הקרקע.
מהצד השני אין לזלזל במהלך של המורדים שנכשל. גנרלים מרכזיים בצבא הטורקי, כולל הגנרל הממונה על איזמיר, הפיקוד החשוב ביותר בצבא  הטורקי, הצטרפו למורדים. הפעלת חיל אוויר בעת מרידה היא תופעה ללא תקדים בטורקיה, ובוודאי שלא באחת ממדינות נאט"ו.
צריך גם לקחת בחשבון את הכישלונות של גופי הביון הטורקיים המרכזיים ה-MIT והמודיעין הצבאי הטורקי. ארדואן בוודאי ישאל את עצמו איפה  הם היו וכיצד קרה שהם לא ידעו דבר על מרד כה מקיף העומד להתחולל בצבא.
במלים אחרות, הטיהורים שארדואן יבצע עכשיו, לא יצטמצמו עכשיו רק לצבא ולחיל האוויר, אלא גם לגופי המודיעין הנאמנים לו.
קודם לכן בשבת 16.7 לפנות בוקר דיווחו המקורות של תיקדבקה על ההתפתחויות הבאות:
נשיא טורקיה טאייפ ארדואן הגיע בשבת 16.7 לפנות בוקר לנמל התעופה באיסטנבול ואמר, כי לא יקבל מצב בו חיילים יפנו את הנשק שלהם לעבר אחים ואחיות שלהם, וכי הם ומנהיגיהם  יצטרכו לשלם מחיר כבד על כך pay a heavy price. זמן קצר מאוד לאחר שסיים את דבריו, הופיעו מטוסי חיל האוויר הטורקי בשמי אנקרה והפציצו את ארמון הנשיאות ובנין הפרלמנט. מקורות שונים מוסרים כי בקרבות שנערכו במשך הלילה מאז המרד הצבאי פרץ בליל שבת קצת לפני השעה 23:00, יש לפחות 42 הרוגים וכ-150 פצועים. הדבר מעיד כי המרד הצבאי טרם דוכא לגמרי כפי שארדואן ותומכיו טוענים. 
לעומת זאת נראו חיילים טורקיים רבים צועדים על גשרי הבוספורוס כאשר ידיהם מורמות לאות כניעה, כשהם נוטשים את הטנקים וכלי הרכב המשוריינים שלהם.

  קודם לכן היה נראה כי חלקי הצבא הטורקי המנסים לבצע הפיכה צבאית הצליחו להשתלט על חלקים גדולים של המערכת הצבאית, התחבורתית והתקשורתית  הטורקית.
הרמטכ''ל הטורקי ומספר גנרלים טורקיים הוחזקו בידי המורדים כבני ערובה. הדבר מלמד על כך כי את ההפיכה ארגנו שכבת הקצינים הנמוכה יותר, כלומר קולונלים טורקיים.
תיקדבקה: השאלה הגדולה היכן הוא נשיא טורקיה טאייפ ארדואן והיכן הוא נמצא, קבלה תשובה רק בשבת בבוקר.
אחר חצות נמסר, כי ארדואן אמר באמצעות שידור באמצעות טלפון סוללארי, כי המורדים מהווים קבוצה קטנה מאוד מהצבא וכי המרידה תדוכא
שאלה מרכזית אחרת היא איזה חלקים מהצבא וכוחות המודיעין הטורקיים נשארו נאמנים למשטרו של ארדואן, והאם הם מוכנים לפתוח באש על כוחות המורדים. המדובר בעיקר  במשמר הרפובליקני  וביחידות המשטרה המיוחדות.
אם יתחילו חילופי אש בין היחידות הצבאיות השונות, טורקיה יכולה להידרדר למלחמת אזרחים.  

ב-01:30 לפנות בוקר נמסר, כי מסוקי קרב של המורדים תקפו את מטה המודיעין הצבאי הטורקי באנקרה.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות